İnternet Herkesi Sağlık Uzmanı Yaptı ve Bu Endişe Verici

Kabul et, bunu sen de yaptın değil mi? Garip bir ağrının ya da daha önce karşılaşmadığın bir sızı hissettin ve internete koştun. Yaptığın araştırmalar neticesinde sadece birkaç dakika içinde kanser, parazit veya nadir görülen hastalıklara sahip olduğunuzu gördün. Doktorun sana bunun sadece ufak bir kızarıklık olduğunu söylese bile acaba doktor mu haklı yoksa internette okuduğun bilgiler mi diye merak etmeden duramadın.

Görünüşe göre, bu şekilde araştırmalar sonucunda yapılan bireysel-tanı, sizi strese sokmaktan daha fazlasını yapar. Tedavide bir bütün olarak yan etkilere yol açar. Bazı hastalar da o kadar bağımlı hala gelmişlerdir ki doktor önermese bile kendisine antibiyotik reçetesi yazması için ona baskı yapar.

Sağlık çalışanları, hastalarının memnuniyeti konusunda endişe duyduklarını ve web sitelerinde yapılan olumsuz eleştirilerin, kendilerini hastaya doğru ilacı vermek yerine onları memnun edip eleştiriyi azaltmak için istedikleri ilacı verme konusunda baskıya soktuğunu söylüyor. Bunun adına da “Yelp Effect” deniliyor. Yelp ise, kullanıcıların doktorlara, restoranlara, kafeler, diş hekimlerine, güzellik salonlarına yorum yaptığı, değerlendirmelerini bıraktığı bir site.

2016 yılında yapılan bir araştırma antibiyotik tedavasine yanıt bile vermeyen viral enfeksiyonların 1/3’üne antibiyotik yazıldığını gösterdi. Yani hastalığın tedavisi değilse bile hasta bunu almak istiyor.

Sorunun gittikçe kötüye gitmesiyle Change.org’da doktorlar, kendilerine gelen olumsuz yorumların kaldırılması için dilekçe bile oluşturdu. Dilekçenin muhatabı ise Yelp.com

Ve internetin de bu süreçte yanıltıcı görünen korkunç bir yönü var. 2013 yılında bir araştırma merkezinde yapılan çalışmaya göre, Amerikalı yetişkinliklerin kendilerini veya tanıdıkları kimselerdeki rahatsızlıkları teşhis etmek için interneti kullandığını buldu. Muhtemelen şu an internet kullanım oranı daha fazla olduğu için bu oran %50’lere yükselmiş ve hatta geçmiş olabilir.

Tabii ki ufak rahatsızlıklarla birlikte içinizde oluşan paranoyakça şüpheleri gidermek için rahatsızlıklarınızı bireysel olarak kontrol etmekte yanlış bir şey yoktur. Ancak, internette okuduğunuz “Şu yemek şu kansere sebep oluyor”, “Buranızda ağrı varsa muhtemelen ameliyat olmanız gerekmektedir” tarzı bilgilere direkt inanmamanız lazım. Yaklaşık 14 yıl tıp eğitimi alan doktorların sizin hakkınızda en doğru yorumu yapacağını düşünmeniz gerekmektedir.

Yani mantıklı ve yetişkince davranmak gerekiyor bu noktada. İstediğiniz şeyi size vermedikleri için doktorlarınızı eleştirmeyin. İhtiyacınız olmadığında antibiyotik almamak hayat kurtarabilir. Hatta öyle ki ülkemizde de yakın zamanda her durumda antibiyotik istemememiz gerektiğine dair bir reklam kampanyası yapılmıştı. Reçetesiz antibiyotik alınmaması gerektiğini öğütleyen bir duyuru içeriyordu.

kaynak

futurism.com/internet-self-diagnosis-antibiotic-resistance/

bir yorum bırakın