MakerLab / Makerspace Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

MakerLab, Makerspace, Maker Atölyesi adına ne derseniz deyin, Maker Hareketi araçlarının bir arada toplandığı atölye alanlarına biz MakerLab diyoruz. Türkiye’nin bu konuda en deneyimli ve ilk inisiyatifi olarak MakerLab’ler hakkında bize hem topluluğumuzdan hem müşterilerimizden gelen soruları cevaplamaya çalıştık. Siz de yorum ve önerilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

 1. MakerLab Nedir?

MakerLab’ler basit ve orta zorlukta prototip yapmanızı sağlayan üretim alanlarıdır. Amacı üretim yapmak olabileceği gibi eğitim amaçlı da kurulabilir. Prototip kelimesini ürün öncesi çalışan ama seri üretim teknikleri ile üretilmemiş ürün öncesi örnek olarak tanımlayabiliriz. İnovasyon açısından çok önemli olan prototipleme süreci ne kadar hızlanır ve ucuzlarsa, son ürün o kadar inovatif ve katma değerli olur. MakerLab’ler ucuz ve hızlı protiplemenin önünü açması açısından çok kritiktir. Bu sebepten valilikler, belediyeler, okullar hatta kurumsal şirketler de dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluş sadece arge amaçlı değil, inovasyon kültürlerini geliştirmek, yeni girişimlerin önünü açmak için Maker Atölyeleri kurmaktadırlar.

Yenilikçi Atölyelerimize Katılarak 3 boyutlu yazıcı, arduino kartlar, kodlama ve diğer teknolojik araçlardan haberdar olabilirsiniz.

2. MakerLab Hangi Bölümlerden Oluşur?

MakerLab’ler ihtiyaca göre farklı kurgulardan oluşabilir. Genel anlamda üretim alanı, elektronik alanı, ahşap alanı, metal alanı, boyama kesme biçme alanı, tekstil ve dikiş ile ilgili alanlar olmak üzere farklı üretim teknik ve yöntemlerine dair alanlardan oluşurlar. Bu alanların hepsi olması gerekli değildir. Başta bahsettiğimiz gibi ihtiyaç ve kullanacak yaş grubuna göre farklı cihazlar ve alanlar kurularak, o malzemeler ile üretim sağlanabilir.

3. MakerLab’lerden hangi ürünler çıkar?

Hangi bölümlerden oluştuğuna göre bu da değişkendir. Ahşap kesme, oyma(cnc, lazer kesici vs) gibi cihazların olduğu bir MakerLab’den çok rahat ahşap işleri çıkabileceği gibi, bu tip cihazların olmadığı bir atölyeden elektronik ile ilgili prototipler çıkabilir.

Elektronik kartlar ve 3 boyutlu yazıcılar maker atölyelerin olmazsa olmazı gibidir. Arduino adı verilen ve aslında elektronikçi olmayanlar için tasarlanmış elektronik devreler ile kolayca teknolojik üretim yapılabilir. 3 boyutlu yazıcılar sayesinde elektronik olarak geliştirilmiş ürüne dış kasa, tutucular ve diğer yan duvar vb. yapılabileceği için çalışan bir elektronik prototip yapmak herkes için kolay ve mümkün hale gelebilir.

4. MakerLab nasıl kurulur? Ne kadar maliyeti vardır?

Bir MakerLab içerdiği alanlar ve bu alanlar için alınacak cihazların maliyeti ile orantılı olarak farklı maliyetlere çıkabilir. Her cihazın kalitesi ve yapabilecekleri farklı olacağından çıktı fayda maliyetine bakarak yatırım yapılması gerekmektedir. Bir 3 boyutlu yazıcı 300 dolar da olabilir 3.000 dolar da 30.000 dolar da olabilir. Bu yazıcıların hangi amaçla, hangi yaş grubu için alınacağı, ne kadar kullanılacağı, sonraki bakım ve sarf masrafları düşünülerek yatırım yapılması doğru olacaktır.

