İş Hedefleriniz için Doğru Yapay Zeka Seçimi

Günümüzde heyecan verici bir kavram olarak tartışılan yapay zeka (Al) online dünyanın zorlu ve değişime açık rekabet koşullarında fark yaratan bir unsur. Elektronik platformunuzu küresel ölçekte güçlendirme noktasında yapay zekanın potansiyelinden yararlanmalısınız. Rekabet gücünü artırmak için her dijital işletme, en nihayetinde bir anlamda yapay zekâya ait dinamikleri benimsemek durumundadır.

Yapay Zeka Olgunluk Benimseme Modeli

PROS’ta “Baş yapay zeka stratejisti” olarak görev yapan Michael Wu, yapay zekanın ilerleyen günlerde hizmetine en çok ihtiyaç duyacağımız ürünlerden biri olacağının altını çiziyor. Wu‘nun, yapay zeka olgunluk benimseme modeli, bize insan ve robotların beraberce yeni ve daha iyi bir dünyayı nasıl oluşturabileceği hakkında önemli bir yol haritası sunuyor.

Pandemiden sonra toplum olarak, bilhassa olağandışı durumlarla daha iyi başa çıkma noktasında önemli şeyler öğrendik. Bu anlamda sürece adapte olduk ve geliştik. Günümüzde giderek daha çok şirket uzaktan sanal çalışmayı destekliyor, daha fazla işletme dijitalleşiyor ve mağazalarını bir e-ticaret kanalına dönüştürüyor.

Bu durum, daha temassız dijital teknolojileri benimserken bir yandan da geleceğin nasıl gelişeceğini merak etmemizi de sağlıyor. Elbette bu, iki nedenden dolayı yapay zeka olgusunun benimsenmesini büyük ölçüde hızlandıracaktır. Dijital alan sınırsızdır, e-ticaret kanalınızın küresel yapısını ölçeklendirmeye yardımcı olmak için yapay zeka kesinlikle gereklidir. Bu özel kavram, çevrimiçi zorlu rekabete karşı önemli bir farklılaştırıcıdır. Çevrimiçi olmak, aynı zamanda toplam adreslenebilir pazarınızın artması anlamına da gelir.

Yapay Zeka Olgunluk Modeli
Aşama 1: Dijital Dönüşüm

Bu aşamada fiziksel dünyadaki işimiz yapay zeka için bir dijital veriye dönüştürülür. Çoğu şirket işe yapay zekânın verdiği raporları analiz ederek başlar. Böylece şirketler geçmiş bilgilerin analizine bakarak gelecekteki iş hacimleri hakkında daha doğru kararlar alabilir. Örneğin, bir fiyatlandırma öneri sistemi, en yüksek kar getirisi için ürünün gereken fiyatını hesaplayabilir.

Aşama 2: Otomasyon için Veri Değişimi

Yapay zekâ eğitildikten sonra, kararlarımızı ve eylemlerimizi taklit ederek işimizin bu yönünü otomatikleştirmemize yardımcı olur. Bu aşamada verilerinizi otomasyon için değiştiriyorsunuz. Büyük e- ticaret şirketlerinden biri olan Amazon yıllarca sahtekar olduğu belirlenen ve belirlenemeyen işlemler hakkında büyük miktarda veri topladı. Bu verileri yapay zekayı bir dolandırıcılık önleme uzmanı olması için eğitmekte kullandıklarında, kavram gelecekte gerçekleşen alışverişlerin hangisinin dolandırıcılık olduğunu rahatlıkla belirleyebilir.

Yapay zeka size ne yapmanız gerektiğini söyler fakat nihai kararı insana bırakır. Aşama 2’de ise insan gözetimi altında yapay zeka en iyi olduğunu düşündüğü fikri eyleme döker. İnsanın üzerinden karar verme yükünü kaldırdığı için çarpıcı şekilde verimlilik artar.

