Ledli Kavanoz Fanusu Yapımı

Bu kolay 3D baskı projesinde basit bir LED ve batarya devresi içeren parlayan cam kavanoz fenerleri yapacağız. Pili ve LED’i mükemmel bir şekilde tutmak için tasarlanmış olan Tinkercad’deki ‘Glow Circuit Assembly‘ı kullanarak dosyamı indirin ya da kendi
özel kapağınızı oluşturun. Fenerlerinizi muhtemelen zaten etrafınızda olan malzemeleri kullanarak biçimlendirmek için 4 farklı yol göstereceğim.

Bu öğrenciler ve öğretmenler için harika bir başlangıç projesi. Hadi başlayalım!

Bu proje için ihtiyacınız olan malzemeler:
*Seçtiğiniz boyutta cam kavanoz(lar) (kuart, pint, 4oz)
*Seçtiğiniz renkte 10mm LED(ler)
*CR2032 piller
*Tel/Kablo Kesici(ler)
*Kavonoza uydurmak için gömülü Glow Holder ile boyutlandırılmış 3D baskılı kapak
*Kavonozu süslemek için kağıt, makas, parıltılı tutkal, saydam boncuklar vs.
*Kompas ya da cetvel (kendi kapağınızı tasarlamak için, isteğe bağlı)

Tinkercad dosyamın bir kopyasını yapın (ücretsiz hesaptır/giriş gereklidir). İki boyutu da genel kavanoz kapağı boyutlarına uymaktadır. Kavanoz(lar)a uygun olanı dışarı aktarın ve bunları 3D yazıcınıza gönderin. Ben yazıcı dosyasını hazırlamak için Autodesk Print Studio’yu kullandım ve hiçbir destek olmadan %20 dolulukta ayarladım. Kendi kapağınızı tasarlamayı tercih ederseniz tasarım adımına geçin.

Mason Jar LED Lantern Lid v1 large.stl

Mason Jar LED Lantern Lid v1 small.stl

Adım 1: Kendi Kapağınızı Tasarlayın (İsteğe Bağlı)

Oluşturmamız gereken şekil, çapı kavanoz açıklığına uyan basit bir silindir. Kavanozunuzu cetvel veya bir çift kompas ile ölçün.

Bir silindiri Tinkercad çalışma düzlemine sürükleyin ve beyaz köşeli kutuları tıklayıp yenideğeri yazarak, şeklinizdeki farklı ölçümler arasında geçiş yapmak için sekme tuşunu kullanarak ölçümünüzle eşleşecek şekilde genişliği ve derinliğini ayarlayın. Silindirinizin yüksekliğini istediğiniz kapak kalınlığına ayarlayın. Benimki 1.5mm. Tiner daha fazla ışığın geçmesine izin verir, ancak tekrarlanan kullanımda çok fazla esneyebilir ve projeye daha fazlasını eklemeyi düşünüyorsanız daha kalın daha güçlü olur.

Circuit Assemblies menüsüne gidin ve bir Glow Holder’ı sürükleyin. Hem tutucuyu hem de silindirinizi seçin ve daha sonra Hizala aracını seçin. İki şekli ortalamak için her iki çalışma düzlemi merkez kolunu tıklatın, ardından bunları yazıcı yazılımınıza dışa aktarmak ve uygun bir şekilde birleştirmek için Grup butonuna tıklayın.(Ben Autodesk Print Studio’yu MakerBot Replicator 2’yle birlikte kullanıyorum). Tavsiye edilen ayarlar hiçbir destek olmadan da %20 doludur.

Adım 2: Birleştirin

Cam kavonozu fenerlerinizle birleştirmek için LED’in uçlarını kesin (önce kısa olanı kesin ve uzunluk farklılığını koruyun) ve pil ve LED’i tutucunun üzerindeki + artıya pakan pozitif yan/ayak ile tutucunun içine yerleştirin (LED’in en uzun kısmı pozitiftir). Kapağı cam kavanoza takın ve sabitlemek için metal bandı vidalayın.

Adım 3: Kağıdı Jack-o-Lantern Şeklinde Kesin

Fenerinizi dekore etmenin eğlenceli bir yolu kağıtlarla şekiller kesmektir. Kavanozuniç duvarına ve kavanozun altı için küçük daireye uygun bir kağıt şerit kesin. Bir jacj-o-lattern kabak yüzü, geometrik tasarımlar, kar taneleri ya da düşlediğin herhangi bir şey yaratmak için kağıt şeridin içine katlayın ve kesin. Fenerinizin tasarımının yapımını kolaylaştırmak için renkli kağıt veya LED’in rengini kullanın. Ben beyaz kağıt ve kırmızı LED kullandım ve kapak tutucuyu şeffaf PLA.fa’da bastım.

Adım 4: Parıltılı Tutkal ile İçini Boyayın

Bu fener biçiminin arkasındaki fikir, camı kaplayarak ışığı yaymaktır. Bunu cam frosting spreyi ile veya sonbahar yapraklarını yapıştırarak yabailirsiniz. Kavanozların içini kaplamak için biraz parıltılı tutkal kullandım. Yapıştırıcı, parıldamayı ve yayılmayı bırakarak bulanık şekilde kurur. Yeşil olan bir çeşit uzaylı slime’ını anımsatıyor!

5.Adım: Saydam Boncuk ile Doldurun

Son olarak, ışığı dağıtmanın en hızlı yolu, kavanozu saydam boncuklarla veya deniz camı koleksiyonunuzla doldurmaktır. Bu fener için ideal bir uygulama düşündüğümde aklım yine parti süslemelerine gidiyor. Baby/bridal shower, çocukların doğum günleri veya özel bir aile yemeği.

kaynak: http://www.instructables.com/id/LED-Mason-Jar-Lanterns/

Yorum yap