Kurumsal Girişimcilik ve Önemi

Günümüzde, iş dünyasında en çok duyulan kavramlardan birisi şüphesiz “girişimcilik”tir. Risksiz ve düzenli gelir isteyenlerin “çalışan” olarak kaldığı, büyük kazançlar için büyük risklere girenlerin ise “girişimci” olduğu bu dünyada var olmak için bir yol çizmek gereklidir. İş dünyasının vazgeçilmez kavramlarından birine dahil olunmadığı sürece, hiçbir yenilikçi düşünce ayakta duramaz. Peki, girişimci mi olmak gerekir çalışan olmak mı? Bu iki uç noktayı ele almak yerine son dönemlerin en gözde yoluna girmek ve “kurumsal girişimci” olmak, ideal bir alternatiftir. Basit bir çalışan olarak kalmak istememesine rağmen girişimciliğin risklerini göze alamayanlar için kariyer basamaklarını tırmanmanın yolu: Kurumsal Girişimcilik.

Kurumsal girişimcilik, kurumsal bir firmada çalışan olmaya rağmen yenilikçi fikirler ile girişimlerde bulunmanın kısa adıdır. Risksiz girişimcilik de denilebilen bu modelde kazan ve kayıp kavramları yok. Onun yerine kariyer basamaklarını fark yaratarak tırmanmak var.

Makers Türkiye olarak ” Hepimiz girişimci olmak zorunda değiliz, ama girişimci gibi düşünmek zorundayız ” düşüncesiyle kurumlarda ekiplerin ve projelerin başarıya ulaşmalarını kolaylaştıran Girişimci Gibi Düşünmek Crash Course’umuzu 2 saatlik ya da 1 günlük kurgular ile gerçekleştiriyoruz. [email protected]

 

Girişimci gibi düşünen kurumsal bir çalışan olmanın, yani kurumsal girişimci olmanın önemi, görünenden çok daha büyük. Ayrıca doğru yol izlendiğinde hem çalışan olmaktan hem de girişimci olmaktan daha avantajlı bir hale gelebilir.

Girişimci Gibi Düşünmenin Avantajları
 1. Kurumsal girişimcilikte finansmanı düşünmeye gerek yoktur. Kurumsal girişimci fikrini hayata geçirir, finansmanı kurum sağlar.
 2. Kurumsal girişimcilikte maddi kayıp riski yoktur. Girişimde bulunulan fikir üzerinden başarısız sonuçlar alınsa bile bunun maddi kaybı kuruma aittir.
 3. Kurumsal girişimci, başarılı girişimler gerçekleştirmesi halinde kurumun gözdesi olur ve çalıştığı sektörde kariyer basamaklarını hızlıca tırmanır.
 4. Hayata geçirilen girişimlerde tüm yük kurumsal girişimcide değildir. Kurumsal girişimci, yenilikçi fikrini sunar ve kabul edilmesi halinde iş bölümlerinin sadece kendisi ile alakalı olan kısımlarında çalışır.
 5. Kurumsal girişimcinin kâr – zarar hesapları yapmasına gerek yoktur. Girişimlerin sonunda kâr da zarar da kuruma aittir. Kazançlı girişimlerin sonunda ise maaşın artması ya da ikramiye kazanma hakkı garanti altındadır.

Sıfırdan bir fikrin yaratılması, iş modelinin hazırlanması ve yatırımcı sunumunun hazırlanması gibi en can alıcı noktaları öğrendiğimiz atölyeyi kurumunuzda gerçekleştirmek için, buradan bize ulaşabilirsiniz.

Eğitim içeriklerimize göz atmak isterseniz ana konu başlıklarımız şunlardan oluşuyor:

 • Strateji Oluşturma ve Karar Verme Yöntemleri / Strategy & Decision Making Methods: – Decision tree, Mind Mapping, Two by two axis analysis, Impact vs Feasibility axis analysis, Card Sorting & Voting, Data analysis, Pros & Cons or Cost & Benefit Analysis, Conjoint Analysis, Affinity Diagrams, Ecosystem Maps, Brand value propositions, Branding colors & motto,  Boat / SWOT Analysis
 • Yıkıcı İnovasyon / Disruptive Innovation
 • İnsan Odaklı Deneyim Tasarım / Human Oriented Experience Design
 • Hedef Persona Analizi / Target Persona Analysis
 • Paydaş Analizi ve Haritalandırması / Stakeholder Mapping
 • Pazar Analizi / Market Analysis (TAM/SAM/SOM)
 • Yalın İş Modeli / Lean Business Model: Marketing Channels, Customer relationship channels, Income-Cost Model
 • Yatırımcı Sunumu Hazırlama / Investor Pitch Preparation

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.