İşe Alım Yöntemi Olarak: Ideathon ve miniHackathon

Yeni dönemde yeni girişimlerin hızla ortaya çıkması, freelancer/gig ekonomisinin, yani kendi başına çalışan şahısların artması, iş gücünün tercihlerini ve tercih edilme yöntemlerini de evriltiyor. Kurumsal firmalar girişim/startup kültürüne adapte olmaya çalışırlarken, bir yandan da iyi yetenekleri bünyelerine almak istiyorlar. Bu iyi yetenekleri seçmek için artık daha az zaman var. Ayrıca bakılması gereken daha farklı yetkinlikler ve özellikler de ortaya çıktı.

Peki nedir bu yetkinlikler?
Migros Masterminds Ideathon
Master Minds olacak 11 kişi Makers Türkiye’nin gerçekleştirdiği Ideathon sonrası Migros’ta staja başladılar.

Çoğuna 21.yy yetkinlikleri dediğimiz bu yetkinlikler aslında kişinin bireysel olarak rekabet ortamında ekip oyununu teknoloji kullanarak yapabilmesi, somut çıktı üretebilmesi, hızlı problem çözmesi gibi bazı noktalarla ilgili. Sunum yetkinlikleri, iletişim becerileri, hikaye oluşturma gibi anahtar yetkinlikler bir çok CEO anketinde en çok aranan işe alım kriterleri olmuş durumda. Dev teknoloji şirketleri artık üniversite diplomasına bakmayacaklarını duyururken, bazı girişimler başvuru için adaylardan sadece bir video çekip göndermelerini istiyorlar.

Makers Türkiye’nin Yöntemi Nedir?

Kurumların istedikleri bu yeni yetkinlikleri hızla ölçmek. Makers Türkiye olarak Stanford Üniversitesi d.school’un geliştirdiği Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisini Yalın Girişimcilik metodoloji ile birleştirdiğimiz miniHackathon, girişimcilik hackathonu, Ideathon kurguları geliştirdik. Bu kurgularla yaptığımız atölye çalışmalarında hem öevcut çalışanlara bu yetkinlikleri öğretip tanıştırmış olduk hem de yeni işe girecekleri müşterilerin çok hızlı değerlendirmesini sağladık.

Gerçek Müşteri Hikayelerimiz

Danone Türkiye ile yaptığımız çalışmada gelen 3000 başvuruyu 35’e indiren Danone insan kaynakları birimi bizden 9 kişiyi indirmek için danışmanlık istediler. Uyguladığımız 3 saatlik miniHackathon sonrasında katılımcı 35 aday hem yeni yetkinlikler kazanmış oldu hem de kurum mentorlarına göre çok hızlı seçilmiş oldular. Atölye videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Benzer şekilde Migros Türkiye ile yaptığımız SMART staj programına giriş çalışmasında 44 mühendis adaydan 10 aday seçilmesi için Migros’a Ideathon kurgumuzu sağlayarak danışmanlık yaptık. Tasarladığımız 5 saatlik kurgu ile Migros ilgili iş birimleri ve insan kaynaklarından çalışanlardan oluşan seçici ekip, çok kolay seçim yapabildiklerini ve bu uygulamayı daima kullanmak istediklerini belirttiler.

Garanti BBVA‘nın yeni işe alınan çalışanları ile birlikte miniHackathon kurgumuzu gerçekleştirdik! 2 gün boyunca 2 farklı grupla gerçekleştirdiğimiz Tasarım Odaklı Düşünme ile Yalın Girişimciliği birleştiren miniHackathon kurgumuzda katılımcılar Garanti BBVA’da yaşadıkları ilk 1 ayın sonunda deneyimleri üzerinden fırsat alanları bulup bu alanlara yönelik çözüm önerileri geliştirdiler.

 

48 Saat İçerisinde Teklif Almak için Bize Ulaşın

Bugüne uygun, yaratıcı ve çevik çözümlerimiz için bize ulaşabilirsiniz. 
[email protected]

bir yorum bırakın