İnsanlardan Üstün Olan Yeni İnsanlar Oluşturmak?

Uzun lafın kısası: Yazar, insanlığın distopik bir geleceğe doğru bilinçsizce yürüdüğünü düşünüyor. Bunun sebebi olarak da bilim ve teknolojiye yeterli ilgiyi göstermeyişimiz.

Distopik Gelecek

Kazuo Ishiguro’nun yaklaşımına göre, önümüzdeki birkaç on yıl içinde diğerlerinden sıyrılacak 3 tane bilim alanı var: gen düzenleme, robotlar ve yapay zeka.

Ishiguro, bugünün en ünlü kurgu yazarlarından biri olarak bilinir. İnsanların organ bağışçısı olmak için klonlandığı distopik geleceği anlatan Never Let Me Go ( Beni Asla Bırakma ) romanının arkasındaki kişidir. Ancak, bilimsel gelişmelerle kökten değiştirilen bir geleceğin olasılığı, bir yazarın yaratıcılığının ve hayal gücünün meyvesinden çok daha fazlasına sahip olabilir.

Kendisi, bu noktada CRISPR’ı birincil örnek olarak gösteriyor. CRISPR, bilim insanlarına tıpta benzeri görülmemiş uygulamaların yolunu açan, genomun parçalarını modifiye etme seçeneği sunan bir gen düzenleme aracıdır. Şu anda bunun sayesinde, hatalı genleri çalışan genler ile değiştirebiliriz ki bu da büyük bir beceridir. Ancak biraz daha ileri gittiğimizi düşünüp bu teknoloji hakkında çok daha fazla şey öğrendikçe, genleri düzenleme ve geliştirme seçeneğimizle, zihinsel ve fiziksel olarak üstün insanlar oluşturmak gerçek bir olasılık haline geliyor.

Kazuo Ishiguro. Credit: Jeff Cottenden

Toplumun iki sınıfa ayrıldığı Gattaca (bilim kurgu filmi)’nı izleyenleriniz varsa aklına getirebilir. Geleceğimiz de bunun gibi olabilir. Yarımız, kendilerini daha sağlıklı, akıllı, güçlü yapan genlerle doldurulan insanlarla; diğer yarımız ise biyolojik olarak kalitesiz, kendi başına bırakılmış, güçsüz insanlarla dolu olabilir.

Bilimde Yeni Odak Noktaları

Ishiguro, bu distopik geleceğe bilinçsiz bir şekilde yürüdüğümüze inanıyor çünkü dünya henüz bilim ve teknolojiye gerektiği ilgiyi vermiyor ya da yeni yeni vermeye başlıyor. Tabii bilimsel gelişmeleri kutlar ve başarıları paylaşırız, ancak bu ilerlemelerin bizi nereye götüreceği, bizleri nasıl bir yaşamın beklediği konusunda anlamlı konuşmaları henüz yapmaya başlıyoruz.

Entelektüel sermayenin büyük bir kısmını oluşturan robotik ve yapay zeka alanındaki gelişmeler, Ishiguro’nun deyimiyle “Evrenin Silikon Vadisi Ustaları” olarak adlandırılacak ve artık üniversiteler ile devlet tarafından finanse edilen laboratuvarlar altında devam etmeyecektir. Bu hızlı gelişmelere ilişkin bazı sistem eksiklikleri de endişe kaynağıdır. Ve tabii ki, genetik bilimindeki ilerlemelerde “etik” konusunda tartışmalar devam edecektir. Gen düzenleme aracı olan CRISPR, bunlardan biridir ve olmaya devam edecektir.

çeviri kaynağı

Yorum yap