İnovasyon Alanındaki Gelişmeler – 2020

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olmasına karşın inovasyona dair çalışmalar 2. Dünya Savaşı’nın ardından artmış ve bugüne kadar durmaksızın devam etmiştir. Çalışmalar neticesinde de her alanda hayatı kolaylaştıran pek çok yenilik ortaya konmuştur. Hatta Covid-19 pandemisinin etkisi altında olunmasına karşın 2020 yılında da inovasyon alanında ciddi gelişmeler yaşanmıştır (İlgililere: “Pandemi Döneminde İnovasyon Alanında Neler Değişti?” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.). Bu yazımızda, Popular Science’ta yayımlanan “2020’nin En Büyük 100 Yeniliği” başlıklı içerikten örnekler vereceğiz:

 

  • MagSafe

 

Apple tarafından geliştirilmiş olan MagSafe kablosuz bir şarj cihazıdır. Kablosuz olarak şarj edilmeyi destekleyen iPhone’lar ile AirPods ve Apple Watch ile uyumlu MagSafe, ürünlerin şarj edilirken de rahatça kullanılabilmesine olanak sunuyor. Daha az ısı oluşumu ortaya çıkaran MagSafe, standart kablosuz matlara kıyasla ürünleri yaklaşık %50 daha hızlı şarj etme özelliğine sahip. 

 

  • Androıd 11-Voıce Access

 

Bir süredir hayatımızda olan Voice Access uygulaması, Google’ın 2020’de tanıttığı Anroid 11 ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Bu birliktelik, kas-sinir sisteminde ya da görme yetisinde sorun olan kullanıcılar için telefonda ve web’de gezinmesini kolaylaştıracak. Geçmiştekinden farklı olarak anlamsal ayrıştırma yapan sistem, kişilerin etkileşimini kolaylaştırarak onlara zaman kazandıracak. 

 

  • MıSıght 1 Day

 

Coopervision tarafından geliştirilen MiSight 1 Day, 8-12 yaş arasındaki çocuklarda teşhis edilen miyopun ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanan yumuşak kontakt lenslerdir. Yapılan çalışmalar, MiSight 1 Day’in miyopun ilerleyişini üç yıllık süre zarfında %59 oranında azalttığını ortaya koymuştur. Ürünün kullanımıyla çocuklar gözlük takmadan yaşamlarını kolayca sürdürebilir hâle geliyor.

 

  • ScanWatch

 

Withings tarafından geliştirilen ScanWatch, bir akıllı saat olup türdeşlerinden farklı olarak uyku apnesinin tespit edilmesine yardımcı oluyor. Pilinin 30 gün dayandığı ScanWatch, uyku esnasında topladığı verilere dayanarak kullanıcısını doktora gidilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. FDA onayı beklendiği için henüz satışa sunulmamış olan saatte solunum değişkenlerini tespit etmek için hareket sensörü, oksijen sensörü ve kalp atışı monitörü mevcut.

 

  • Autoland 

 

Garmin’in Autoland’i, uçağın herhangi bir sebeple güvenli bir şekilde pilot tarafından indirilememesi karşısında devreye giren bir sistemdir. Yolcuların bir butona basmasıyla ya da pilotun belirlenmiş süre boyunca etkileşime girmemesiyle aktif hâle gelen sistem havalimanı seçiyor, uçuşu devam ettiriyor ve iniş takımlarını açarak uçağın yere indirilmesini sağlıyor. Binin üzerinde başarılı iniş gerçekleştiren Autoland’in, şimdilik üç küçük yolcu uçağı tipinde kullanılması onaylanmış durumda.

 

  • Celera 500L

 

 

Balona benzer görüntüsüyle Celera 500L, maliyet ile uçuş süresinin ticari seviyelere indirilmesi için Otto Aviation tarafından geliştirilmiş 6 yolcu kapasiteli hafif bir uçaktır. Test sürüşleri devam eden ve 2023-2025 yılları arasında piyasaya sürülecek olan Celera 500L, özel uçuş ihtiyaçlarını ekonomik olarak karşılayacak.

 

  • Arctech Pro

 

Arctech Pro, cep telefonlarının gün geçtikçe artan bilgi işlem gücü nedeniyle ısınmasına çözüm bulmak amacıyla Razer tarafından geliştirilmiş bir kılıf. Thermaphene adlı tescilli bir malzemenin kullanıldığı kılıfın çalışma mantığı, ısıyı telefonun arkasından dışarı çekmektir. Soğutma miktarı kullanıma bağlı olarak değişen Arctech Pro, pil ömründen tasarruf edilmesine ve telefonun performansının düşüşe geçmemesine olanak sunuyor.

 

  • Ultımate Ears Fıts

 

Sıradan kulaklıkların kulak şekli farklılığı nedeniyle rahatlıkla kullanılamaması, Ultimate Ears Fits sayesinde tarihe karışıyor. Ürünün yumuşak polimer uçları, kulağın şeklini aldıktan sonra basılan bir düğmeyle yanan LED ışıklarının yardımıyla katılaşıyor ve kulaklık, kişiye özel bir hâle geliyor. İki dakikada nihai şekline bürünen Ultimate Ears Fits, her kullanımda kulağa tam oturarak kullanıcısını memnun ediyor.

 

  • Animal-Free Mılk

 

Perfect Day Food şirketi, inek DNA’sını kullanarak süt ürünleri üretmeyi başardı ve 2020 yılında büyük yatırım aldı. Şirket, sentezlenmiş sütler elde etmek için bir mantar çeşidini kullanıyor. Mikroplar daha sonra şekerle besleniyor ve bir dizi işlemden geçirildikten sonra süt ürünleri elde ediliyor. Vegan dondurma dahi üretmiş durumda olan Perfect Day Food’un bir sonraki hedefi kremalı ürünler üretmek. 

 

  • e-OPRA

 

Integrum tarafından geliştirilmiş olan e-OPRA, zihin tarafından kontrol edilen bir protez. Standart protezlerin işlevinin artırılması ve kullanıcısına verdiği rahatsızlığın azaltılması amacıyla üretilmiştir. Yeni e-OPRA, iki yönlü bir elektrot sistemi kullanıyor: İlki, kullanıcıların beyni ile uzuvlarını kontrol etmesini; ikincisi ise protezle dokunulan nesnelerin hissedilmesini sağlıyor. 

Bu 10 ve kalan 90 inovasyon gelişmesi hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz kaynağa ulaşmak için lütfen tıklayınız

Gelecek, inovasyonla gelecek! Gelişmelere adapte olmak için kendinizi Makers Türkiye’nin eğitimleriyle güncelleyin! Bize ulaşmak için lütfen tıklayınız

 

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın