Mars’ın Yüzeyinde Bir Su Gölü Tespit Edildi

ESA, INAF. Graphic rendering by Davide Coero Borga – Media INAF

Su içeren göl…Duyum değil resmi bilgi. Mars’ta su içeren bir göl var ve az bir miktar da değil. Bologna Üniversitesi’nden profesör Roberto Orosei liderliğindeki bir araştırma ekibi, Mars’ın güney buz örtüsünün yaklaşık 1.5 kilometre uzağında, 20 kilometre genişliğinde bir göl bulunduğunu tespit etti. Mars’ın bu bölgesi aynı zamanda Planum Australe olarak da adlandırılır. Bu çevrede bulunan minarellerden çözünmüş tuzların, düşük sıcaklıklara rağmen suyun donmasını önlediklerini düşünüyorlar.

Bu keşfin merkezinde Avrupa Uzay Ajansı’nın Marks Ekspress uzay aracı yer almakta.

Bu araç, Mars’ın yüzeyinin yüzlerce kilometre uzağında bulunur. Elektromanyetik dalgaları gezegenin merkezine doğru gönderir. Bu dalgalar, bir materyalden diğerine geçtiğinde (örneğin buzdan kayaya) uzay aracına doğru geri yansır. Daha sonra bilim insanları, Mars yüzeyinde ne olduğu belirlemek için yansıyan dalgaları analiz ederler.

Mayıs 2012 ile Aralık 2015 yılları arasında, Orosei ve araştırma ekibi bu aracın Mars’ın güney bölgesinde yaptığı keşiflere odaklandı. Verileri analiz ettiklerinde, Dünya’daki buz tabakalarının altında bulunduğunu bildiğimiz sıvı su göllerine benzeyen bir tabaka bulunduğunu fark ettiler. Diğer ihtimalleri de değerlendirmelerinden sonra, bu verinin sıvı su gölü olduğu sonucuna kesinlikle emin oldular.

Bu araştırma, Mars’ta bir suyun ilk keşfi değil. Gezegenin buzun yanı sıra az miktarda su buharı içerdiğini zaten biliyorduk. Hatta kırmızı gezegende su bulunduğuna dair kanıtlar da öne sürülmüştü ancak bu araştırma herkesin tespit ettiği ilk sonuçtu.

NASA’nın Mars’taki keşiflerine devam etmesine yönelik mantığının bir sebebi var. Bu araştırmalar Mars’ın iklimini, geçmişini, geleceğini anlamamıza yardımcı oluyor fakat asıl önemli olay Mars’ta yaşayabilmek için oranın ne kadar elverişli olduğunu öğrenmek istememizdir. Çünkü suyun olduğu her yerde hayatta vardır.

Kaynak:

futurism.com/martian-lake-liquid-water/