Nedir Bu Endüstri 4.0? Endüstri 4.0’ın Gelişmesiyle Robotlar Dünyayı Ele Geçirecek mi?

Nedir Bu Endüstri 4.0 mAKERS tÜRKİYE

İlk kez 2011de Almanya’da Hannover Fuarında ortaya atılan Endüstri 4.0 kavramı pek çok ülkeden ve teknoloji devi şirketlerden büyük destek almıştır. Endüstri 4.0’ın en büyük amacı birbirleriyle haberleşen sensörlerle ortamı algılayabilen ve veri analizi yaparak ihtiyaçları fark edebilen robotların üretimi devralması, insana ve insanın ihtiyaçlarına bağımlılığın azalması dolayısıyla daha iyi, daha ucuz, daha hızlı üretim yapmak. Bu devrim nesnelerin interneti, büyük veri, artırılmış gerçeklik, simülasyonlar, 3 boyutlu baskı, bulut sistemleri, akıllı robot otomasyonu, siber güvenlik konularında olan ilerlemelerle, bunları kullanarak mümkün oluyor. İnsanlara ihtiyaç olmadığı için de karanlık fabrikalarda iş yapmak mümkün hale geliyor.

Endüstri 4.0 ne yapacak?

Orijinal anlamı 4. sanayi devrimini temsil etmektedir. En son moda akıllı teknolojiler kullanılarak fabrikaların daha verimli hale getirilmesi insan gücünün işte kullanımının azaltılması böylece insan kaynaklı kazaların, üretim maliyetlerinin azaltılması ve üretimin arttırılması amacıyla üzerine çalışılmaya başlanmıştır. Sistemin otomasyonu, üretimi, kendi kendine izlemesi ve daha kolay arıza tahmini için büyük ölçekli makineler arası iletişim ve nesnelerin interneti kullanılmaktadır.

Sanayi devrimleri ve etkileri,

  • 1. sanayi devrimi ile su ve buhar düzenekleri kullanılarak buhar gücüyle üretim arttı.
  • 2. sanayi devrimi ile Henry Ford’un üretim bandı tasarımı ve elektriğin üretim tesislerinde kullanılması üretimin artması sağlandı.
  • 3. sanayi devrimi ile fabrikalardaki üretimde programlanabilir elektroniğin kullanılması gerçekleşti. Otomasyon ve sayısallaşmayı kullanarak mümkün kıldı.
  • 4. sanayi devrimi günümüzde gerçekleşmekte olan endüstri 4.0 ve karanlık fabrikalar devri oldu.
Robotlar dünyayı mı ele geçiriyor?

Endüstri 4.0’ın pek çok avantajı olacaksa da hayatları zorlaştıracak bazı olumsuz yanları da var. Robotların üretimi devralmasıyla insan gücüne olan ihtiyaç azalacak. Bu sadece durum sadece fabrikalardaki mavi yakalar için değil, beyaz yakalılar için de bir risk. Yapay zeka yardımıyla çeşitli tasarımlar yapabilen programlar zaten kullanılmakta. Bu yönüyle mühendislik dahil pek çok meslek grubunu tehdit ediyor. Robotların üretimi ele geçirmesi dendiyse de dünyanın sonu değil, insanların çalışma hayatının sonu da değil. Geçmişte pek çok mesleği sanayi devrimine kaybetmiş olsak da şüphesiz ilerde bu gelişmelere göre yeni iş alanları açılacaktır. Dolayısıyla yapmamız gereken kendimizi korumak için gelişime ayak diremek değil, değişen dünyaya uyum sağlamak ve bu süreçlerin odağından insanları uzaklaştırmamaktır.

Gelişen dünyaya uyum sağlamak ve kurumunuzun performansını yükseltmek için: Makers Türkiye’nin teknoloji alanındaki Akademi hizmetleri ve yeni nesil Danışmanlık hizmetlerinden kurumunuz ile faydalanabilirsiniz. Teklif ve detaylı bilgi için: [email protected]

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.