İşveren Markası ve İşe Alım Pazarlaması Hangi Yönleriyle Ayrılır?

İşveren Markası

 

Yeni Nesil İşe Alım Stratejileri başlığı altında daha önce Recruitment Marketing, yani İşe Alım Pazarlaması’ndan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise İşveren Markası ve İşe Alım Pazarlaması hangi yönleriyle ayrılır, sorusunun yanıtlarını arayacağız. 

 

 

 

İşe Alım Pazarlamasından bahsettiğimiz : Yeni Nesil İşe Alım Stratejisi başlıklı yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.

İşveren Markası (Emlployer Branding) ve Önemi

İşveren Markası, en kısa tanımıyla bir kuruluşun “işveren” olarak yarattığı itibardır. İnsanların kuruluşların değerleri ve çalışma ortamı hakkındaki algıları, İşveren Markası’yla oluşur. 

İşveren Markası bilinçli ya da değil, kuruluş tarafından gerçekleştirilen tüm eylemler neticesinde ortaya çıkar. Diğer bir ifadeyle, örneğin, mevcut çalışanlar, bağlılıkları ve memnuniyetleri dolayısıyla kuruluşu yakın çevrelerine olumlu yanlarıyla tanıtarak İşveren Markası’nın algılarda olumlu yer etmesini sağlayabilir. Bunun aksi de mümkündür. Kuruluşla herhangi bir nedenle iletişime geçmiş birinin (çalışan ya da müşteri) karşılık alamaması ve bu durumu sosyal medyaya servis etmesiyle İşveren Markası zarar görebilir. 

İşveren Markası’nın yaratılmasından doğrudan İnsan Kaynakları (İK) mesul olsa da kurucular, yöneticiler, pazarlama ekipleri ve hatta paydaşlar dahi yaratım sürecinde etkilidir. 

Yeni Nesil İşe Alım Stratejileri başlıklı yazımızda da değindiğimiz gibi farkındalık oluşturmak için İşveren Markası’nın öne çıkarılması gerekir. 

Güçlü bir İşveren Markası’na sahip olmak demek:

  • İşe alım sürecinin kısalması, maliyetinin azalması,
  • Çalışanların bağlılıklarının artması,
  • En iyi yeteneklerin kuruluşa çekilmesi anlamına gelir.

İşveren Markası Nasıl Oluşturulur?

Düşünce ve davranışları “iyi bir işveren” olmak için yönetmek, İşveren Markası oluşturmada tüm stratejilerden daha büyük bir öneme sahiptir. İkinci olarak şirket bünyesinde rol alsın ya da almasın, kuruluşa herkesin gözüyle bakmak gerekir. Bunun anlamı; adil şirket politikaları oluşturmak, işe alma sürecini eşit fırsatlar sunulacak şekilde tasarlamak, mevcut çalışanlara ve adaylara saygıyla yaklaşmak demektir. Ayrıca, çalışanlara ücretin yanı sıra yan haklar vermek, sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak, kariyer gelişim planları oluşturmak da herkese hitap edebilmek için önemli. 

Bir işveren olarak sahip olunan değerlerin de tanıtılması gerekir. Bu amaçla çalışma ortamı sosyal medyada paylaşılabilir, ilgi çekici kariyer sayfaları yaratılabilir, kariyer günleri düzenleyerek iş arayanlara ortamı solumaları için fırsat verilebilir. 

İşveren Markası oluşturmada etkili yöntemler sunan workshop’larımıza katılmak için bize ulaşın.

İşveren Markası ile İşe Alım Pazarlaması Arasındaki Farklar

İK profesyonelleri, artık İşveren Markası ve İşe Alım Pazarlaması hakkında konuşmaya başladı ancak ortada bir terim karmaşası var. Yeni nesil işe alım stratejileri söz konusu olduğunda bu iki terim kimi zaman birbirine karıştırılabiliyor. Bu nedenle İşveren Markası ile İşe Alım Pazarlaması arasındaki farkları ortaya koymakta fayda var.

Öncelikle belirtmek gerekir ki İşe Alım Pazarlaması, İşveren Markası’nın oluşturulmasına katkıda bulunur, İşveren Markası gibi odak noktasına itibarı koyar. Bu ortak yöne karşın İşe Alım Pazarlaması, İşveren Markası’nı tanımlamaz, tanıtır. Diğer bir şekilde ifade etmek gerekirse marka yaratılması İşveren Markası’yla ilintiliyken bu markanın pazarlanması İşe Alım Pazarlaması’yla ilintilidir. İşe Alım Pazarlaması tanıtım için etkinlikleri, fuarları, dijital ortamı vs. aracı olarak kullanır. 

Bu ilk farktan da anlaşılacağı üzere İşe Alım Pazarlaması, İşveren Markası’nın etrafında inşa edilir. Bu nedenle İşveren Markası’nın ayaklarının zemine sağlam basması oldukça önemlidir. Bu hem İşe Alım Pazarlaması çerçevesinde taktik ve ek yöntemler geliştirilebilmesi hem de adayların güveninin kazanılması adına önemlidir. 

İşveren Markası’nın başlangıçta ortaya net bir şekilde konması gerektiğini gösterir bir diğer neden de markanın değişime kapalı olmasıdır. Bu ifadeyle anlatılmak istenen, oluşturulmuş bir İşveren Markası’nın sonsuza kadar aynı kalması gerektiği değildir. İşveren Markası; misyon, vizyon, değerler ve ilkelere dayandırılarak oluşturulmalıdır. Doğru bir şekilde oluşturulmuş, tutarlı bir İşveren Markası ise temelde bir değişikliğe gidilmesi ihtiyacı doğurmaz. Bununla birlikte, genel mesaj aynı tutulurken marka stratejilerinde ufak değişikliklere gidilebilir. İşveren Markası’na tezat oluşturacak şekilde İşe Alım Pazarlaması, trendlere göre yeni stratejiler ışığında değiştirilip geliştirilebilir. 

“Tüm bu aktarılan bilgilerden de anlaşılacağı üzere en uygun çalışanı işe almak, diğer bir tabirle işinde ehil olanlar tarafından tercih edilmek için güçlü bir İşveren Markası oluşturulması gerekiyor. Nereden, nasıl başlamanız gerektiği konusunda desteğe ihtiyacınız varsa Makers Türkiye ile hemen, şimdi iletişime geçebilirsiniz. “

Kaynak:
https://medium.com/hr-blog-resources/what-is-the-difference-between-employer-branding-and-recruitment-marketing-ff5a6d5f968d#:~:text=Employer%20Branding%20is%20the%20process,and%20your%20Employee%20Value%20Proposition

https://resources.workable.com/hr-terms/what-is-employer-branding

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.