Mural Nedir?

Günümüzde işletmeler için evden çalışma modeli çok daha yakından tanınmaya ve benimsenmeye başlandı. Elbette zorunlu bir durum olarak hayatımıza giren pandeminin söz konusu durumu hızlandırdığını kabul etmek gerekir.  Bugün evden çalışırken teknolojinin getirdiği ayrıcalıklardan bütünüyle yararlanmak, işletmelere her açıdan çok ciddi avantajlar getirmektedir. Özellikle de yaratıcı fikir geliştirme araçlarının da bu talebe hızlı bir şekilde karşılık vererek önemli bir rekabet ortamı oluşturduğunu görüyoruz.

Bu önemli fikir geliştirme araçlarından biri olarak hizmet veren MURAL, bugünkü içeriğimizin odak noktasını oluşturuyor. Fakat Mural’ın tam olarak ne olduğunu ve genel özelliklerini incelemeden önce dilerseniz uzaktan çalışma modelinin tüm dünyadaki yansımalarına göz atmaya devam edelim.

Yaratıcı Fikir Geliştirme Araçları Yükselişte

2020 yılı, evden çalışma teknolojisinin ciddi anlamda yükselişe geçtiği bir sene olarak tarihteki yerini şimdiden almış görünüyor. Twitter, Slack, Facebook, Microsoft, Dropbox başta olmak üzere pek çok devasa şirket, evden çalışma teknolojilerine ve uzaktan çalışma metoduna hızla adapte olmayı başardı. Bu süreçlerde çalışanlar arasında doğru iş birliktelikleri oluşturacak, verimli bir çalışma modeli sunacak, kullanışlı, sade ve bir o kadar da etkili bir yapıya sahip yazılımlara talep artmıştır.

Mural, son bir sene içinde 1 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya ulaşmış bir yazılım olarak öne çıkıyor. Ücretsiz olarak kullanılabilen Mural sayesinde ekipler, tüm proje süreçlerini ortak bir platform üzerinden şeffaf  bir şekilde yürütebiliyor. Üstelik ekip üyeleri bunu, bizzat evlerinden gerçekleştirme lüksüne sahipler. Çünkü Mural, tümüyle uzaktan çalışmanın dinamiklerine uygun bir konseptte hazırlanmıştır.

Sistemin içerisinde yer alan “Beyaz Tahta” tüm organizasyonun merkezinde yer alır. Projeleri bu tahta üzerinde sıfırdan son aşamaya kadar geliştirmek olasıdır. Bu tip yazılımların da etkisi sayesinde pek çok şirket, uzaktan çalışma modelinden yüksek bir verim aldı ve yaşam normale döndükten sonra dahi çalışanlarını ofise çağırma gereği duymadı.

Uzaktan Çalışma Modelinizi Mural ile İleriye Taşıyın

Uzaktan çalışma teknolojilerini benimseyen büyük şirketler, pandemi ile beraber tesadüfen keşfettikleri bu modelde devam ettiler. Mural ve benzer fikir geliştirme araçları da bu talebe uygun şekilde kendini geliştirmeyi sürdürüyor. Evden çalışma modeli, söz konusu yazılımların da itici gücüyle beraber önemli ölçüde artış gösterdi. Örneğin ABD’de şu anda uzaktan çalışan kişilerin genel işgücü içindeki oranı %2,8 civarında. Bu oranın önümüzdeki birkaç sene içinde hızla yukarılara tırmanması bekleniyor. Mural yazılımını sadece freelance çalışma modeline uygun sektörler benimsemiyor.

Bugün, birbiriyle ilgisi olmayan pek çok sektörün uzaktan çalışma süreçlerinde Mural gibi araçlardan destek aldığını görmek mümkün. Uzaktan çalışan personellerin işleri ile alakalı daha mutlu ve verimli oldukları, yapılan araştırmaların neticesinde ortaya konuluyor. Fikir ve proje geliştirme aşamalarında Mural’ı tercih eden firmalar, özellikle de workshop konusunda çok önemli geri dönüşler aldıklarını belirtmektedir. Aynı zamanda işletmeler, proje ekiplerinde yer alan kişilerin Mural’ı çok hızlı bir şekilde öğrenebildiklerini vurguluyor.

Uzaktan çalışma teknolojilerine adapte olan firmaların; gelecekteki konumlarına dair önemli bir hamle yaptıklarını ve sektörde rekabet avantajı elde ettiklerini kabul etmek gerekir. Kar marjın ve müşteri memnuniyetini artırma noktasında da Mural benzeri fikir geliştirme araçlarının etkisi yadsınamaz. İnovatif yaklaşımları kolayca benimseyen işletmelerin öncelik verdiği Mural yazılımı, tasarım odaklı düşünme ve problem çözme noktasında itici bir güç oluşturuyor.

Mural Yazılımı Hakkında Diğer Detaylar

Mural sözcüğünü dilimize “duvar resmi” olarak çevirmek mümkün. Yazılımın böyle bir anlama sahip olmasının temel nedeni, proje ekiplerinin süreç boyunca ortak şekilde kullandıkları büyük beyaz tahtanın, Mural yazılımının en kilit kısmını oluşturmasıdır. Mural esasen bir tür HTML web uygulaması olarak da bilinir. Pek çok tarayıcıda hızlı ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Buna rağmen en verimli Chrome üzerinde çalıştığı kabul edilir. Ödüllü bir araç olan Mural, farklı ve bağımsız uygulamalarla entegre biçiminde çalışabilmektedir.

Diğer yandan Agile ya da bir başka deyişle Çevik uygulamalarının sonuç vermesinde de başvurulur. Bunun da en önemli gerekçesi, Mural’ın tasarım odaklı düşünme noktasında destekleyici olmasıdır.  Mural tarafından oluşturulan büyük, beyaz ve sanal tahta her türlü karışık problemi çözmenize yardımcı olur. Çeşitli içerikleri farklı ölçeklerde haritalamak Mural ile mümkün hale gelir. Diğer yandan bulut tabanlı olmasından kaynaklı olarak araca bulunduğunuz her yerden online olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Siz de inovasyon kültürünüzü ölçeklendirme, çok daha hızlı kararlar ve aksiyonlar almak, dağınık ekipleri birbirine entegre etmek ya da seyahat maliyetlerini düşürmek adına; Mural’ı etkin kullanımını sağlayan Makers Türkiye’nin uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Mural üstünden yenilikçi yaklaşımlar benimseyen işletmelerle gerçekleştirdiğimiz atölyelere de katılım gösterebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.