Kazanan Tarafta Ol!

Kuruluşların bugünkü ve gelecekteki başarısı, departmanlarının başarısına bağlı. Bu noktada, İnsan Kaynakları (İK) departmanı için kuruluşların başarısını besleyen ana damarlarından biri olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle de Aralık ayında gerçekleştirilecek olan İnsan Kaynakları Zirvesi’nin tamamlayıcı sloganı “Kazanan Tarafta Ol”u biz de yazımızın başlığı olarak seçtik.

Günümüz ve geleceğin iş dünyasında kazanan tarafta olmak ne demek?

Bu soruyu “Rakiplerden daha fazla satış yaparak işleri sürekli büyütmeye yetecek denli para kazanmak.” olarak cevaplamak, sığ bir yaklaşım olacaktır. Konjonktür değiştikçe değişime uğrayan iş dünyası bugün, sürdürülebilir gelişime odaklanan Agile kültürünü benimsemeye başlamış durumda. Yani, öngörülmesi mümkün olmayan sorunları, değer odaklı ve iş birlikçi yaklaşımla hızla çözüme ulaştırarak ayakta kalabilmekte. Öte yandan dijitalleşmeye uyum sağlamak da Agile kültürünü benimsemek kadar değerli iş dünyası için. İşte bu doğrultuda “kazanan tarafta olmayı” mümkün kılacak en önemli departman, İnsan Kaynakları. İK; inovatif, iş birlikteliğine açık, hızlı ve esnek, ayrıca, koşullara anında uyum sağlayacak niteliğe haiz olmak durumunda. Bu özelliklerse ancak, dijitalleşme ile Agile kültürünün benimsenip uygulamaya alınmasının bir yansıması olarak ortaya çıkıyor.


Makers Türkiye olarak biz de Agile alanındaki deneyimlerimizi uzaman kadromuz ile farklı uzunluktaki eğitimlerle hem bireylere hem kurumlara online ve offline seçenekleriyle sunuyoruz. Siz de kurumunuz ile faydalanmak için, bize ulaşın: [email protected]


İnsan Kaynakları, işe alımların yanı sıra maaş değerlendirmesi ile kariyer planlaması yapılmasıyla hatta çalışanların gelişimleri için eğitimler düzenlemekle de mükellef. Anılan tüm görevlerini yerine getirirken İnsan Kaynakları sorumlularının, öncülük edecekleri yeniliğin çalışan davranışları ile organizasyon yapısını değiştireceği bilincinde olması gerekiyor. Agile kültürünün, esneklik ile hızı odak noktasına almış bir yöntemin benimsenmesi, bugün büyük şirketlerin başarısında da görüldüğü üzere, kuruluşları geleceğe başarıyla taşıyan en önemli etmen.

İnsan Kaynakları’nın geleneksel anlayıştan uzaklaşmaya başlayıp günümüz dünyasına adapte olurken ki yaşadığı sorunlara çözüm bulma arayışları, işin duayenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerde masaya yatırılıyor. Etkinlikler kapsamında ayrıca, İnsan Kaynakları’nın kuruluşların kalkınmasındaki rolüne ve izlemesi gereken yol haritasına da ışık tutuluyor.

Bu etkinliklerden biri, yerli ve yabancı önemli konuşmacıların katıldığı, on-line olarak 23 Eylül 2020’de gerçekleştirilmiş olan New HR Summit. “Dijitalleşen İş Dünyasında İnsan Kaynakları Zirvesi” başlığı altında ele alınan etkinlikte, pandemi süreciyle birlikte İnsan Kaynakları’nın dijitalleşmesi ve Agile kültürünü benimsemesi noktalarına ışık tutuldu.

Bir diğer etkinlikse SecretCV HR Summit. 14 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi beklenen etkinlik, Covid-19’un patlak vermesi ve ardından alınan sağlık tedbirleri nedeniyle bilinmeyen bir tarihe ötelenmiş durumda.

Makers Türkiye olarak şirketinizde, Agile Danışmanlık/Koçluk ile ilgili tüm ilgili servisleri sağlıyoruz. Bize ulaşın.

Agile or Fragile Kazanan Tarafta Ol

Yazının girişinde anılan ve bu yıl 25’inci yaşını kutlayan İnsan Kaynakları Zirvesi de önemli etkinliklerden biri. 8-11 Aralık 2020 tarihleri arasında, dünyaca ünlü ve seçkin konuşmacıları sektörle buluşturacak olan zirvenin rehberlik edeceği konular şöyle:

  • Bir kurumu hız ve esneklik etrafında yeniden yönlendirmek,
  • Çalışanları, yüksek performanslı ekipler ile adaptif bir kültür ve zihniyet etrafında birleştirmek,
  • Kendi hedeflerini belirleyebilen, işbirlikçi takımlar oluşturmak,
  • Dinamik düşünce biçimini güçlendirerek inovasyonu hızlandırmak. 1

Agile or Fragile Kazanan Tarafta Ol mottosuyla öne çıkan etkinlik kapsamında, dönüşümün felsefesi ile pratiğine dair ipuçları, konuşmaların yanı sıra en iyi uygulamalar ve workshop’larla da verilecek. Katılımsa ücretli.

Görüldüğü üzere dijitalleşme ve Agile, bugün İnsan Kaynakları’nın ve dolayısıyla organizasyonların gelişimi için gündemde tutulan en önemli iki konu. Makers Türkiye de bu önemin bilinciyle hareket ediyor, yaptığı çalışmalarla İnsan Kaynakları’nın değişim süreçlerine olumlu katkıda bulunuyor. Sizler de Makers Türkiye ile iletişime geçin, kazanan tarafta olmak için İnsan Kaynakları departmanına yatırım yapanlardan olun!


Agile Proje Yönetimi ile bugünün iş dünyasına hazırlanın, kurumlarda verdiğimiz Agile Yaklaşımına Giriş Crash Course’umuz  Udemy’de! Eğitime buradan kaydolabilirsin.


1 https://insankaynaklarizirvesi.com/theme/ adresinden alınmıştır.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın