Kesinlikle Etkileneceğiniz 20 Müthiş İcat

Tasarımcılar; gece gündüz hayatımızı nasıl daha konforlu, daha keyifli ve ilginç yapabileceklerini düşünen muhteşem insanlar. Ne kadar başarılı olduklarını anlamanız için, son zamanlarda ortaya koydukları en zekice yapılmış icatlarından bazılarını sizler için seçtik.

 

20Yarınki Hava Durumunu Gösteren Cihaz

Ken Kawamoto digital dünyayla gerçek dünyayı birleştirme hırsı olan bir yazılım mühendisi. Tempescope adını verdiği, görsel olarak yarınki hava durumunu gösteren bir cihaz fikrini ortaya çıkardı. Eğer hava gök gürültülü olacaksa, alet bize gerçek şimşek çakmalarını, yağmurlu olacaksa düşen yağmur tanelerini gösteriyor. Tek sorun şu an için hala kar yağışını gösteremiyor olması.

Yeni Nesil Yetkinlikler Kazanın.

19Aynalı Fincanlar

D-Bros adlı Japon tasarım grubu, “Waltz” adını verdiklerini özgün bir fincan seti fikri ortaya çıkardılar. Bu fincanlar, tabaklarındaki renkli desenleri yansıttıkları için artık fincanları eşleştirme derdiniz olmayacak. Süper fikir öyle değil mi?

18Babalar İçin Sele

“Bebek Selesi”, babasının omuzunda oturmaya bayılan çocuklar için harika bir taşıma şekli. Artık babalar telefonlarını kullanırken ya da resim çekerken ellerini serbestçe kullanabilecekler. Böylelikle herkes çok mutlu olacak! 

17Çıkarılabilir Topuklu Ayakkabılar

 

Artık tek bir dokunuşla, günlük ayakkabılarınızı, gece için yüksek topuklu şık bir ayakkabıya dönüştürebilirsiniz. Birçok farklı topukla kullanabileceğiniz bu ayakkabıların tasarımcısı Tanya Heath. Hem cici bici ayakkabılar giyeyim hem de araba kullanayım diyenler için bu ayakkabılar vazgeçilmez olacak!


Yenilikçi eğitim programlarımıza göz atın. Yeni yetkinlikler edinin, kendinizi geliştirin.


 

16Su Tasarrufunu Güzel Kılan Musluk

Londralı tasarımcı Simin Qiu, sadece şık görünmekle kalmayıp aynı zamanda suyun akışını hoş, büyüleyici bir file spirale dönüştürerek su tasarrufu sağlayan özgün bir banyo musluğu tasarladı. Bu türbin, normal bir musluktan %15 daha fazla su tasarrufu sağlıyor. 

15Boynunuzdaki Minyatür Bahçe

Tasarımcı Colin Jordan doğa severler için harika takı seçenekleri sunuyor. 3 boyutlu yazıcı kullanarak yaptığı minik şirin vazoların içini ufacık ve gayet de güzel büyüyebilen çiçeklerle dolduruyor. Bu vazoları kolye ya da broş olarak ya da dilerseniz çalışma masanıza koyarak kullanabilirsiniz.

14Küre Şeklinde Küvet

Rus tasarımcı Aleksandr Zhukovskii’nin keşfi olan bu küre şeklindeki küvette banyo yapmak, size kendinizi havada yüzüyormuş gibi hissettirecek.

13Herhangi Bir Ağaca Tırmanmak İçin Portatif Merdiven


Pek çok yetişkin başlarına bir kaza gelmeden ağaca tırmanmak için artık çok yaşlı olduklarına hayıflanır dururlar. Bazen o kadar da geç değildir. “CanopyStair” ile aşağı geri nasıl ineceğinizi dert etmeden kolaylıkla ağacın tepesine çıkabilirsiniz. Ayrıca merdiveni ağacın gövdesine en ufak bir zarar vermeden kolayca yerleştirebilirsiniz.

12Kitaplarınızı Tutan Süper Kahramanlar

İddia ediyoruz, gerçekten kitaplarınızı süpermanin tuttuğu hissine kapılacaksınız. Aslında olay; kitapların içine gizlenmiş metallerin mıknatıs görevini görmesi.

