Neden Girişimci Olmalısınız?

Dalgasız sularda yüzmeyi güvenli bulanlardansanız bazı kişilerin dalgaların boyutunun yüksek olduğu sulara girme cesaretlerine anlam veremez, hatta bu sularda nasıl yol aldıklarını şaşkınlıkla izlersiniz; hep boğulmalarını bekleyerek. Tehlikelerin çoğunlukla dalgalardan değil yüzebilineceğine duyulan eksikliklerden kaynaklandığını bilseydiniz muhtemelen sizler de güvenli limanları terk edenler kervanına katılanlardan olurdunuz. Tıpkı bugünün girişimcileri gibi. Peki, siz neden girişimci olmalısınız? Bu soruyu şimdi kendinize sormanızı, ardından bizim verdiğimiz yanıtlarda kendinizi bulmanızı dileriz. 

Makers Türkiye olarak ” Hepimiz girişimci olmak zorunda değiliz, ama girişimci gibi düşünmek zorundayız ” düşüncesiyle kurumlarda ekiplerin ve projelerin başarıya ulaşmalarını kolaylaştıran Girişimci Gibi Düşünmek Crash Course’umuzu 2 saatlik ya da 1 günlük kurgular ile gerçekleştiriyoruz. Detaylı bilgi.

Patron Olmanın Avantajlarını Yaşarsınız

Girişici olmak demek, kendi işinizin patronu olmak demek; patron olmak da çalışma saatlerini belirleme, işe yön verme, çalışanları seçme özgürlüğüne sahip olmak.

Girişimci olduğunuzda attığınız adımlar için onay alma zorunluluğunu da bertaraf ettiğinizden işlerinizi özgür bir biçimde yapma, müşteriyi bizzat belirleme, kendine ödül verme gibi imkânlara da sahip olursunuz. 

Aylık Maaş Yerine Sınırı Olmayan Gelir Elde Etme İmkânı Yakalarsınız

Girişimci olmak için kişilere en cazip gelen nokta, şüphesiz ilgili girişimcilik faaliyetinin sınırsız gelir elde etmeye olanak sunması. Maaşlı bir çalışansanız potansiyelinizin tamamını kullansanız dahi emeğinizin karşılığı için alacağınız ücret önceden belirlenmiştir ancak girişimci olduğunuzda potansiyelinizi %100 kullanıp faaliyetlerinizi önemsemeniz durumunda gelirinizi sürekli artırma imkânına sahip olursuz. 

Dünyaya Katkıda Bulunan İsimlerden Biri Olursunuz

Girişimcilik, bir değer yaratmak üzerine kuruludur. Hizmet ya da ürün üreteceğiniz herhangi bir iş kolu sayesinde insanlığa faydalı olmanın gururunu yaşarsınız. Üstelik girişiminize konu çıktının ileride başka girişimler için temel oluşturma potansiyeli de her zaman mevcuttur. Diğer bir deyişle ilk safhalarında sınırlı sayıda insana ulaşsanız da yarınlarda milyonların hayatını etkileyecek üretimler yapıyor olduğunuzun bilinciyle hareket eder, bu bilincin aydınlattığı yolda dünyaya katkıda bulunmanın haklı sevincini yaşarsınız. 

Kendi Geleceğinize Yatırım Yaparsınız

Tıpkı maaş gibi emekli aylığı da belirlenmiş sınırlar dâhilinde elde edilen bir haktır. Girişimci olduğunuzda ise ilgili iş kolu için yapmış olduğunuz yatırımları zamanı geldiğinde satmak ya da kiralamak suretiyle gelir elde etme olanağını sürdürme şansı yakalamış olursunuz. 

Sizi Mutlu Eden Bir İş Yaparsınız

Mezun olduğunuz okul ve bölüm, sizi hep hayalini kurduğunuz iş kolunun bir üreticisi olma konumuna taşımayabilir her zaman. Mevcut durumda kendinizi ait hissedebileceğiniz, potansiyelinizi tam olarak ortaya koyabileceğiniz kapılar açılmamışsa doğru bir ekip kurarak hayallerinizi gerçek kılabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle bir iş alternatifiniz yoksa neden o alternatifi siz oluşturmayasınız?

Her Yeni Gün Yeni Bir Şey Öğrenirsiniz

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi girişimciler dalgalı sularla savaşarak ilerlemek zorunda kalan gruptur. Bu nedenle ilerledikleri yolda farklı yönlerden gelen, umulmadık dalgalarla baş etmek zorunda kalırlar. Bu da yarınlarda ilerleyebilmek için her gün muhtemel senaryolar üzerinde düşünmeyi ve çözüm önerileri üretmeyi, yani öğrenmeyi gerekli kılar. Rakiplerle mücadele etmede önemli bir görev üstlenen öğrenme serüveni de hem kişisel alanda gelişimi hem de sektörel bazda büyümeyi tetikler. Sabah 9 akşam 6 mesailerinde bilgide tekrara düşmekten sıkılanlara duyurulur!

İlk Dalgalarda Boğulmazsınız

Günümüzde girişimcilerin kullanacağı kaynakların bolluğu ve devletler tarafından verilen teşvikler sayesinde girişimcilik serüveninizin kısa sürede hayal kırıklığıyla sona ermesi ancak talihsizlik olacaktır. Bugün, dünya genelinde girişimci olmak için gereklilikleri yerine getirip bu dalgalı sulara giren her girişimcinin kısa sürede markalaşma ve dünya pazarında adını duyurma şansı, teknolojinin de yardımıyla oldukça yüksektir. 

Dilediğiniz Bölümde Değer Yaratabilirsiniz

Girişimci kimliğinizle kurduğunuz şirketinizin birden fazla departmanı olacaktır. Siz bu departmanlardan hangisi için değer yaratacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olacaksınız. Yani, kalbinizin götürdüğü bölümde iş üretmenize kim mâni olabilir ki sizden başka?

“Neden girişimci olmalısınız?” sorusuna verilecek cevaplar kişilik özelliğinize ve iş kolunuzun ne olduğuna göre daha da çeşitlendirilebilecektir ancak dalgalı sularda yüzebileceğinize inancınız tamsa kendinize sormanız gereken temel soru şu olmalıdır: “Neden daha fazla mutlu olmayayım?”. Bu soruya vereceğiniz cevap, tüm soruların cevaplarını ardında bırakacaktır. Kuşkunuz olmasın!

Yeni girişimlerde bulunmak isteyenler şimdi sıra sizde! Makers Türkiye’nin “kurumsaldan çıkmak, farklı bir şeyler yapmak” isteğini karşılamak üzere Yalın Girişimcilik gibi metodlarla kurguladığı Türkiye’de ilk KollektifStartup programımıza dahil olun.

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın