Bu içeriği, paylaşım tarihini gördüğünüz üzere 2 yıl önce paylaşmıştık. Ancak, ülkemizde bu konu çoğu kişi tarafından henüz bilinmiyor ve farkındalığını arttırmak istedik. Bu sebeple güncelleyerek tekrar sizlere sunuyoruz.

Amacımız; üreten bireyleri üretmeye daha çok teşvik etmek, yaratıcılıklarını kısıtlamamak, onların heyecanını ve hevesini sürekli dinç tutmak yolunda bilinçli olmaktır.

———

Amerika Birleşik Devleti’nde yaklaşık 2 sene önce enteresan bir olay yaşanmıştı. Kendi yaptığı saati ile okula giren 14 yaşındaki Ahmed okulda bomba soruşturması ile tutuklandı. Soruşturma sırasında defalarca bomba olmadığını ifade etse de, polis ailesini de aramasına izin vermeyerek Ahmed’i bir süre tutuklu tuttu.

Serbest bırakılmasının ardından ailesi ile birlikte basın açıklaması yapan Ahmed Muhammed, “Saati öğretmenimi etkilemek için yaptım. Saatin tehdit unsuru olduğunun düşünülmesi üzücüydü. Olayın ertesi günü de okulda tutuklandım” dedi. Tutuklanmasının yanı sıra 3 gün okuldan uzaklaştırılma cezası aldığını belirterek okulunu değiştireceğini söyledi.

Ancak bu olaydan sonra ABD’de farklı gelişmeler yaşandı. Polisin yaptığı hata ortaya çıkar çıkmaz(birkaç saat içinde), hemen tutuklama ertelendi. Başta Başkan Obama olmak üzere Ahmed’e oldukça ilginç yerlerden teklifler almaya başladı. Başkan Obama, Ahmed’i Beyaz Saray’a davet etti. Bildiğiniz gibi Obama Maker Hareketi’ni hem ulusal maker günü ilan ederek, hem de Beyaz Saray’ın bahçesini Maker Panayırı(faire) için tahsis ederek oldukça destekliyor. Yine Ahmed’in en büyük destekçisi o oldu.

ABD Başkanı Barack Obama da Twitter hesabından, “Güzel saat Ahmed. Saati Beyaz Saray’a getirmek ister misin? Senin gibi bilimi sevmeleri için daha fazla çocuğa ilham vermeliyiz. Amerika’yı muhteşem kılan budur” yorumunu yazdı.
Daha sonra Mark Zuckerberg bir post attı Facebook üzerinden. Facebook’un genel merkezine tanışmaya davet etti Ahmed’i. “Güzel bir şeyler inşa etme yeteneği ve hırsı olan kişiler alkışlanmalı, tutuklanmamalı. Ahmed, ne zaman istersen Facebook’a gelebilirsin. Seninle tanışmayı çok istiyorum. İnşa etmeye devam” şeklinde tepkisini dile getirdi. Aynı şekilde Twitter, staj çağrısında bulundu.

Hatalar olabilir. Bu hatayı en iyi şekilde düzeltmek, insanların irite olmasını engellemek, özgürlüklerin önünü açmak başta hata sahipleri olmak üzere hepimizin görevi olmalıdır.

Yeniyi ve farklıyı üretenlerin bu tip muamelelerden geçmesini, hele ki çocukların buna maruz kalmasını, Makers Türkiye olarak elbette kınıyoruz.

Yaşanan skandalın ardından Twitter’da açılanIStandWithAhmed (Ahmed’in yanındayım) etiketiyle mucit öğrenciye tüm dünyadan destek mesajları yağmıştı.

PAYLAŞ