Makers Türkiye Sertifikalı Profesyonel Eğitmeni ol!

11Metinsel Saatler

Zamanın nasıl da hızlıca akıp gittiğini hissettiren sıradan saatlerden farklı olarak, metinsel saatler, yaşadığınızı anı durup düşünmenizi sağlıyor.

10Öpen Kahve Kupası

Tasarımın mimarı Jang Woo Seok; “hem kahve içmeyi hem de insanları öpmeyi seviyorum. Şimdi ise her ikisini aynı anda yapabiliyorum” diyor. 

9Ayağınıza Mükemmel Uyan Ayakkabılar

Japon tasarımcı Masaya Hashimoto, ayağınızın her bir kıvrımını mükemmel bir şekilde kavrayan yeni bir spor ayakkabı fikriyle karşınızda. Eşyaları taşırken kullanılan geleneksel Japon paketlemesi Furoshiki’den ilham alan tasarımda, bağcık kullanmak yerine ayağınızı iyice sarmalayıp cırcırtlıyorsunuz. 

8Armstrong Işık Kapanı

Bu fütürist görünümlü lamba hem güzel hem de gizemli. Çok kolay bir yöntemle ışığın ne kadar parlak olacağını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Her şey yüzeyinde kaç tane kraterin açık bırakıldığına bağlı. Ünlü Amerikalı astronot Neil Armstrong’un isminin verildiği bu tasarımın mimarları bir grup Rus tasarımcı!

7Görünmez Klavye

Kelimenin tam anlamıyla sihir bu! Görünmez Noki klavye, parmaklarınızın hareketini izleyen iki basit görünümlü bileklikten oluşmakta. Çok etkileyici olsa da, tuşlara bakmadan yazmak biraz zor olabilir.

6Bisikletçiler İçin Sinyal Göstergesi

Bu tasarımın fikir babası Azeri tasarımcı Elnur Babayev. Bu projektör diğer sürücülere, her yer zifiri karanlıkken bile,  bisikletçinin ne yapacağını gösteriyor. Projektör oturağa takılıyor ve bisikletçiden herhangi bir veri gelmeden otomatik olarak çalışıyor.

5Eski Ağaç Kütüğünden Lamba

Gerçek ağaç kütüklerinden yapıldıkları için her biri benzersiz olan bu lambalar,  yarıklarına yerleştirilen ışık yayıcı diyotlar ile çalışıyor.

4Dekoratif Oklavalar

Basit ama harika bir fikir olan bu oklavalarla, üzerindeki dekoratif şekilleri kullanarak  kolaylıkla kurabiyeler yapabilirsiniz. Çocuklar için daha önce yapılmış olan versiyonuna karşılık olarak yapılmış bir ürün kendisi.

3Canlı Gibi Görünen Yüzükler

M e r r y m e olarak bilinen bir sanatçı tarafından tasarlanan bu yüzüklerin her biri üç ayrı bölümden oluşmakta. Tek olarak bir anlam ifade etmeyen bu yüzükler set olarak takıldıklarında sanki parmaklarınızda canlanmış hissini veriyorlar.

2Kedi Yuvaları

Bu özel yerler özellikle kedi sahipleri için tasarlandı. Kedi dostlarımız içinde kıvrılıp yatmak için yeni yerler aramaya kesinlikle bayılacaklar. 

1Double-round Paten

Alışılagelmiş patenlerden farklı olarak, bu model ayaklarınızı döndürüp hareket ettirerek özgürce kontrol etmenize olanak sağlıyor. Ayaklarınız için son derece rahat olan bir bölümle beraber, 25 cm çapındaki iki tekerlek patenin tam ortasında bulunuyor.

 

Diğer içeriklerimize de göz atmak için tıklayabilirsiniz: https://makersturkiye.com/category/blog/

İçeriği oluşturan: Didem Bolay Tan

çeviri kaynağı: https://brightside.me/article/the-20-most-terrific-things-invented-in-2015-20505/