İnsanlara 1000 Yıl Sonra Neler Olacak?

Yaklaşık 10.000 yıl önce, insanlar inek sütünü içmeye başladı. Son 150 yılda, ortalama boyumuza 10 cm ekledik ve geçtiğimiz 65 yıl içindeki bilimsel gelişmeler ile birlikte ortalama ömrümüzü 20 yıl uzattık.

Bu kadar büyük bir zaman diliminde oldukça değişim geçirdik. Peki bundan 1000 yıl sonra neye benzeyeceğiz?

Her şeyden önce biz insanların zeki olmasının bir nedeni var – beyinlerimiz en muhteşem bilgisayarların bile sahip olamayacağı bir zekaya sahip.

Aslında 2014 yılında araştırmacılar, dünyanın en güçlü bilgisayarlarından biri olan Japonya’daki K bilgisayarını, insan beyninin aktivitesini simule etmek için kullandılar. 705.024 işlemci çekirdeği ve 1.4 milyon GB RAM, insan beyninin 1 saniyelik aktivitesinde işlediği veriyi işlemek için 40 dakika süre harcadı.

Ancak ortaya çıkardığımız makinelerin her zaman bir sınırı olmayabilir de.

Bilim insanları gelecekte, bilgisayarların insan beyninin hızını asla karşılayamayacağını ama konuşabilen, etkileşime geçebilen, dinleyebilen ve hatırlayabilen yapay zekalar geliştireceğimizi tahmin ediyorlar. Umarız bu bu yapay zeka sistemleri, bize karşı gelmez 🙂

Ve bilgisayarlar, insanlara göre daha hızlı geliştikçe, insanlar da robotlarla daha fazla bütünleşecekler.

Bilim insanları, gelecekte vücudumuzun içinde yüzen nano robotlar olacağını ve bunların doğal yeteneklerimizi geliştireceğini tahmin ediyorlar. Transhümanizm olarak bilinen bu yaklaşım artık biyolojinin nerelere ulaşabileceğini konusunda bizleri inanılmaz yaklaşımlara götürebilir.

Ve teknolojinin yıllar içindeki değişimi sadece bizim vücutlarımız içinde sınırlı da kalmayacak.

Yukarıdaki videoda gördüğünüz üzere, mikroskobik robotlar kendilerini tüm binalara monte edebilir ve onları kolayca sökebilir. Evinizi sabah terk ettiğinizde sökün, böylece siz evde yokken o alan başka bir şey için kullanabilir olsun. Çok futurist bir fikir değil mi?

Gelecek 1000 yılda, gezegende konuşulan dillerin sayısının ciddi derecede azalacağı ve küresel ısınma, UV radyasyonundan dolayı tenlerimizin daha koyu bir hale evrimleşeceği de söz konusu.

Kaynak

sciencealert.com/watch-this-is-what-humans-will-look-like-in-1-000-years?perpetual=yes&limitstart=1

bir yorum bırakın