İşteyken İnternette Gezinmek Belki de Yanlış Değildir

İş yerinde çalışman gerekiyorken bunu mu okuyorsun?

Çalışma saatleri içinde internette dolaşmak “cyberloafing” – sanal kaytarma olarak adlandırıldı. Ancak yeni bir bilimsel araştırma bunu yaptığınız için kendinizi suçlu hissetmemenizi gösteriyor.

Haifa Üniversitesi’nden ve Güney Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar, sanal kaytarmanın ters bir iş davranışı olup olmadığına odaklanmıştı.

Shani Pindek adında bir psikolog “Benim ilgi alanım, iş yerindeki sıkıntı fikriyle başlamıştı. İş yerindeki sıkılmanın sebepleri ve sonuçları iyi anlaşılamamıştır. Örneğin, bir insanın işini yaparken sıkılması ne kadar kötü olabilir ki? İşte can sıkılmasının getirdiği zararlı etkileri ortadan kaldırmanın kolay yolları var mı?”

Araştırmacılar, Güneydoğu ABD’de bir devlet üniversitesinde tam 463 tam zamanlı çalışana bir anket verdi.

Sorular, çalışanların işte ne kadar sıkıldığını, ne sıklıkta sanal kaytarma yaptığını, onların iş yükünü, ne sıklıkta yanlış iş davranışlarında bulunduklarını gösteren detaylar içeriyordu.

Bulguları, sıkılmanın ve iş yükü azlığının sanal kaytarma ile ilişkili olduğuydu.

“Düşük iş yükü iş yerindeki yanlış davranışlarla ilişkili değildi ve can sıkıntısı-sanal kaytarma ilişkisi, can sıkıntısı-yanlış davranışlar ilişkisinden daha güçlüydü.”

Yani, Reddit hesabınızda veya Instagram’da gezinmek can sıkıntısını yenmeniz için bir başa çıkma mekanizmasıdır, üretkenliğinizi azaltmakla ilgisi yoktur.

Sanal kaytarma iş yerindeki can sıkıntısına bir cevaptır ve diğer iş ahlakına aykırı yanlış davranış biçimlerinden farklı bir yerdedir.

Sanal kaytarma iş yükü az olduğunda daha fazla olur ve iş için zararlı bir davranış olmayabilir, aşırıya kaçmamak koşuluyla.

Bu çalışma, ABD’deki bir grup üniversite çalışanına yapılmış yani bize genelleme yapmak için iyi bir kaynak oluşturmayabilir.

Araştırmacıların, iş yerindeki sanal kaytarmanın stresi azaltıp azaltmadığı konusunda da araştırmalar yapacaklar.

“Gelecekte, insanların sanal kaytarma yaptıkları zamanlar iş yüklerinin getirdiği stres konusundaki bağlantıyı incelemeyi planlıyoruz.”

“Örneğin biri bana iş yerinde kötü davrandıysa, eğlenceli videolar izleyerek kendimi iyi hissedebilirim. Ancak haberlere girmekten kaçınıyorum çünkü haberler genelde kötü bir ruh hali hissettiriyor.”

Bu arada, çalışma saatlerinde arada sırada internetin keyfini çıkarın ve bu makaleyi üretkenliğinizi düşünmeyen patronunuza göstermekten çekinmeyin.

Ama yine de sizi dinleyeceklerine dair söz veremeyiz.

kaynak

https://www.sciencealert.com/browsing-internet-at-work-might-be-helpful-coping-mechanism-cyberloafing-productivity

Yorum yap