Neden Kaşınırız ve Kaşımak Neden Zevk Verir?

(thodonal/iStock)

Kaşıntının olması sinir bozucu bir deneyimdir. Özellikle kaşıntının boyutu arttığında bu durum daha yoğun yaşanabilir. Ve insanların kontrolsüzcü kendilerini kaşımalarının altında belirli sebepler vardır. Bir olayda, bir kadının kafa derisini beynine zarar verecek kadar kaşıdığı görülmüş…
Peki bu kaşıntılar nasıl ortaya çıkıyor? Bu konu, bilim insanlarının hala tam olarak anlamadıklaırı garip bir duygudur.
Kaşınma, teknik olarak “pruritus” olarak bilinir. En büyük organımız olan derimizi, ölü hücrelerden ve parazitlerden arındırmak için geliştiği düşünülür. Sonuçta, tüm diğer organlarımız, vücudumuzun içinde, bağışıklık sistemi tarafından korunabilecekleri güvenli bir yere sıkışmış durumdalar. Ancak cildimiz, dış dünyayla temas halinde olan ilk savunma hattıdır ve bu yüzdendir ki bozulmadan kalmak için bazı yollar geliştirmiş olabilir.

Ancak, bunlar kaşıntının neden bu kadar eşsiz ve çıldırtıcı bir his yarattığını açıklamıyor. Bilim insanları on yıl öncesine kadar, kaşıntının ağrının daha hafif bir türü olduğunu düşünüyordu. Ancak şimdi kaşınmanın kendi hücrelerini ve kimyasalını içeren özel bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. hepimizin acıya karşı tepkileri farklı olsa da kaşıntıya karşı ortak bir cevabı paylaşıyoruz.

Kaşımak

Kaşımak, kaşıntıya son derece iyi geliyor çünkü bu hareketimiz beyne düşük seviyeli bir ağrı sinyali verir, bu da rahatlama sağlamak için kaşıntının beyinde yarattığı sinyallerin üzerine geçer. Bu sebeple kaşıntılı noktaya vurmak bile işe yarayabilir. Çünkü o an, o noktadan, beyne farklı bir sinyal iletiyor olacaksınız. Ne yazık ki serotonin de dahil olmak üzere kimyasal ilaçlardan bazıları kaşıntının tetiklenmesini kolaylaştırır. İşte bu yüzden kaşıntı kaşınmayı daha da fazla tetikler ve bunu kısır bir döngü haline sokar. Bu döngüde yer alan sinirlerin zarar görmesi, kontrol edilemeyen bir kaşıntıya neden olabilir.

Boyunda, kısıtlı bir sinirin neden olduğu “brachioradial pruritus” veya su ile temas ettikten sonra kaşınma hissi veren “aquagenic pruritus” rahatsızlıkları vardır. Hatta çok fazla kırmızı kan hücresi bulunan vücutlarda kaşıntı seviyesinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bu rahatsızlıkların tümü, insanların genelinde bariz bir sebep olmadan sinir bozucu bir kaşıntı yaratabilir.

Kaynak

sciencealert.com/some-disorders-make-you-itch-uncontrollably-so-much-so-that-one-woman-scratched-through-to-her-brain