Maker Alanı Kuruyorken Faydalanabileceğiniz 7 Fikir

K-12 okullarının sayısının artmasıyla; sınıflar, kütüphaneler ve diğer alanlar öğrencilerin tamir veya icatlar yapabilecekleri atölye alanlarına dönüşmektedir. Bir rapora göre bu değişim hakkında şu söyleniyor:
“Makerspaceler, öğrencilerin STEM konularına ve teknik disiplinlere bağlı kalmasını sağlıyor. Öğrenenler, yenilikçi çözümlerle birlikte sorunlarını ele almak için maker yeteneklerini uygulayabiliyorlar.”
Peki öğrencilerin bu alandan en iyi şekilde yararlanması için bir makerspace nasıl kurulmalıdır, ne gibi bir tasarıma sahip olmalıdır, hangi donanımları gerektirmektedir?

1.Uygun Herhangi Bir Alanı Kullanın

Okullardaki çoğu uygun alan bir makerspace olarak yeniden düzenlenebilir. Harmony Devlet Okulları bu alanlardan faydalanarak kendi içerisinde birden fazla makerspace kurdu. İki sınıfı birleştirerek bir fizik laboratuvarı oluşturdu, bu sürerken bir de karma mühendisliklerin yararlanabileceği bir laboratuvar oluşturdular.
Aynı bölgedeki başka bir okul, depo odasını bir kütüphane ve makerspace yaptı. Farklı ilçelerde de benzer faaliyetler sürmekte. Harmony Devlet Okulları’nda müfredat geliştirme üzerinde çalışan Mehmet Gökçek: “Her uygun alan, bir gün makerspace olabilir.”

Hem dijital hem iletişim yetkinlikleri anlamında farklı kazanımlar edineceğiniz eğitim ve atölye programlarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

2. Üretmek İçin Etkileşimli Bir Alan Oluşturun


Üretim kültürü neredeyse her alanda yer alıyorken bunun gelişimi bu alanların geniş ve etkileşimli olmasıyla sağlanır. Büyük ve açık bir alana sahip olmak, çocukların üretebilme becerilerini olumlu yönde etkiler. Öğrenciler farklı gruplarda ya da aynı projenin farklı alanlarında çalışan ekiplere bölünebilir, bu yüzden büyük bir meydan onların üretim ve yaratıcılık becerilerini arttırır.

3. Maker Kültürü Oluşturun

İnsanlarda üretim bilinci oluşturmak, bir makerspace kurmaktan daha önemlidir. Çocuklar sadece bazı araç-gereçlerle uğraşsın, oynasın, ortaya bir şeyler çıkarsın dersek makerspace’i amacı dışında kullanmış oluruz. Önemli olan maker kültürü oluşturmak, üretebilme felsefesi kazandırmak ve “ben yapabiliyorum” hissini öğrencilere aşılamaktır.

4.Diğer Maker Alanlarını Gezin


Maker kültürü oluşturmaya çalışırken veya bir makerspace kurarken fikir almak için başka okullar, üniversiteler, kütüphaneler ve müzeler gibi yerleri gezebilirsiniz. Faaliyet halinde olan makerspaceler arasında çok fazla farklılıklar bulunmakta ve bunlar sizin için fazlaca fikir sahibi olmak demektir.

5.Bu İşi Yürütebilmek İçin Ortaklar Edinin

Planlama aşamasına öğretmenleri, öğrencileri, yöneticileri ve aileleri dahil etmek iyi bir fikirdir. Harmony Devlet Okulları’ndan Gökçek:
“Bir öğrencinin fikri ve düşünceleri bir öğretmenin fikri ve düşünceleri kadar iyidir”
Hatta kendinize sponsorlar bulabilir; endüstri liderlerini, yerel işletmelerini de planlama sürecine dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

6. Pedagojik Hedeflere Dayalı Araçları Seçin

Öğrencilerin kurduğunuz maker alanında kullanabilecekleri malzeme ve ekipman listesi: 3 boyutlu yazıcı ve tarayıcılar, arduinolar, robotlar, elektrikli el aletleri, karton, bant vb. üretim/tamir araçlarını içermelidir.
Bu araç-gereçleri satın almadan önce eğitimden sorumlu kurumların nasıl bir öğrenme hedefi belirlediğini göz önüne almak gerekir. Yapılacak bütün projeler ve etkinlikler, eğitimden sorumlu kurumların belirlediği müfredatla paralel bir şekilde gitmelidir.

7. Küçük Adımlarla Başlayın


Ekipmanlar, araç gereçler, projeleriniz ve ulaşmak istediğiniz seviye ne kadar büyük olursa olsun, küçük adımlarla başlamak önemlidir. Yapabileceğin bir, iki ya da üç adımı seç, bunları da en iyi şekilde yapmaya çalış. Daha sonra üstüne hep daha fazlasını ekle ve yavaş yavaş büyü.
Maker kültürü birçok öğretmen için yeni bir kavram, küçük adımlarla ve basit bir şekilde başlamak onlarında bu geçiş sürecini kolayca atlatabilmesine yardımcı olur.

Kaynak: https://thejournal.com/Articles/2017/02/23/7-Tips-for-Planning-a-Makerspace.aspx

bir yorum bırakın