Ken-Kod-Ça (Kendi – Kod Blokların ile – Çalıştır)

Kodlama , elektronik ve robotik eğitimleri artık birçok  kurumda gözümüze çarpmaya başladı. Veliler bu eğitimin içeriğini, kazanımlarını ve gerekliliğini geçen yıla göre daha çok biliyorlar fakat bu farkındalık ne kadar artar ise biz de fütüristlerin dediği gibi geleceğe çocuklarımızı daha iyi hazırlayabiliriz.

Bu blog yazısının çıkış fikri de tam burada geliyor. Bu güne kadar birçok proje içerisinde bulunup çocuklarla bir araya gelme fırsatım oldu.  Dolayısı ile 100’lerce veli ile karşılaşıp onlara bu eğitimleri anlatmaya çalıştım. En çok kullandığım cümlenin ” Çocuklar kendi kod blokları ile yaptıkları ürünleri çalıştırıyor” cümlesi olduğunu farkettim. Bu cümleyi duyunca aklınıza sadece robotun basit hareketleri gelebilir ama gerçekten öyle mi? Veya bu eğitimler gelişip zenginleşince sadece bu şekilde mi kalmalı?

Bu yazım içerisinde Ken-Kod-Ça diyince kendi kod bloklarımız ile çalıştırdığımız ürünler aklınıza gelsin çünkü benim KenKodÇa’larımı sizlerle paylaşmak istiyorum. İtiraf etmek gerekirse daha iyi bir kısaltma isim bulabilirseniz bana da bir şekilde ulaşın ve yazın, çünkü daha uygun bir kısaltma bulamadım.
Gel gelelim ben neler yapmışım.

Ken-Kod-Ça fikirleri 1: Hamurdan kuş öter mi?


İletken maddeleri klavye tuşlarına bağlayabildiğimiz elektronik ürün olan Makey Makey ile bu eğitimlerde karşılaşmanız çok muhtemel ama bizler içerisine biraz sanat ekledik. Proje hamuru kullanarak tasarladığımız kuş, arı ve kelebeğe sesler ekledik. Hatta arkasında yeşil ışıklarda var. Yaptığımız bu proje ile artık oyun hamurlarının sadece hamur olarak kalmayacağı kesin! Makey Makey ürününün, Türkçe ürün incelemesini de aşağıdan izleyebilirsiniz.  

Tabikii de Makey Makey bilgisayarımıza bağladıktan sonra Scratch içerisinden Hamurdan kuş projesinin içine bakarsanız tam da makey makey için uygun şekilde kodlanmış projemi görebilirsiniz. Oldukça basit kod blokları ile vızıldayan bir arımız ve öten bir kuşumuz oldu.
Burada proje hamuru klasik oyun hamurlarında farklı olarak tutkal barındırıyor ve tasarladığınız objenin kurumasını sağlıyor.

Böylelikle benim en keyif aldığım nokta olan birleştirme aşamasını gerçekleştirmiş olduk, yani sadece Makey Makey’den piyano yapmıyoruz, onu tasarım kuşumuz ve Scratch blok programlama aracını kullanabilme bilgimiz ile bir araya getiriyoruz.

İlginizi çekebilir: Kodlama Yapmak İçin 10 Sebep

Okumak İçin, Tıkla!

(Steam eğitim modelinin A (art) ve T(Technology) uygulaması olarak kurgulanmıştır)

Ken-Kod-Ça fikirleri 2: Köpükten Giden Araba


Modelleme köpüğü de tıpkı modelleme hamuru gibi hava ile temas edince katılaşan köpüklerden üretilmiş bir ürün, bunun farklı versiyonlarını bulabilirsiniz. Köpüklerden oluşturduğumuz araba tabanını yine renkli köpüklerle tasarladıktan sonra tekerlekleri yerleştirmek için altında bir boşluk bırakmanız gerekiyor.
Ne yani şimdi köpükten arabamız hareket edebilecek mi? diye çocuklarımıza soralım bence, birçoğu hareket etmesini çok isteyecektir.

Bunun içinse Modüler Elektronik, yapboz diye tanımlanan Little Bits imdadımıza yetişiyor. İçerisinde farklı renklerle elektronik devre elemanlarını barındıran bu ürün ile akıllı ev sistemlerinden, çok gelişmiş insansı bir robot dahi yapmak mümkün. Biz bu projemizde güç alıp hareket edebilmesi için lacivert power parçasını, girdi elemanı olarak pembe renkli butonu ve hareket ortaya çıkması için çıktı elemanlarımızdan 2 adet yeşil dc motoru kullanarak oldukça basit bir elektronik devre kurduk ve artık elde ettiğimiz dönme hareketine tekerleklerimizi bağlayabiliriz.
Sonunda modelleme köpüğünden tasarladığımız arabanın hareket ettiğini göreceksiniz. Tüm bu devre elemanları benim gibi şeffaf bir kutuda saklayabilirsiniz. Uzatma elemanı ile arabanın daha da uzaktan çalışmasını sağlayabilirsiniz. Little bits’i Youtube üzerinden incelerseniz uzaktan kumandalı bir araba veya kendi yazdığınız mobil uygulama ile kontrol edilen versiyonunu bile yapabileceğinizi görebilirsiniz. Sadece azcık daha merak ve vakit gerekiyor.
(Steam eğitim modelinin A (art) ve T(Technology) uygulaması olarak kurgulanmıştır.)
Artık ne öten bir oyuncağı ne de giden bir arabayı hazır alın derim. Durmayın kendiniz yapın belki sizlerin Ken-Kod-Ça nız benimkinden çok daha güzel olur.
Daha fazlası için: makersturkiye.com