No-Code ve Low-Code’un Yükselişi

No-Code Low-Code yazılım geliştirmenin günümüzde kullanım alanları giderek artmaktadır. Özellikle kullanım kolaylığı sayesinde profesyonel yazılımcı olmayan kullanıcıların da yazılım geliştirmesine olanak sağlamaktadır. Öte yandan yazılım geliştirmenin hem şirketler hem de müşterileri açısından maliyetlerini düşürdüğü bilinmektedir. No-Code ve Low-Code platformlarının yükselişte olmasının temel sebeplerinin arasında maliyeti düşürmesi dışında hızlı ve kolay kullanım özellikleri gelmektedir. Bu blog içeriğimizde “No-Code ve Low-Code” platformlarının tam olarak neyi ifade ettiğini ve bu yükselişin sebeplerini inceleyeceğiz.

No-Code Low-Code Nedir?

Kod yazmadan veya düşük kodlarla yazılım geliştirme platformu ve teknolojilerine No-Code/Low-Code denir. Kod yazılmadan geliştirilen yazılımlarda görsel geliştirme yöntemi kullanılır. No-Code / Low-Code ile temel düzeyde yazılım bilerek, kod yazmadan uygulama geliştirmek ve hızlıca kullanıma hazır hale getirmek mümkündür.

Geleneksel program gelişme süreçlerinden çok daha hızlı çözümler sunabilir. Bu hızlı çözümler, “sürükle bırak” veya görsel modeller ile oluşturulabilir. Veri tabanları, uygulama alımı gibi süreçlerle zaman harcamadan yazılım geliştirmeye odaklanılmasına imkan tanır. No-Code ve Low-Code platformları, mobil uygulamalar veya iş uygulamalarının oluşturulmasında kullanılır.

No-Code ve Low-Code Arasındaki Farklar Nelerdir?

No-Code platformlarında kod yazımı kullanılmadığını aktarmıştık. Dolayısıyla No-Code platformlarının arka planda çalışan kod dizinine müdahale edilmemektedir. Low-Code platformlarda ise arka planda çalışan kod dizinine müdahale edilmesi mümkündür. Bu anlamda yazılımı geliştirmek için satırlarca kod yazılmasına gerek yoktur.

No-Code platformlarını kullanabilmek için çoğunlukla ExcelAccess gibi programlarının temel bilgisine sahip olmak yeterlidır. Low-Code platformları kullanabilmek ve geliştirmek içinse yazılım bilgisine sahip olmak gerekebilir ancak klasik kodlama yöntemlerine göre çok daha az kod yazılır. Temelde No-Code ve Low-Code basitleştirilmiş yazılım geliştirme metodudur. İnternet sitelerinde olan gibi görsel tasarım araçları ve sürekle bırak gibi yöntemlerle karmaşık olan yazılım geliştirme süreçlerini oldukça basit ve hızlı hale getirir. Aradaki en temel farkı şu şekilde açıklayabiliriz: No-Code hiç yazılım bilgisi gerektirmezken Low-Code için yazılım bilgisi gerekebilir.

No-Code ve Low-Code Neden Yükselİşte?

Geleneksel yazılım geliştirme yöntemlerine göre No-Code ve Low-Code yazılım geliştirme platformları pratik ve daha kullanışlı bir yöntem oldukları için popüler hale gelmiştir. Profesyonel olarak yazılımcı olmayan kişiler de artık bu platformlar sayesinde iş taleplerini karşılama, iş süreçlerini otomatikleştirme gibi önemli noktalardan sorunsuz bir şekilde yararlanabiliyor. Ayrıca bu oluşumlar, şirketlerin ve çalışanların dijital dönüşümlerini de önemli ölçüde hızlandırıyor. Karmaşık yazılımlar veya satırlarca kod yazma gibi bir zorunluluk olmaksızın, düşük kodlu platformlarla çözümler üretilebiliyor.

Görsel yöntemler ve modeller kullanarak yazılım geliştirmek, kod kullanarak yazılım geliştirmekten her anlamda daha kolay ve hızlı olduğundan tercih edilir hale gelmiştir. En sıradan bir kullanıcı dahi bugün bu platformları kullanabilmektedir. Sıfırdan bir yazılım oluştururken kullanılan modüller kullanıma hazır olarak verilir. Kullanıma hazır olarak verdiği modüller arasında veri, hizmet, satış süreçleri yönetimini içeren müşteriye yönelik uygulamalar söz konusudur.

Platformların kullanım kolaylığı açısından sürükle ve bırak özelliği, öncelikli tercih sebepleri arasında kendine yer bulur. Bu arada bahsettiğimiz hazır modüller ile farklı işlevler için çözümler üretmek olasıdır. Yani daha önceden oluşturulan modülleri yeniden kullanma özelliği mevcuttur. Yeniden kullanılabilirlik özelliği ile uygulamaların geliştirilmesine hız kazandırmış olur.

No-Code ve Low-Code platformlarının yükselişte olmasının bir başka sebebi ise çoklu cihaz uyumluluğudur. Düşük kodlu platformları çalıştıran herhangi bir cihazda problem yaratmadan çalışabilmektedir. Üstelik çoğu cihazda kullanılabilirliğinin yanı sıra tüm temel platformlarla uyumludur.

No-Code Low-Code Platformlarında Nelere Dikkat Edilmelİ?

Yazılım geliştirme için güvenlik ile ilgili açık olmaması, kabul edileceği üzere oldukça önemlidir. Düşük kodlu veya kodsuz platformlarda güvenlik yazılım geliştirici ve yazılım geliştirici platformunu sağlayan şirket ile ortaktır. Yani yazılım geliştiricilerin riskleri kontrol etmeleri, platformun güvenli bir hizmet sunup sunmadığını araştırmaları gerekir. Hizmet sağlayıcı şirketler, No-Code ve Low-Code platformunu kullanmadan önce güvenlik açısından emin olmalıdır.

No-Code ve Low-Code oluşumlarının ölçeklendirilebilir olması da bu anlamda beklenmektedir. Az sayıda çalışan ile kullanılan düşük kodlu sistemler, çalışan sayısı arttıkça da aynı biçimiyle kullanılabilir olmalıdır. Sistemi kullanan çalışan sayısı arttığında bunu rahatça kaldırabilmeli ve daha da önemlisi yeni uygulamalar geliştirilebilir olmalıdır.

Siz işletmeniz için No-Code Low-Code platformları ile yazılım geliştirebilirsiniz. Dijital dönüşümün gerisinde kalmamak adına düşük koldu veya kodsuz yazılım geliştirmenin kolaylığını şirketinizde uygulayabilirsiniz. Makers Türkiye ekibinin No-Code, Low-Code gibi alanlardaki eğitim ve desteğinden yararlanmak için iletişim adreslerinden dilediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.