Norveç Sürdürülebilir “Gelecek Kenti” Planlıyor

Norveç’in başkenti Oslo, yakında dünyanın geleceğe yönelik en sürdürülebilir kentine ev sahipliği yapabilecek. Bir mimarlık şirketi, Oslo Havalimanı’nın yanında, “ilk pozitif havalimanı şehri” kurma planlarını yayınladı. Adı, Oslo Airport City olacak.

Oslo Airport City, yalnızca kendi yarattığı enerjiyi kullanacak ve şoförsüz, elektrikli araçlar caddelerde dolaşacak. Peki bu sürdürülebilir şehir tam olarak ne yapacak? Hadi keşfedelim:

  • Şehir, yürüyüş açısından son derece kullanışlı olacak. Orada yaşayanlar veya orayı ziyaret edenler herhangi bir ulaşım aracı kullanmak zorunda kalmayacak, çoğu yere yürüyerek gitmeleri çok kolay olacak.
  • Kentin merkezi hiç araba içermeyecektir.
  • Şehir, yeşil teknolojileri kullanmayı planlıyor. Şehrin kullanacağı tüm teknolojiler henüz tam olarak belirlenmemiş olsa da, şehir sürücüsüz arabalar, otomatik aydınlatmalar, akıllık atık teknolojisi ve güvenlik yazılımları kullanacak.
  • Şehir sadece kendi ürettiği enerjiyi kullanabilecektir. Bu fosil yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltacaktır ve aynı zamanda bunun taşıma maliyetlerini de kesmiş olacaktır.
  • Bu şehir, ürettiği fazla enerjiyi satacak ve ayrıca havalimanlarındaki buzlanmayı eritecek, böylece havalimanının yakıt kullanımını azaltacak.
  • Şehrin içinde sadece elektrikli arabalar kullanılacak.
  • Toplu taşıma lokasyonlara son derece yakın bulunacak, bisiklet rotası ve elektrik gerektirmeyen açık hava etkinlikleri olacaktır.

Havalimanının yanında olması değişik gelebilir ancak planlanan ütopik bir şehir için idealdir. Oslo Havalimanı’ndaki çalışan sayısının 2050 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor. Bu şehir, çalışanların aileleriyle birlikte kalabileceği mükemmel bir yer olabilir.

İnşaatın 2019 yılında başlaması, 2022 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu kadar kısa bir süre iddaalı gözüküyor, zaman planının değişme ihtimali yüksek. Fakat ne olursa olsun bu ülkenin sürdürebilirliğe bir bağlılığı var ve bu işin gerçekleşeceğine inanıyorlar.

Kaynak

futurism.com/norway-sustainable-city-future/

bir yorum bırakın