Kendi Oyununuzu Tasarlamaya Ne Dersiniz?

Artık oyun geliştirmeyi öğrenmek çok daha kolay! Dünyanın en popüler oyun geliştirme araçları (Unity ve Kodu) için hazırlanmış eğitimler, Microsoft Türkiye’nin online eğitim platformu Açık Akademi üzerinde ücretsiz olarak yayınlandı.

Programlamaya yeni başlayan çocuklar ve gençler için geliştirilmiş Kodu Eğitimleri’ni izleyerek programlamaya ilk adımlarınızı eğlenerek atabilirsiniz. Kod yazma ve 3 boyutlu tasarım üstüne yoğunlaşmış gençler için hazırlanan Unity eğitimlerini izleyerek uygulama geliştirmenin temellerini öğrenin ve gelişen oyun pazarında kendi oyunlarınızla yer alın.

Oyun programlamaya giriş

Çocukların erken yaşta programlama öğrenmesi pek çok gelişmiş ülkenin hedefi. Bilgisayar programlama İngiltere ve Estonya gibi ülkelerde okuma yazma ile  birlikte öğretilmeye başlandı. Uygulama ve oyun geliştirmeyi öğrenmenin en kolay yolu olan ve Microsoft tarafından geliştirilmiş bir araç olan Kodu Game Lab, 2009 yılında ücretsiz olarak piyasaya sürüldü. 2014 yılında Türkçeleştirilen Kodu, www.kodugamelab.com sayfasından Türkçe olarak da indirilebilir. Microsoft Türkiye, çocukların ve gençlerin Kodu’yu öğrenebilmesi için eğitimler hazırladı ve bu eğitimler Açık Akademi sitesinde oyun meraklılarının kullanımına sunuldu.

Kodu, programlamaya yeni başlayan çocuklar ve gençler için geliştirilmiş bir araç. Basit bir kullanıcı arayüzü ve görsel bir programlama dili kullanılarak, hiç kod yazmadan bilgisayar oyunu geliştirilebilen bir oyun platformu. Çocukların çok kısa zamanda hem çok eğlenceli oyunlar geliştirebileceği hem de modern programlamanın ve uygulama geliştirmenin temellerini “çaktırmadan” öğrenebilecekleri ücretsiz bir eğitim aracı. Kodu ile geliştirilen oyunları öğrenciler isterlerse arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar.

Unity ile istediğiniz oyunu geliştirin

Kodu Game Lab, oyun programlamaya giriş için kullanılırken, tüm dünyada en çok oynanan oyunlar için daha profesyonel araçlar kullanılıyor. Programlamayı bilen ve oyun geliştirmeye daha uzman seviyede adım atmak isteyen gençler için Unity, bu profesyonel araçların başında geliyor.

Tüm dünyayı kasıp kavuran mobil uygulamalar veya oyun konsolu oyunları içinde en çok indirilen, yazılımcısına en çok para kazandıran, global pazarlara en hızlı açılan oyunlar arasında Unity ile geliştirilenler ön sıralarda yer alıyor. Türkiye’de de pek çok stüdyo ve oyun geliştirici tarafından kullanılan Unity için  Microsoft Türkiye tarafından hazırlanan 17 saati aşkın eğitim, yine ücretsiz ve Türkçe olarak Açık Akademi sayfasında hazırlandı ve geliştiricilerin kullanımına açıldı.

Unity için türkçe kaynaklara ve proje ortaklarına ulaşabileceğiniz siteye buradan ulaşbilirsiniz.

Kaynakça: Microsoft Blog