Kodlama ve Daha Fazlasını Öğrenebileceğiniz 7 Web Sitesi

Kodlama öğrenmek istiyorsun, değil mi? Çok şanslısın çünkü bu teknolojiyi öğrenmek hiç bu kadar kolay ve ucuz olmamıştı. Bu platformlar kodlamayı bilmiyorsan bile, seni iyi bir yazılımcıya dönüştürebilir. Tabii bunun için bol bol pratik yapman gerek.
Pratik, pratik, PRATİK!
Wired Jim Carrey GIF - Find & Share on GIPHY

1. Lynda.com

Lynda.com
Lynda.com, en iyi e-öğrenme sitelerinden biri olarak tanımlanır. 140 farklı alanda 2.000’nin üzerinde kursa kayıt olabilirsiniz. Lynda.com, sadece kodlama öğrenmek için kurulan bir site değil bu arada. 3 boyutlu animasyon, iş, video düzenleme ve tasarım gibi alanlardaki kurslarda eğitim görebilirsin.

2. Udacity

Udacity
Udacity, geleceğin en iyi yüksek öğrenim sitesi olmayı hedefliyor. İçerisinde barındırdığı kurslar; başarılı olmak isteyen öğrencilere, bilgilerini genişletmek isteyen üniversite öğrencilerine, yeteneklerini geliştirmeye ihtiyaç duyan profesyonellere yönelik.  Kayıt olduktan sonra fark edeceksin ki iş, bilim, bilgisayar bilimleri gibi alanlarda erişebileceğin mükemmel kurslar var.

3. W3schools.com

W3Schools.com
Web tabanlı dillerin çoğunu öğrenmek istiyorsanız, W3Schools sizin için vazgeçilmez bir referans sitesidir. Bu site sana HTML, CSS, HTML5, Javascript, PHP ve ASP dillerinde nasıl kodlama yapacağını gösterir. Sitenin en güzel olayı da, bir kod parçası hakkında bilgi aradığında, sana bunun ne işe yaradığını anlatmakla kalmıyor; bir örnek içerisinde nasıl kullanıldığını da açıklıyor.

4. Instructables

Instructables
Instructables, sana işlerinizi nasıl yapacağını gösterir. İş derken bunlar: bir Arduino kullanıp dünya ile iletişim kurmak, Raspberry Pi kullanmak veya genelde bir şeyleri hacklemekle ilgili olabilir. İçerisindeki topluluk tarafından yaratılmış bir sürü ilham verici içeriğe sahip.

5. Codecademy

learn to code
 
Codecademy, web tabanlı dilleri öğrenmede sana yol gösterici bir araç. Burada Javascript, Python ve Ruby gibi dilleri öğrenebilirsin. Eğer sıfırdan başlıyorsan Codecademy mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Bu platformda çoğu platform gibi ücretsiz olmasının yanı sıra web sunucusu veya herhangi bir donanım gerektirmeden denemeler yapabilmeni sağlar.

6. Coursera

Coursera
Coursera, sana dünyadaki saygın üniversiteler tarafından hazırlanan ders materyalleri sunar. Dersler, belirtilen konulardaki giriş seviyesinde bilgileri içerir ve ilerlemeden önce beyinde bir temel oluşturmak isteyen öğrencilere yardımcı olur. Kendini geliştirmek ve bilgi alanlarını genişletmek istiyorsan bu harika bir şans. Coursera, kodlamayı öğrenebileceğin 10 web sitesinden biridir ve kodlamadan fazlasını, yeni teknolojileri de öğrenmene kapı açar.

7. MSDN.Microsoft.com

developer network
 
Microsoft, Visual Studio ürünlerinin ücretli ve ücretsiz sürümleri için kendi geliştirici ağında birçok içerik sunmaktadır. .Net Framework’ü kullanarak nasıl bir Visual Basic, C++ ya da C# ustası olabileceğini öğretir. Diğer sitelerin çoğunda olduğu gibi kod tanımlamaları ve örnek kod yapısını gösterir. Windows platformlarında uygulama geliştirmek istiyorsan, burası senin için ihtiyaç duyduğun site olabilir.

Bonus

IOS / Apple tabanlı platformlar için kodlama öğrenmek istiyorsan: Apple Developer Program
Android tabanlı platformlar için kodlama öğrenmek istiyorsan: Developer.Android.com
Google hizmetleri için kodlama öğrenmek istiyorsan: Developers.Google.com

Özetle

Yeni bilgiler öğrenmek istiyorsan, bunun için zaman harcamalısın . Bu siteler sana yardımcı olacaktır. Bu arada harcadığın zaman buna değecektir, emin ol 🙂
Diğer içeriklerimize de göz atmak için: https://makersturkiye.com/category/blog/
 
çeviri kaynağı: http://www.lifehack.org/articles/technology/10-websites-that-teach-coding-and-more.html
 

Comments (1)

Yorum yap