İnsan Kaynakları Liderleri için 6 Çalışma Trendi

Güncel dinamiklere bağlı olarak İnsan Kaynakları Yönetimi özelinde çalışma trendleri değişiyor. İnsan Kaynakları liderlerinin bu kabuk değişimini yakından takip edip trendlere adapte olması oldukça önemli. İK stratejilerinde manevra kabiliyetinin fark yaratan bir unsur olduğuna son dönemde somut olarak tanıklık ettik. İş yaşamının yeni ve değişen koşullara uyum sağlaması, verimlik ve sürdürülebilirlik açısından da gerekli bir durum. Özellikle son 2 sene bu alandaki değişim hızı, daha önce benzerine kolay kolay rastlanmayacak cinstendi.

Kurumlar kendilerini oldukça hızlı değişen bir iş ortamında buldular. İK liderleri; çalışanların mutluluğu, yeni iş gücü modelleri ve sosyal adalet gibi konularda farklı aksiyonlar aldı. Hem Gartner araştırmasından hem de üst düzey İnsan Kaynakları liderlerinin görüşlerinden hareketle bu senenin öne çıkan çalışma trendlerini sizler için derlemeye çalıştık.

1-Çalışan Yaşam Deneyimi Öne Çıkacak

Bu sene İK liderleri için çalışma trendleri denildiğinde “çalışan yaşam deneyimi” öne çıkan kavram oluyor. Bu sene iş verenler, çalışan yaşam deneyimini yönetme noktasında daha faza rol almaya çalışacak. Salgın döneminde iş liderleri, çalışanların kişisel hayatlarında varlıklarını daha fazla hissettirdi.

Personelleri yalnızca bir çalışan olarak görmenin ötesinde onları yaşamları boyunca desteklemek, iş performansına da olumlu bir katkı sağlıyor. Bu yaklaşımın performans yeteneklerini etkilediğini gören iş verenler, çalışan yaşam deneyimine bu sene daha fazla yatırım yapacaktır. Gartner’in bu yönde yaptığı araştırmada, çalışanların performanslarında %20’lik bir artış olduğu ortaya konmuştur.

2-Toplumsal ve Politik Konulara Duyarlılık Aratacak

Gartner’in araştırması; çalışanların kültürel değerleri ile örtüşen kurumlarda daha fazla çalışma isteğine sahip olduklarını ortaya koymuştur. Yine aynı araştırmaya göre çalışanların %74’lük bölümü, iş verenlerin güncel ve kültürel konulara dahil olmasını beklemektedir. Bu veriler neticesinde toplumsal ve politik konularda bir duruş sergileyen şirketlerin sayısında bariz bir artış olacaktır. Toplumda karşılık bulan meselelerde sosyal medya üzerinden kurumların somut bir duruş sergilemesi, bu anlamda ön görülebilir bir durum. Bu tip reaksiyonlar, çalışan bağlılığını olumlu yönde etkiliyor.

3-Hibrit Çalışma Modeli Varlığını Koruyacak

Bu senenin çalışma trendleri özelinde hibrit çalışma modellerine ayrı bir parantez açmak gerekir. Bilindiği üzere son 2 senede malum koşullardan dolayı hibrit bir iş gücü benimsenmiştir. Pek çok kuruluş, çalışanların evinden çalışmasına olanak tanıyan bir program hazırlamıştır. Bu planlamanın bu sene de devam etmesi sürpriz değil. Ofiste çalışanların genel olarak daha yüksek bir performans gösterdiğine dair bir düşünce hakimdi. Fakat Gartner anketleri bunun pek de böyle olmadığını gösterdi. Araştırmalara göre evden çalışanlar, ofis çalışanlarına kıyasla %5 daha fazla bir performans göstermeyi başardı. Kadınların ise bu çalışma modeline daha eğilimli olduğu, araştırmadan çıkan bir diğer sonuç.

4-Ruh Sağlığı Desteği Yaygınlaşacak

İK liderleri, çalışan ruh sağlığının performans üzerinde anahtar bir gösterge olduğu gerçeğini çok daha iyi bir biçimde kavradı. Son 2 senedir yaşamlarımıza damga vuran ovid-19 salgını, refah içerisinde çalışmanın önemini göstermiş oldu. Gartner’e göre işletmelerin %68’i pandemi sonrasında çalışanları için en az bir yeni sağlık yardımı oluşturdu.

5-Çalışanların İzlenmesiNE DAİR STRATEJİLER DEĞİŞECEK

İş verenler, çalışanların performansını şeffaf bir şekilde takip etmek adına yeni teknolojilere yöneldi. Pandemi sürecinde her 4 şirketten 1 tanesi bu tip bir teknolojiye yöneldi. Tabii bu noktada çalışan gizliliği ve teknoloji arasında bir denge oluşturmak önemli bir hale geldi. Şirketlerin önemli bir kısmı bu konuda ciddi anlamda çuvalladı. Gartner’in anketine katılan çalışanların ancak  %50’lik kısmı kişisel verileri konusunda iş yerlerine güvendiklerini söyledi. Bu sene yapılan düzenlemelerle beraber, liderlerin personellerini takip edebilecekleri alanların önemli oranda sınırlandırılması bekleniyor.

İhtiyaç odaklı yenilenen İnsan Kaynakları stratejileri ve en güncel çalışma trendleri için Makers Türkiye’yi takip edebilir ve farklı iletişim kanalları üzerinden profesyonel eğitmenlere ulaşabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.