Maker Hareketi ile Kurumsal Dünya Nasıl Buluşuyor?

Günümüz dünyasının parlayan trendlerinden bir tanesi olan “Maker Hareketi” her geçen gün önemini sürdüren bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Kısaca “üretici” anlamına gelen maker, belki de geleceği inşa eden mesleklerin başında geliyor.  Günümüz teknolojisini kullanarak üretim yapan makerlar kodlama, elektronik, tasarım, mekanik gibi dijital üretim teknikleri ile dünyamızı değiştiren bir teknoloji hareketi olaralık karşımıza çıkıyor.

Maker hareketi, start-up şirketleri(girişimler) başta olmak üzere kurumsal dünyada kendisine yer buluyor. Amerika’da yer alan pek çok önemli teknoloji şirket, makerları destekleyerek bu alanın gelişmesine katkıda bulunuyor. Amerika’dan temel alan bu destek,  Türkiye’de de Makers Türkiye liderliğinde etkisini her geçen gün daha fazla hissettiriyor.

Peki, Maker hareketi ile kurumsal dünya tam olarak nasıl buluşuyor?

1. Kurumlar İçin Yaratıcı Sergiler

Kurumlar hem dışarıya açık hem de kendi içlerinde yıl boyunca birçok etkinlik düzenliyorlar. Ancak bu etkinliklerin çoğu kendini tekrarlayan etkinlikler olmaya başladı. Makerların ürettiği farklı sergi işleri birçok etkinliğe renk katmaya başladı. Makers Türkiye’nin de atölye çalışmaları ve 12 ye yakın interaktif işten oluşan yaratıcı sergisi MakerSpot!’u şimdiye kadar yer aldığı etkinliklerde 100 bine yakın insan ziyaret etti. Makers Türkiye Labs Servisimiz ile kurumlar için yaptığımız işlerden biri olan Migros ile interaktif kurgulara sahip talk+sergi+workshop üçlemesinden oluşan kurumsal etkinliğimiz, oldukça olumlu geri dönüşler alarak son derece kefiyli geçti.

 

2. Sosyal Sorumluluk Projeleri

Maker Hareketinin bir diğer faydası ise çocuklara yeni nesil eğitimi teknoloji aracılığıyla sağlayabilmek. Çocuklar öğrendikleri kodlama, arduino, robotik gibi dersler ile teknolojiyle ve yeni dünya ile tanışıyor. Biz de, Makers Türkiye olarak, etki yaratacak eğitim programları ile hem sosyal sorumluluk anlamında erişimi olmayan gençler ve çocuklar için hem de çalışan çocukları için yeni nesil teknoloji ve girişimcilik eğitimlerini uygulamalı olarak sağlıyoruz. Örneğin, Türkiye Ekonomi Bankası ile yaptığımız projede teknolojinin ulaşılabilir olmadığı 9 şehrimizi gezip maker hareketini çocuklarla paylaşmayı başardık. Bu projemiz Türkiye ve dünyada çeşitli inovasyon etkinliklerinde ödül almayı başardı. Beraber çalıştığımız iş ortaklarımız ve sponsorlarımızla bu yolda ilerlediğimiz için gururluyuz.

 

Makers Türkiye, bugüne kadar Makers Türkiye Learn servisi üzerinden eğitim verdiği 15.000’e yakın çocuk ve 500 eğitmen ile yeni nesil yetkinlikleri Türkiye’de 2014 yılından itibaren uygulayan ilk inisiyatif oldu. Teknolojik üretim, analitik düşünce, eleştirel düşünce, tasarım odaklı üretim, fikir akışkanlığı gibi yetkinlikleri yeni nesil araçlarla gençlere aktarmaktan mutlu ve gururluyuz.

 

Makers Türkiye tarafından İng Bank çalışan çocuklarına özel gerçekleştirilen Next Gen Academy’de, 4 ay boyunca süren maker eğitimleri sonucunda çocuklar ürettikleri projelerle mezun oldular. Maker eğitimleri kapsamında 90’a yakın çocuk ile Kodlama, Arduino ve 3 Boyutlu Yazıcı atölyeleri düzenlendi. 4 aylık bu süreç sonunda çocuklar öğrendiklerini kullanarak birbirinden farklı projeler ortaya çıkarıp sergilediler.

3. Prototipleme ile Endüstri İhtiyaçlarına Cevap Verme

Makerlar, tasarımı gerçekleştirme yöntemini benimsiyor. Böylelikle makerlar, küçük bir kağıda karaladıkları fikirleri üreterek gerçek hayata taşıyabiliyorlar. Prototip üretimi sayesinde ise farklı endüstriyel ihtiyaçları karşılamak mümkün.

3 boyutlu baskının yaygınlaşması, üretim ve tasarım sektöründe geniş bir yankı uyandırdı. 3 boyutlu baskı kullanan makerlar ise endüstri ihtiyaçlarına uygun prototip üretebilirler. Kurumsal iş birliği kurulduğu zaman, şirketlerin üretim maliyeti maker hareketi sayesinde önemli ölçüde azalabilir. Makers Türkiye Labs servisimiz ile birçok kurumsal firmaya destek verdik ve hala veriyoruz.

Yaratıcı etkinlik ve ürün tasarımı. Mühendislik ve yaratıcılığın birleştiği servis.

Bugüne kadar birçok  kurum ile maker atölyeleri ve eğitimleri düzenlemiş olan Makers Türkiye, binlerce insana teknolojiyle neler başarabileceğini göstermiş oldu.Siz de kurumunuzla maker hareketini tanıştırmak istiyorsanız Makers Türkiye Labs Servisi dahilinde yapılan projeler, eğitimler hakkında bilgi almak için; [email protected] adresine yazabilirsiniz.