İstanbul Yaratıcı Platformlar Ağı

İstanbul Yaratıcı Platformlar Ağı Yayınlandı!
British Council’ın ATÖLYE işbirliğiyle İstanbul’da yaratıcı endüstrilerin gelişimine katkıda bulunan platformları görünür kılmak hedefiyle hazırladığı ağ haritası yayınlandı. Harita kentin yaratıcı kültürünü oluşturan platformlar arasında iletişimi kolaylaştırarak olası işbirliklerinin önünü açmayı amaçlıyor. İki yıl süren özenli bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan haritada; ortak çalışma alanları, kuluçka merkezleri, teknoparklar, araştırma merkezleri ve sanal platformların da yer aldığı 100’e yakın oluşumu yer alıyor. Kolektif veri haritalama platformu Graph Commons kullanılarak oluşturuldu. Bu sayede platformların birbirleriyle etkileşimlerine de ulaşabiliyorsunuz.
Yaratıcı endüstriler Birleşik Krallık ekonomisinin yüzde 5.2’sini oluşturuyor. Hazırlanan harita Birleşik Krallık’ta yarattığı katma değer 84.1 milyar sterline erişen yaratıcı endüstrilerin Türkiye’de de hak ettiği ilgiyi çekmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Yaratıcı platformlar girişimcilik, yeni işbirlikleri ve inovasyon adına oldukça destekleyici ve yön gösterici bir çatı oluşturduğundan global bir fenomen hâline gelen bu yapılar Türkiye’nin rekabet avantajları arasında önemli bir rol oynayabilecek.
Bu harita ile Türkiye yaratıcı ekosisteminin ihtiyaçlarını ve etkileşim potansiyellerini doğru şekilde anlamak  mümkün olacak. Bu haritanın hem kurumlar arası işbirliğini hem de yurtdışındaki benzer kurumlarla olan işbirliğini tetiklemesi amaçlanıyor.
İstanbul Yaratıcı Platformlar Ağ Haritası’na aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

bir yorum bırakın