Aşama 3: İnsanlardan Öğrenmek

İşlerimizi dijitalleştirerek yapay zeka veri girdisi sağladık ve bu doğrultuda yapay zekanın karar vermesine izin verdik. Fakat yapay zekanın insan ile aynı performansı gösterebilmesi için ona insanların istisnai durumlarda nasıl karar alacağını öğretmemiz gerekiyor. Yapay zeka (Al) karar verme süreçlerinde eylemlere göre genellemeler yapar ve çoğunluk sonucuna göre karar verir.

Yapay zekanın iyi bir iş yapıp yapmadığı konusunda açık bir geri bildirim sağlamamız gerekir. Bu sayede kavram bizden neyi farklı yaptığımız, nasıl yaptığımız ve neden yaptığımız hakkında veriler toplar. Diğer yandan pekiştirmeli öğrenme yoluyla bu verileri kendi modelini iyileştirmek ve geliştirmek için kullanır. Böylece işletmeler işlerinin büyük bir kısmını, kaliteden ve kişiselleştirmeden ödün vermeden yapay zeka otomasyonunu kullanarak gerçekleştirebilirler.

Aşama 4: Tam Otomasyon ve Görev Dağılımı

Makul ve kişisel nedenlerle, “O zaman biz ne yaparız” diye sorabilirsiniz. Bu elbette anlaşılabilir bir kaygıdır fakat burada bize düşen iyi bir yönetici olup doğru iş dağılımını yapmak olmalıdır.

Şirketler, farklı görevlerden sorumlu birden fazla yapay zeka tabanlı teknolojiyi yöneten “insan” yöneticilerden oluşur. Sonuçta, pazarda benzersiz bir verimlilik ve eşsiz rekabet avantajı elde etmiş olursunuz. Ancak bu durum; İK, hesap verebilirlik ve hatta yasal konularla ilgili yepyeni bir dizi zorluğu gündeme getiriyor. Yapay zekanın doğrudan müşteri ile iletişime girmesine izin verdiğinizde şirketi zarara uğratabilecek ya da müşteri kaybına neden olabilecek yanlış kararlar verme ihtimali de gözünüzü korkutabilir.

Müşteri odaklı pazarda çözüm isteyen kızgın bir insanı sakinleştirmek bir robot için zor olabilir ama bu olgunluğa ulaşmış bir yapay zekaya sahipseniz bundan korkmanız için nedeniz yoktur.

Aşama 5: ‘Son Aşama’ Teslimat

Çoğu şirket ilk beş aşamayı başarabilirse, yapay zekâ destekli bir ekonomiye sahip olacağımız son aşamaya geçeceğiz. Bu, işlerin çoğunun yapay zeka ve robotlar tarafından yapılabileceği çok farklı bir dünya olacak. Fakat, insanların hala çalışması gerekecek çünkü her zaman çözülmesi gereken yeni sorunlar var ve yapay zekanın bu sorunları çözmeyi öğrenmesi için yeterli veri oluşturmak için sorunları hala bizim çözmemiz gerekiyor.

İnsanlar, Sanayi Devrimi’nden bu yana, makineleşmeyle birlikte çalışmak için harcadıkları zamanı önemli ölçüde azalttı. Şimdi, yapay zeka benimseme olgunluk eğrisinin 6. aşamasına girebilirsek, akıllı makineler, işletmelerin çok daha fazla verimli çalışmasını sağladığında biz insanlar da belki daha az saat ama daha yaratıcı çözümler üzerinde çalışabiliriz.

Sonuç olarak bugün yapay zeka tabanlı bir ekonomiye ulaşmaktan doğrusu çok uzağız, ancak bu model, şirketlere bu hayali gerçekleştirmek için çözümler öneriyor. Bahsedilen bu gelecek, elbette sorunsuz bir ütopya olmayacak ama yapay zeka kavramı ile insanlığın gücü bir araya geldiğinde, çok daha iyi bir dünyanın yaratılabileceğine inanabiliriz.

İşletmeleriniz için etki yaratan programlara ve eğitimlere dahil olmak, öte yandan profesyonel bir danışmanlık desteği almak adına Makers Türkiye ekibi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.