Makers Türkiye olarak şimdiye kadar birçok kurumsal şirket, valilik, belediye ve eğitim kurumuna bu konuda hizmet vererek, marka bağımsız şekilde en doğru yatırımı yapmanızı sağlıyoruz. Cihaz setine karar verildikten sonra mobilya, oturma alanları, kırtasiye setleri, çalışma güvenliği setleri gibi farklı noktaların da düşünülerek satın alma yapılması gerekmektedir. Bize ulaşabilirsiniz: etkiyarat@makersturkiye.com

Aynı zamanda MakerLab’de teçhizatlar sağlandıktan sonra eğitmen eğitimleri ve teknoloji müfredatı da sağlanması gerekmektedir. Makers Türkiye olarak hem eğitmen eğitimi hem de teknoloji müfredatı sağlayarak anahtar teslim çözümler sunuyoruz.

Sertifikalı Makers Türkiye Eğitmeni Olmak için Sertifika Programımıza Katılın.

5. Maker Atölyeleri kaç yaş grubu içindir?

Bir Maker Atölyesi ya da MakerLab, 5 yaşından başlayarak her yaş grubundan çocuk, genç ve yetişkine hitap edebilir. Çocuklar için geliştirilmiş fiziksel kodlama kitleri, robotik kitler, tablet uygulamaları deneyerek ve proje tabanlı öğrenme için ve STEM uygulamalarında kullanabilmek üzere öğrenimi hızlandıran ve kalıcı kılan yöntemlerdir. Yeni nesil öğrenmede denemeye ve hata yapmaya dayalı öğrenme çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebepten MakerLab’ler çocuk yaş grubunun öğrenmesi açısından kritik önem taşımaktadır.

Aynı şekilde yetişkinler için de, özellikle donanım girişimcileri için, MakerLab’ler oldukça önemlidir. Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0 dönemlerini yaşarken, teknolojik ve bağlı(connected) ürünlerin prototip olarak geliştirilebileceği alanlar kritik önem taşımaktadır. Kitlesel fonlama siteleri ile desteklenen prototipler büyük ve global girişimlere dönüşebilir. Yıkıcı inovasyon dediğimiz, piyasaya girdiği anda farklı pazarlar yaratan ve eski pazarları tamamen yok eden ürün ve servisler de MakerLab’ler sayesinde hayata geçebilir.

6. MakerLab’den nasıl para kazanılır?

Bir Maker Atölyesi ya da MakerLab verdiği servisler ile para kazanabilir. Bu servislerin en başında mühendislik ve eğitim servisleri gelir. Türkiye’nin ilk MakerLab’i İstanbul MakerLab’in kurucusu olarak bu işin çok kolay olmadığını belirtmek isteriz. MakerLab, bulunduğu bölgedeki girişimcilere ve donanım prototiplemek isteyen meraklılara ürün geliştirme ve üretme desteği verebilir. Bunun için ücret ya da çıkacak ürün üzerinden yüzde bazında hisse alabilir. Aynı şekilde hem çocuklar için hem de yetişkinler için eğitim hizmetleri sağlayarak,

  • algoritmik düşünce,
  • elektronik,
  • robotik,
  • tasarım,
  • kodlama ve yazılım gibi konularda hizmet sağlayabilir. Burada yetkin eğitimci ve deneyim oldukça önemlidir. Sonuç odaklı değil de süreç odaklı olarak ilerlemek maker hareketinin felsefesinin bir parçası olduğundan süreç boyunca sağlanan öğrenimlerin fayda üretmesi eğitimin kalitesini belirtmektedir. Makers Türkiye Learn servisimiz ile kurulduğumuzdan beri 25.000’den fazla çocuk, genç ve 3000’den fazla yetişkine yeni nesil eğitimler ve etkinlik kurguları ile inovatif bakış açısı kazandırdık. Bunların yanı sıra  eğitmen yetiştirmek üzere “Eğitmen Eğitimleri” düzenliyoruz. Bize ulaşabilirsiniz: etkiyarat@makersturkiye.com
7. Yaptığım işleri nasıl duyururuz?

MakerLab’de yaptığınız projelerinizi bize göndererek binlerce kişilik topluluğumuza ve ziyaretçimize anında ulaştırabilirsiniz. Yaptığınız projeleri video ve yapım aşamasını detaylı göndermeniz durumunda videonuzu daha fazla ziyaretçiye sponsorlu olarak gösteriyoruz.

Sizde kurumunuz içinde uygulamak için buradan teklif alabilirsiniz. Tekliflere 48 saat içerisinde dönülmektedir.

MakerLab, Makers Türkiye “Etki Yarat” ve “Sen de Yap” Makers Türkiye’nin tescilli markasıdır. İzinsiz kullanılamaz.

bir yorum bırakın