Kodsuz Otomasyonlar ile Zaman Kazanın

Geçtiğimiz seneye her açıdan damga vuran Covid-19’un sarsıcı etkileri, otomasyon kavramının olumlu ve olumsuz sonuçlarını bir kez daha karşımıza çıkardı. Yapay zeka ile beraber otomasyonun önemli bir çıkış yakalaması, pek çok meslek grubunun yok olması anlamına geliyor. Ekonomik açıdan radikal dönüşümlerin yaşandığı bu dönemde otomasyonun ön plana çıkması, bilhassa insan gücüne olan ihtiyacın azalması anlamına geliyor. Özellikle kodsuz otomasyon kavramının üretimde etkili sonuçlar doğurması, insan merkezli teknolojilerin de daha yüksek bir sesle tartışılmasına neden oluyor.

Kodsuz Otomasyon Ne Anlama Geliyor?

Mesleklerin gelecekteki durumları, kodsuz otomasyonların yaygınlaşması ile beraber bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Fakat bu, zaten uzun zamandan bu yana beklenen bir durumdu. Covid-19’un sadece bu süreci biraz daha hızlandırdığını söyleyebiliriz. Kodsuz otomasyon devriminin özellikle düşük eğitim grubuna mensup pek çok kişiyi işsiz bırakacağı noktasında genel bir kaygı söz konudur. Buna rağmen yapay zeka ve otomasyon konusundaki gelişmelerin yeni istihdamlar yaratacağını savunanlar da yok değil. İş gücü tüm dünyada beklenenin çok daha ötesinde bir hızla otomatikleşmiştir.

Gelişmelerin, bundan 5 yıl kadar sonra 100 milyona yakın işi kesintiye uğratacağı ön görülüyor. Yani bir bakıma işletme sahipleri, var olan işlerini insanlar ve makineler arasında paylaştırmak durumunda kalacak. Kodsuz otomasyonlarla beraber idari destek ya da muhasebe departmanlardaki rollerin zayıflayacağı bekleniyor. Zaten genel anlamda otomasyonun veri işleme ya da yönetim odaklı işlere olumsuz etki edeceği tahmin ediliyor.

Kodsuz otomasyon bilhassa sıkıcı ve kendini sürekli tekrar eden işlerde devreye girer. Bu sayede görece daha yüksek değere sahip olan işlere odaklanma şansı bulursunuz. Kodsuz otomasyonun, söz konusu yükü omzunuzdan alacak olması, önemli ölçüde zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Bu durum hem üretim hızınıza hem de üretim kalite standardınıza olumlu yönde etki edecektir. Şu ana dek dünya genelinde kodsuz otomasyon konusunda epey yol kat edildiğini söyleyebiliriz. Kabul edileceği üzere üretim süreçlerinde bazı işler oldukça dağınık ve karmaşık olabilmektedir. Bu durum ne yazık ki çok sayıda üretim hatasının oluşmasına neden olabilmektedir. Ekstra bir iş yükü getirmeksizin ve daha önemlisi karmaşa yaratmaksızın, kodsuz otomasyon bütün bu süreçleri sizin yerinize halleder.

Otomasyon, gelecek ve teknoloji odaklı üretimlerin ayrılmaz bir parçası olarak kabul görür. Üretim anlayışının böyle bir yere doğru kayması zaten kaçınılmaz bir tablodur. Bu nedenle de kodsuz otomasyona dair gelişmeler, sürpriz olarak değerlendirilmemelidir. Teknolojideki büyük gelişmeler, en başta endüstri alanındaki ilerlemelerde kendini göstermektedir.

Kodsuz Otomasyonun Avantajları

Büyük ölçüde test ve geliştirme aşamasında olan kodsuz otomasyonun, geleceğin üretim anlayışı için inanılmaz bir devrim niteliğinde olduğunu aktarmalıyız. Kabul edilmelidir ki üst düzey geliştirme projelerinde oldukça gelişmiş programlama/yazılım/kod bilgisine sahip olmamak önemli sorunlar yaratabiliyor. Bu durum bilhassa çevik projelerde net bir şekilde kendini göstermektedir. Kodsuz test ve otomasyon araçları, söz konusu soruna karşı önemli bir çözüm olarak karşımızda durmaktadır.

Kodsuz otomasyonlarda; hiçbir şekilde komut dosyasına ihtiyaç duymaksızın otomasyon testlerinin yürütülmesi mümkündür. Uygun programlama dillerine göre yazılması gereken kodlar, önemli ölçüde zaman kaybı anlamına geliyor. Bunun teknik zorluklarını da hesaba kattığımızda kodsuz otomasyonlar, özellikle tekrar eden üretim süreçlerinde çok cazip bir seçenek olarak karşımızda duruyor. Hiçbir yazılım çabasına dahil olmadan, test sürelerini çok daha düşük bir düzeye çekebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda daha düşük maliyetler anlamına da geliyor. Kodsuz otomasyonlar sayesinde artık çok daha az çaba harcaması gereken bir ekibiniz olacaktır.

Çevik ya da Tasarım odaklı düşünme yaklaşımlarını benimseyen işletmeler, Makers Türkiye ekibi ile çok daha kontrollü ve verimli bir yolculuğa dahil oluyor. Siz de kodsuz otomasyonlar konusunda bilgi ya da danışmanlık desteği almak adına Makers Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.