İş Hayatında Verimli Çalışmak için Kullanılan En İyi 10 Araç

Büyüklüğü fark etmeksizin tüm işletmelerin başarısını etkileyen pek çok değişken vardır. Bunlardan biri de çalışan verimliliğidir. Teknolojik gelişmeler sayesinde bugün, çalışan verimliliğini artırmak çok daha kolay bir hâle gelmiştir. Günümüzde bu amaca hizmet etmesi için iletişim kurmadan görevleri sıralamaya değin geniş bir yelpazede geliştirilmiş pek çok uygulama mevcuttur. Bu yazımızda iş hayatında verimli çalışmak için kullanılan en iyi 10 aracı tanıtacağız.

 

  • Connetcteam

Covid-19 pandemisi nedeniyle geçmişe kıyasla çok daha fazla sayıda işletme uzaktan çalışma kültürünü benimsemek zorunda kaldı. Bu nedenle Connetcteam, işbu koşullarda verimliliğe en fazla katkıda bulunan araçlardan biri olarak değerlendirilebilir. Özelleştirmeye imkân sunan Connetcteam, çalışanlar arası iletişim kurulmasını, takvim oluşturulmasını, proje kontrol listelerinin oluşturulup görüntülenmesini, bilgi kitaplıkları oluşturulmasını, çalışma programlarının paylaşılmasını, dosya yüklenmesini ve çok daha fazlasını sunuyor. 

  • Noıslı

Verimlilik artışı pek çok etkene bağlı. Bunlardan biri de çalışanların üretim anında huzurlu olması. Noisli, odaklanmayı ve üretkenliği artırmaya yönelik geliştirilmiş, son yılların en yenlikçi araçlarından biri. Noisli ile yağmur altında yürüyüş yapıyormuş, kamp kurup ateş yakmış vb. hisler yaratan ses mix’lerini dinleyip mükemmel çalışma ortamı yaratmak, rahatlamak ve verimliliği artırmak mümkün.

  • Pocket

Mozilla’nın sahibi olduğu Pocket, çalışırken karşılaşılan bağlantı, infografik, PDF, video vb. içeriklerin kaybolmaması adına daha sonra okunması için kaydeden bir uygulama. Kaydedilmiş içeriklere sadece bilgisayardan değil, aynı zamanda tablet ve telefondan da ulaşılmasına izin veren uygulama, içeriklerin etiketlenmesine de olanak sunuyor. Uygulamanın artısı, hem yararlı içeriklerin kaybolmamasını hem de çalışanın ilgisinin üretim anında dağılmamasını sağlaması.

Siz de çalışanlarınızın uzaktan etkin çalışmak konusunda beceri ve motivasyonunu artırmak istiyorsanız Uzaktan Etkin Çalış workshop tasarımlarımız için bize ulaşın.

 

  • 1Password

İşletmeler için önemi büyük veri güvenliğini sağlamak adına e-posta hesaplarından iş için kullanılan cep telefonlarına kadar pek çok noktada şifre oluşturulması gerekiyor. Bu, özel yaşamı için kullandığı dijital ürünler için de şifre oluşturmak durumunda kaldığı hesaba katılırsa bir çalışanın hatırlamak zorunda kaldığı onlarca şifre olduğu anlamını taşıyor. Çoğunluğun bu değerli şifreleri aklında tutması ise oldukça güç. İş hayatında kullanılan şifrelerin unutulması, özel hayatta kullanılan şifrelerin unutulmasından ayrı bir anlam taşıyor zira önemli dosyalara bir daha hiçbir zaman ulaşılamaması durumuyla karşı karşıya kalınabiliyor. 1Password, bu sorunu ortadan kaldırıyor: Uygulama, tüm şifreleri kaydediyor ve çalışanlar, belirlemiş oldukları tek bir şifreyi kullanarak tek tıkla istedikleri oturumu açabiliyor. Uygulama veri güvenliğini sağlamasının yanında zamandan da tasarruf ettirmesi nedeniyle verimlilik artışına katkıda bulunuyor. 

  • Todoıst

Yoğunluk sebebiyle atlanmış görevler, yerine getirilmesi unutulmuş sorumluluklar… Çevirim dışı ve her tür akıllı cihazla kullanılabilen Todoist bu sorunların üstesinden geliyor. Yapılması gereken tek şey, yapılacaklar listesi oluşturmak ve hatırlatıcıyı aktif hâle getirmek. Todoist, listedeki maddelerin sınıflandırılmasına da paylaşılmasına ya da devredilmesine de olanak sunuyor. Hedeflerin belirlenmesi ve verimlilik ölçümü için kullanışlı bir araç.

  • RescueTıme

Zamanın etkin bir şekilde yönetilmesi verimliliği doğrudan etkiliyor. RescueTime, zamanın verimli kullanılıp kullanılmadığının ölçümlenmesi için oldukça etkili bir araç. Akıllı cihazlarda kullanılan uygulama ile günlük alışkanlıkların net olarak anlaşılması, yani, verimliliğin denetlenmesi mümkün. Uygulama, toplanan verileri bir rapor hâlinde sunuyor ve zamanın daha verimli geçirilmesi için faydalı önerilerde bulunuyor. 

  • Crowdfıre

Bugün pek çok işletme; algı yönetimi, satış, pazarlama, müşteri memnuniyeti vd. pek çok konuda rakiplerinden farklılaşmak için sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanıyor. Bunların yönetimi için ayrılan zamansa bir hayli fazla. Crowdfire, tüm sosyal medya hesaplarının tek bir noktadan yönetilmesine olanak sunarak işletmelere zaman kazancı sağlıyor ve verimliliği artırıyor. “İçeriği keşfeden” uygulama ile gönderileri önceden planlamak ve özelleştirmek mümkün. 

  • IFTTT

İşletmelerin ihtiyaç duyduğu uygulama ve programlar birbirinden farklı olsa da bunların senkronize çalışması oldukça önemlidir. IFTTT, uygulamalarla cihazları “birbirleriyle konuşturan” bir platform olma özelliğiyle bu anlamda oldukça faydalı bir araç. Uygulama ile örneğin bir sosyal medya hesabındaki profil fotoğrafı değiştirilirse diğer kanaldaki profil fotoğrafının değiştirilmesi mümkün olabiliyor. Yani, If This Then That (Bu Olursa Bunu Yap) kelime grubunun baş harflerinden adını alan IFTTT uygulaması kullanılarak ihtiyaca yönelik komutlar hazırlanıyor ve zaman etkili bir şekilde yönetilebiliyor. 

  • Unsplash

İş hayatının vazgeçilmezlerinden biri de sunumlar. Sunumların içeriği kadar görsel kalitesi de önemli olduğundan çalışanların gerekli görseli aramak için kaybettikleri vakti, Unsplash yerine koyuyor. Telif hakkı olmayan yüksek kaliteli fotoğrafların yanı sıra içeriğin düzenlenmesine de olanak sunan Unsplash, üretkenliğe doğrudan katkıda bulunuyor. Üstelik ücretsiz!

  • Office 365

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft’un ürünü Office 365, farklı işletmelerin farklı ihtiyaçlarına çözüm sunan bir dizi uygulamayı içeriyor. Dosya paylaşımı, e-posta yönetimi ve çevrim içi toplantı, Office 365’in sunduklarından yalnızca birkaçı. İş Başlangıç Paketi’nden yararlanmaya başlayıp verimliliği daha da artırmaya olanak sunan ek olanakları içeren Premium Paket’e geçiş yapılabilir. 

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın