Maker Hareketi Nedir?

Maker Hareketi (Maker Movement),  Teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir bir akımdır. Maker Hareketi kapsamında bir kişi kendine maker diyorsa o kişi maker’dır. Yemek yapmaktan,  model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığı ile yapılan bir model araçtan, 3 boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak aslında maker hareketi kapsamında, maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir.

Maker Hareketi öncülerinden Dale Dougherty‘nin tanımına göre, “Maker ruhunun” temelinde;
– rekabet yerine paylaşım,
– para yerine yetenek,
– yoğun ezber bilgi yerine deneyim vardır.

Makers Türkiye olarak maker hareketini Türkiye’de mecramız ve yaptığımız etkinlikler üzerinden yüzbinlerce kişiye duyurmayı başardık. Yaptığımız işlerle ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.
Artık yapmak çok kolay. İnternetten bulacağınız modellerle, 3 boyutlu yazıcılar yardımı ile eskiden haftalarca süren ve çok pahalıya mal olacak prototipleri, bugün çok hızlı ve ucuza yapabilirsiniz. Arduino, Littlebits benzeri elektronik devreler ve bileşenler sayesinde, detay bilgiye ihtiyaç duymadan, yapabilecekleriniz hayal gücünüz kadar sınırsız. Yapmak istediğinizi bir arama motoruna yazıp yapmaya başlayın!

Maker’ların yaptıkları işleri sergiledikleri bir de Maker Panayır’ları(Maker Faire) yapılıyor. Maker panayırları genelde ücretsiz ya da çok düşük ücretle, insanların ailece gelebileceği ve üretilen projeleri inceleyebileceği keyifli ortamlar. Türkiye’de de ilki İstanbul’da 2014 Kasım ayında yapıldı.

 

Hayallerinizdeki tasarımları gerçeğe dönüştürmek için yaratıcı teknoloji atölyelerimizi incelediniz mi?

 

Maker’ların toplanıp, beraberce ürettikleri mekanlara da makerspace ya da hackerspace adı veriliyor. Türkiye’de az sayıda böyle oluşumlar var. Bunların çoğunu Makers Türkiye’den aktarıyoruz. Makerspace ve atölyeler için bu yazı serisini okuyabilirsiniz. Bilgisayar yazılımından, elektronik devre kullanmaya, lehim yapmaktan, tahta işlerine kadar, her türlü yapım, üretim konusunda bilgi alabilirsiniz.

Maker Hareketi’nin Türkiye’deki en kapsamlı web sitesi www.makersturkiye.com‘u takip etmeyi, email adresinizi iletişim formuna bırakarak periyodik haberlerden faydalanmayı, Instagram hesabımızı takip etmeyi, Facebook sayfamızı  beğenmeyi, Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

bir yorum bırakın