No-Code Proje Örnekleri

Kodsuz kavramı, özellikle son dönemde deyim yerindeyse bir patlama yaşıyor. Yeni No-Code proje örnekleri üzerinden de anlaşılacağı üzere bu durumun önümüzdeki yıllarda da belli bir ivmeyle devam etmesi olağan. Peki No-Code ya da bir başka deyişle “kodsuz” tam olarak ne ifade ediyor?

No-Code, kod teknik bilgisi olmayan ya da bu konudaki bilgisi sınırlı olan kişilerin görsel bir arayüz sayesinde kod yazmalarına gerek kalmaksızın aktif şekilde kullanabilecekleri yazılımları ifade etmektedir. Bu noktada yazılımın yeni ve kreatif uygulamalara olanak tanıyacak bir esneklikte olduğunu anımsatalım. Dolayısıyla söz konusu yazılımlar, oldukça gelişmiş işlevsellikleri bünyesinde barındırır.

No-Code proje örnekleri çok farklı yazılımları bünyesinde barındırır. Mobil uygulamalardan çeşitli üretkenlik araçlarına dek bu örnekleri sıralamak mümkündür. No-Code denilen platformlarla beraber kod yazmaksızın bir mobil uygulama geliştirmek mümkün hale gelmiştir. Elbette bu konuda da bazı platformlara ihtiyaç olacaktır. No-code proje üretmek isteyen kişiler, kod bilgileri olmasalar dahi söz konusu platformları kullanarak hayallerindeki uygulamayı ortaya çıkarabilirler.

Orta seviye bir internet kullanıcısıysanız, farkında olmasanız dahi mutlaka bir No-Code araç kullanmışsınızdır.  No-Code projeler tümüyle kodsuz anlamına gelmez. Esasen bir kodlama söz konusudur ancak bu kodlama tümüyle aracı üreten ve geliştirenlerin meydana getirdiği bir kodlamadır. Günümüzde kodsuz şekilde çalışan araçlar üzerinden yapılabilecekler için bir sınırlamadan söz edemeyiz.

TimBord

Listemizin başında Makers Türkiye ekibi tarafından oluşturulan TimBord projesi yer alıyor. TimBord, çevik ekiplerin iş akışlarını tek bir noktada toplayan önemli bir araçtır. Çok farklı sektörlerde sorunsuz şekilde kullanılabilen TimBord’dan ilk etapta ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken https://timbord.com/ platformu üzerinden ücretsiz bir kayıt oluşturmak.

Sistemi tanıımak adına belli bir süre demo versiyonunu sorunsuz şekilde kullanmanız mümkün. Aynı zamanda faydalı bir entegrasyon aracı olan Timbord sayesinde Agile yönetim aracınızı çok daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Giriş, girişimci ve işletme olmak üzere toplamda 3 farklı paket söz konusudur. Timbord kullandığınız süreçte, ekibinizi onları rahatsız etmeyecek biçimde kontrol edebilirsiniz. Gösterge tabloları ve detaylı rapor olanakları ile fark yaratan TimBord’u hemen keşfedip iş akışınıza dahil edebilirsiniz.

Flexapp

No-Code proje örnekleri denildiği zaman akla gelen ilk platformlardan biri de Flexapp. Oldukça işlevsel ve verimli bir girişim olan Flexapp, 2016 senesinde sektöre dahil oldu. Windows tabanlı olarak oluşturulan programla Android ve IOS uygulamaları geliştirmek mümkündür. Öte yandan kendi alanlarında uzmanlaşmış olan kişiler için ortak bir pazaryeri olarak da işlev görür. Mobil uygulama yaptırmak isteyen kişiler burada ortak bir paydada buluşabilmektedir.

MobiRoller

Bir diğer No-Code proje örneği ide MobiRoller. Erol Kabadayı ve Volkan Kasaroğlu tarafından 2012 senesinde aktif hale gelen platformla kod bilgisine ihtiyaç duyulmadan mobil uygulamanızı üretmeniz mümkün. Oluşturduğunuz yaratıcı mobil uygulama sayesinde ciddi paralar kazanma şansınız da yüksek. Bu girişimin aynı zamanda KOSGEB tarafından da desteklendiğini anımsatalım. Şu anki mevcut durumda 300 bine yakın mobil uygulama bulunuyor. Bunların yarısından fazlası ise doğrudan girişimcisi tarafından geliştirilmiş.

Buildfire

Kodsuz projeler arasında özel bir yere sahip olan Buildfire, 2014 senesinde Kaliforniya bölgesinde serüvenine başladı. Kuruluş amacı, yazılım konusunda temel bilgiden dahi yoksun olan kişilerin iş noktasındaki fikirlerini desteklemektir. Şu anda Buildfire’ın toplamda 10 milyonun üzerinde bir kullanıcı kitlesi söz konusu. Buldfire üstünden PWA, Android ya da IOS uyumlu olan aplikasyonlar geliştirebilirsiniz.

GoodBarber

En eski No-Code projelerden biri olan GoodBarber, 11 yıldan bu yana başarılı bir şekilde hizmet veriyor. Hem tasarım hem de kullanıcı deneyimi konusunda özel bir başarı yakalayan GoodBarber, özellikle yüksek performans gerektiren uygulamalar için sıklıkla tercih ediliyor.

Youtube veya WordPress benzeri platformlar gibi içerik kanalları ile entegre çalışır. GoodBarber içerisinde epey tema seçeneği bulunmaktadır. Bugün bu önemli platform ile çalışmakta olan 30 bin civarında uygulamadan söz edebiliriz.

Jotform

Jotform ilk çıktığında esasen bir form aracıydı. Günümüzde kod gerektirmeye yazılım projeleri için en çok tercih edilen platformlardan biri haline gelmiştir. Kodlama bilmeseniz bile hayalinizde oluşturduğunuz formu yaratmanıza destek olan Jotform, pek çok entegrasyonu ve from widget’ı bünyesinde barındırır.

Jotform Tables ise yapı itibarıyla Airtable’ı andırır. Bu gelişmiş elektronik tablo platformu, bir veritabanı gibi çalışabilmektedir. Jotform onaylarıysa iş akışınızı yönetebilmek adına bazı kontroller dahil eder. Jotform Apps, aplikasyon ya da web uygulamaları için kullanılır. Koda hiçbir şekilde ihtiyaç duymadan uygulama oluşturmanızı sağlar.

Trello

Popüler bir No-Code projesi olan Trello, kanban proje yönetimini odak noktasına alır. Hem üretkenlik hem de ekip yönetimi anlamında yaygın şekilde kullanılan bir araçtır. Araçta yer alan kartlar, eyleme geçmeye hazır bir görev olarak kendine yer bulur ya da doğrudan bir bilgiyi içerir.  Trello aracında takvimlerden özel alanlara, otomasyondan entegrasyona kadar pek çok özellik eklenebilir. Bu sayede pratik bir şekilde projenizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Hem web uygulamalarında hem de aplikasyonlarda kendine gittikçe daha fazla yer bulmaya başlayan No-Code projeler, girişimlerinizin yönünü değiştirebilir. Yaratıcı zekanızı ve girişim becerinizi kod bilgisi olmadan bir uygulamaya yansıtmak isterseniz, Makers Türkiye ekibinden danışmanlık ve eğitim desteği alabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.