MESS Teknoloji Merkezi MEXT

MESS Teknoloji Merkezi, kısa adıyla MEXT, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından, Türk sanayisini geleceğe taşıması amacıyla kurulmuş, dünya standartlarındaki bir teknoloji merkezi. Tanıtımı Kasım 2019’da, MESS’in 60. kuruluş yıl dönümünde yapılan merkez, kapsamı göz önünde bulundurulduğunda ülke için “bir ilk” olarak değerlendiriliyor. Yazımızda, MEXT’in bu tanımı hak ettiğini gösterir yanlarını mercek altına alacağız.

MEXT: “Yarının Teknolojisi; Bugün, Burada”

Teknolojiyi üreten ülkelerin bu güçle ilerleyişleri göz önünde bulundurulduğunda teknolojinin gelişimi karşısında seyirci olan bir ülkeyi gelecekte bekleyen sorunları tahmin etmek güç değil. İşte MEXT, dünya genelinden örnekler incelenerek Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm noktalarında Türkiye’yi gelecekte söz sahibi yapması amacıyla kurulmuş ve 2020 yılında açılmış bir merkez. MEXT’in temel gayesi, katılımcıların gelişimini baştan sona planlamak. Bu amaçla iki yıl süreli bir eğitim planıyla hareket edeceği ifade ediliyor.

MEXT’in “bir ilk” olarak değerlendirilmesine neden olan özelliklerinden en önemlisi, üretimin her aşamasındaki çalışanlara hitap edecek, dönüşüm odaklı, deneyim bazlı, ileri seviye eğitimler sunacak olması. Bu amaçla merkezde, Harvard ve MIT üniversitelerinin de iş birliğiyle yıl genelinde 30 binden fazla çalışana eğitim verilmesi planlanıyor.

MEXT’te işveren ve çalışanları bekleyenler:

 • Dijital Fabrika: Dijital Fabrika’da sanayicilerin, mühendislerin ve tüm çalışma gruplarının dijital dönüşüm tecrübesi edinmesi amaçlanıyor. Fabrikada 2 üretim hattı ve 100’den fazla dijital üretim kullanım senaryosu bulunuyor. Burada, ayrıca, parçalı üretimin yanı sıra galvanize çelik üretiminin dijital ikizinin yaratılmasına da şahit olunacak.
 • Eğitim ve Gelişim: Büyüklük açısından dünyada birinci sırada bulunan Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Gelişim Merkezi’nde MESS üyeleri için özel eğitim programları tasarlanmış durumda. 10 bin m2lik bir alanda kurulu olan merkezde yılda 40 binden fazla Türk mühendisine, işçisine, toplamda 400 bin saatten fazla süreli eğitim verilmesi planlanıyor.
 • Ekosistem: Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde en başarılı görülen 40’tan fazla teknoloji ve çözüm sağlayıcısından oluşan canlı bir ekosistem. 240 kişi kapasiteli konferans salonuyla merkez, ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapacak, dünya liderlerinin dönüşüm sürecindeki üyelerle bilgi alışverişinde bulunmasına ve iş birliği yapılmasına zemin hazırlayacak.
 • Dijital Olgunluk Değerlendirme: Yılda 100’den fazla MESS üyesi, iki yıllık periyotlarla takip edilip yerinde değerlendirilecek. Amaç, üyelerin teknoloji dönüşüm yol haritalarının belirlenmesi. Dijital dönüşüm haritası ise Avrupa’nın alanında önde gelen enstitüsü Fraunhofer tarafından hazırlanacak.

Kurumların insan, süreç ve teknoloji dönüşümünde Agile yaklaşımından, Design Thinking metodundan, sensörler, IoT ve dijital uygulamalardan nasıl yararlanacağınızı Makers Türkiye ile karar verebilirsiniz. Bize ulaşın.

MEXT’in İlkeleri

 • Dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi,
 • Ölçek olarak dünyadaki en büyük ‘sanayide dijital dönüşüm’ çalışması olan “dijital olgunluk değerlendirmesi” hizmeti,
 • Dünya Ekonomik Forumuna (WEF) dünyada üye olan ilk işveren sendikası,
 • Satış tahminleme ve tedarik zincirinden, üretim sistemleri ve kalite yönetimine kadar uçtan uca entegre Türkiye’deki ilk dijital üretim tesisi,
 • Üretim uygulama çeşitliliği açısından dünyadaki en gelişmiş dijital fabrika,
 • Dünyada ilk kez, gerçek üretim tesislerinde kullanılan kontrol sistemi ile entegre edilmiş, sanal demir-çelik tesisi,
 • Türkiye’nin 5G teknolojisi ile destekli ilk üretim atölyesi,
 • Türkiye’de sanayide dijital dönüşüm için yeni uygulama geliştirmeye yönelik, girişimci ve üniversite araştırmacılarına destek verebilen, en esnek dijital alt yapı,
 • Türkiye’deki ürün çeşitliliği en yüksek, görüntü işleme ile otomatik parça toplama istasyonu,
 • Türkiye’de ilk kez devreye alınan, dijital uygulama geliştirmeye en açık ve gelişmiş 5 eksenli tornalama ve freze tezgâhı,
 • Türkiye’de ilk kez kullanılan otonom ve kolaboratif çalışma platformu,
 • Türkiye’deki hammadde olarak plastik enjeksiyon granüllerini kullanan ilk 3 boyutlu yazıcı
 • Türkiye’de ilk kez akıllı iş istasyonu kullanımı,
 • Üretim hattı sonunda ürün kalitesini akustik ve titreşim sensörleriyle gerçek zamanlı toplayıp değerlendiren Türkiye’deki ilk yazılım,
 • Türkiye’de, operatöre gerçek zamanlı geribildirim yapan ilk akıllı eldiven uygulaması.
  mext.org.tr adresinden doğrudan alınmıştır.
  Kuruluş yılı 2020’yi gösterse de MEXT’in kuruluşunun ardında MESS’in 60 yıllık öyküsü var. Bu nedenle merkezin çığır açan gelişmelere sahne olması işten bile değil. Öte yandan yeni yetkinliğe ve dijital dönüşüme verdiği önem gereği MEXT, ilgili işveren ve çalışanlar açısından özellikle incelenmesi gereken bir merkez. Bu nedenle MESS Teknoloji Merkezi MEXT’in işlevini genel olarak aktarmaya çalıştığımız bu yazımızın sonuna nokta değil, virgül koyuyoruz. “Detaylarıyla MEXT” yazımız yakın gelecekte yayımda!

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın