Kanban Araçları ile Günlük İşlerinizi Yürütün

Aslında hepimiz günlük işlerimizi yaparken bir şekilde Kanban yöntemini kullanmış olabiliriz. En basit şekli ile yapılacaklar listesi oluşturup, yapamaya devam ettiğimiz işlerimizi ve de biten işlerin notlarını almışızdır. Tam da bu noktada 1940’lı yılların başında Toyota fabrikasında çalışan tasarımcı Taichi Ohno, iş akışını kolaylaştırmak için Kanban üretim modelini oluşturmuştur diyebiliriz. Yani Kanban metodolojisi ile projelerdeki yönetimin yalınlaştırılması, parçalara ayrılması ve bunların görselleştirilmesi amaçlanmıştır.  Oluşturduğu bu model dünya çapında etki yaratmış ve tercih edilmiştir.

Elbette her yapıya uygun tek bir çözüm yolu yoktur. Bu açıdan Kanban metodolojisini kullanmak isteyen şirketlerin de Kanban araçlarını kendi yapılarına hangisinin uyacağını araştırmaları gerekir. Temel Kaban araçları kişisel işlerinizi yönetmenizde yeterliyken büyük bir ekibin çalışacağı işlerde yetersiz kalabilir. Bunun için Kanban araçlarının çalışacağınız projeye uygun olup olmadığına bakmanızda fayda vardır. Eğer uygun olduğu konusunda eminseniz veya bu konuda destek aldıysanız Kanban araçlarının önemini ve nasıl kullanılacağını anlatmaya başlayalım.

Kanban Metodolojisinin Çalışma Biçimini Anlayalım

Kaban araçları devamlı bir iş akışında, projedeki diğer kişilerle etkileşimli olarak yönetim yapmanızı sağlar. Projedeki tüm görevleri, aşamaları pano üzerinde listelemenize yardımcı olur. Yapılacak olan işler, devam eden işler ve biten işleri listeleyip görselleştirebileceğiniz gibi daha fazlasını da yapmanıza imkân tanır. Kanban panolarına karmaşık görevler ekleyebilir ve bu görevleri düzenleyebilirsiniz. Bu görevleri sütun veya kartlar yolu ile oluşturabilirsiniz.

Asıl amaç, projelerin hızlanması ve üretken olmasıdır. Kişisel görevleriniz açısından da çok ekipli projelerde etkileşimli görevleri görselleştirmek açısından da oldukça etkilidir. Basit bir biçimde yapılacak görevler, devam eden görevler ve biten işleri yazabileceğiniz gibi kullandığınız yazılıma göre daha detaylı içeriklerin yer aldığı Kaban araçlarını da kullanabilirsiniz. Kanban metodolojisi, kullanmak istenen projeye veya işe göre doğru tercihi yapmalısınız.

Kanban Araçlarını Ne Gerekçelerle Kullanırız?

Kanban metodolojindeki en önemli tanım yapacağınız projedeki işlerin görselleştirilmesidir. Kalabalık ekiplerde ve çok kademeli işlerde hızlı değişiklik yapmaya imkan tanır. Bu metotta projede çalışan her bir kişiye sorumluluk verilmiş olur. Kimse yapılan işin dışında kalmaz. Proje ekiplerindeki üyeleri bu anlayış ile ilerleyen zamanlarda aldıkları sorumluluklar ile liderlere dönüştürme potansiyeline sahip hale getirebilir.

Kanban araçları ile proje yönetimi, pazarlama kampanyaları, envanter yönetimi, potansiyel müşteri takibi çalışmalar yürütülebilir. Böyle işlerdeki büyük ekipler için odaklanma sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olacak, projedeki işlerin akışındaki değişiklikleri herkesin görmesini sağlayacaktır. Bu da ekipler içerisindeki iletişimin ve işbirliğinin artmasına sebep olacaktır. Birçok kademesi olan ve değişiklik gösteren, tutarlı ve tekrarlanan, görevlerin tek tek tanımlanabildiği işlerde tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Kanban’ın İşinize Uygun Olup Olmadığına Nasıl Karar Verebilirsiniz?

Ayrıntılı görev tanımlarının olduğu bir projeniz varsa ve tüm ekibin değişikleri hızlı biçimde takip edebileceği bir metot arıyorsanız, Kaban araçlarını kullanmak işletmeniz için doğru bir seçim olabilir. İşbirliğinin sağlandığı, tüm üyelerin ve yöneticilerin tüm iş süreçleri takip edip, etkileşim sağladığı bir işiniz varsa, sizin için de son derece ideal bir seçim olacaktır.

Yaptığınız işteki projelere Kaban metodolojisinin uygun olduğuna karar verdiğiniz noktada; Kanban araçlarını nasıl kullanacağınız yönünde bilgi eksikleri yaşayabilirsiniz. Kaban araçlarının kullanımı ile ilgili bir uzmana danışmanızda fayda olabilir. Kanban araçlarınızla proje yönetim süreçlerinize önemli düzeyde katkı sunabileceği gibi projelerinizi hızlandırır. Proje yönetimi ve projedeki kişilerle işbirliğini görselleştirerek üretime büyük katkı sağlayan popüler bir uygulamadır.

Kanban araçları hakkında daha detaylı bilgi ve danışmanlık desteği almak adına Makers Türkiye iletişim kurabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.