Kurumsalın ve Küçük Ekiplerin Kullanabileceği Tool’lar

Büyük kurumsal işletmelerden en küçük proje ekiplerine kadar tüm oluşumlar, günümüzde belli proje yönetim araçlarına ihtiyaç duymaktadır. Bunu sadece proje yönetim araçları ile sınırlamak doğru olmayacaktır.

Ekiplerin işlerini önemli ölçüde kolaylaştıran en iyi tool’lar hangileri sorusuna yanıt aramaya çalışacağız. Timbord’dan Trello’ya, Asana’dan Jira’ya kadar pek çok aracı sizler için derlemeye çalıştık. Çoğu birbirine yakın özelliklere sahip olsalar da esasen farklı ve spesifik ihtiyaçlara yanıt veren bu dijital araçları etkili bir şekilde kullanan takımların, çok daha hızlı ve sağlıklı bir gelişim gösterdiğini görebiliyoruz.

Söz konusu tool’lar tam anlamıyla ekiplerin ve kurumsal işletmelerin ihtiyaçlarını cevaplıyor. Özellikle de planlama, ekip içi iletişim ya da proje yönetimi noktasında tüm girişimlerin mutlak suretle bu araçlardan faydalanmaları gerekiyor. Bu dijital araçlardan bazılarına kısa kısa göz atmaya ne dersiniz?

Nifty

Proje ekipleri için son derece etkili ve verimli sonuçlar yaratan Nifty, mutlak suretle kullanılması gereken tool’lar arasındadır. Projelerle alakalı tüm dinamikler, günlük gelişmeler, önemli olaylar ya da görevler, burada oldukça sağlıklı şekilde ilerler. Aynı zamanda ekip içi iletişim açısından da zengin seçenekler sunar.

Öte yandan ekiplerin proje sürecinde dosya paylaşımı yapmasını oldukça pratik bir düzeye çeker ve zaman kayıplarının önüne geçer. Hem bütçe dostu olan hem de interaktif yapısıyla dikkat çeken Nifty, organize olmanızı bir kat daha kolaylaştıracaktır. Ekibinizi proje boyunca kuş bakışı seyretme fırsatını deneyimlemek adına Nifty ile tanışabilirsiniz.

Trello

Trello farklı motivasyonlara sahip her türlü ekibin en sık kullandığı araçlar arasında yer alır. Popülerliğini gittikçe daha da artıran Trello, düzenli yapısı, sade, anlaşılır arayüzü ve işlevselliğiyle büyük beğeni toplar. İşlerinizi profesyonel bir çerçevede organize etmenizi sağlayan Trello aracı sayesinde yapılacakları, aktif olarak yapılanları ya da tamamlanan işleri aynı anda görmenize olanak tanır.

Hedefleriniz tek bir alanda görmek ve proje süreçlerinizi hızlandırmak için Trello’yu keşfetmelisiniz. Trello’da ekip arkadaşlarınıza görev atamaları yapmak ve bunların takibini gerçekleştirmek, sandığınızdan çok daha kolay!

Asana

Son dönemlerde kurumsal işletmeler ve proje ekipleri tarafından tercih edilmeye başlanan bir diğer başarılı araç da Asana’dır. Asana, paydaşlar arasında projeler yaratılmasını ve bunların fonksiyonel bir şekilde takip edilmesini sağlar.  Küresel organizasyonlar ile uyumlu olması sayesinde zamanı yakalamayı başaran Asana, özellikle proje geliştirme süreçlerindeki hassas noktaları ön plana çıkarıyor.

İş akışını ise kullanıcıların kendilerine göre özelleştirmelerini sağlıyor. Takımınızda görevlere ilişkin öncelikler yaratabilir, proje ilerleme süreçlerinizi detaylı olarak görüntüleyebilir ve buna göre daha ideal aksiyonlar alma şansı edinebilirsiniz. Gantt çizelge metodunu tercih etmesi, kapsamlı bir ilerleme raporu oluşturması, genel olarak Asana’yı farklı kılar.

Jira

Şirketlerin ve ekiplerin gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri bir diğer tool ise Jira’dır. Bu araçta bulu tabanlı opsiyonlar sunulur ve IT ticket sistemiyle beraber her türlü talebi yönetmek mümkündür. Panolar üstünde etkili planlamalar yapabilir ve iş listeleri oluşturabilirsiniz. Efektif bir kullanıma sahip olan araç, plan içinde bir sonraki görevi netleştirmek adına var olan öğenin sona ermesini bekler. Araç, tahmin yoluyla kullanıcılara zaman ataması yapar ve bu durum, zamanı doğru yönlendirmek adına motive edicidir.

Slack

Bu basit ve etkili araç, günümüzde ekiplerin daha çok iletişim ve dosya transferi için kullandıkları bir araçtır. Slack yaklaşık 30 ayrı yazılım dili ile uyumludur. Araç içinde her türlü metin, resim, video ya da pdf uzantılı dosya paylaşımı yapmak olasıdır. Slackbot oluşturmak suretiyle otomatik yanıtlar verebilirsiniz. Aynı anda tüm ekip üyeleri ile yazışabilir ve proje süreçlerinizi tartışabilirsiniz. Slack ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Timbord

İçeriğimizde önceden detaylı yazısını yazdığımız son dijital araç önerisine geldik.  Agile ekiplerin ölçümünde spesifik bir rol oynayan Timbord, kullanıcısına customized performans düzeyi takiplerini görselleştirir. Gösterge paneli ekranları, ölçümlerinizde karar ve takip sürecinde mesai zamanı kazandırmasıyla beraber doğru ölçümlemeyi yapmanızı sağlar. Aynı zamanda, Trello ve Jira ile entegrasyon sağlayan bir tool olduğu için Trello ve Jira’dan veri aktarmada zaman kaybetmeden güncel veri ile güncellenen grafikleri takip edebilirsiniz.

Timbord ile tüm detaylara kuşbakışı bakma şansı edinebilir ve verilerinizi tek bir platformdan monitor edebilirsiniz. Gösterge dashboardu olan Timbord sayesinde Scrum ekip bilgilerinizi sadece metinsel değil aynı zamanda görsel anlamda da görme şansı bulabilirsiniz. Timbord.com adresine girerek deneme sürümü ile başlayabildiğiniz başlangıç ve gelişmiş paketleri inceleyebilirsiniz.

Size rekabet avantajı sağlayacak ve proje akışınızı düzene sokacak en işlevsel ekip/proje yönetimi araçları hakkında daha fazla bilgi almak adına; danışmanlık ve eğitim desteği sunan Makers Türkiye ile iletişim kurmanız yeterli olacaktır.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.