İklim Değişikliğiyle Mücadele: Almanya İçten Yanmalı Motorları Yasaklıyor

http://technable.net

Uzun lafın kısası: Alman parlamentosunun bir üst kurulu, içten yanmaları motorların 2030’a kadar yasaklanması önerisini onayladı.

Ağustos ayında Almanya’daki dizel satışları %5, Fransa’da %5.8, Belçika ve Lüksemburg’da %5.5, Hollanda’da %12.9’luk bir düşüş oldu.  

Elektrikli Araçlara Geçiş

Yenilenebilir enerji ile çalışan araçlar, Paris Anlaşması’na göre uzun vadede ortalama küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma hedefine ulaşmamızı sağlayacak teknolojilerden sadece bir tanesidir. Ancak elektrikli araçlar almak için devlet tarafından yapılan para yardımları olsa bile elektrikli araç satın almaya doğru geçiş yavaş ilerliyor gibi görünüyor.

İnsanları Yeşili Korumak İçin Nasıl Motive Edebiliriz?

Belki de çözüm, kaynağı değiştirmekten geçiyordur. Alman parlamentosunun üst meclisi olan Bundesrat, içten yanmalı motorlara 2030 yılına kadar yasak getirilme önerisini onayladı. Tabii ki bu geceleri rögar kapağından birinin çıkıp arabanızı götüreceği anlamına gelmez. Muhalif parti, Brüksel’deki AB Komisyonu’ndan 2030 yılına kadar sadece sıfır emisyonlu araçların satılacağına dair bir yasağın uygulanmasını bu konuya çözüm olarak sunuyor.

Dahası ise çözüm olarak dizel otomobil üreticilerinin sahip olduğu vergi sübvansiyonlarının azaltılmasını ve “emisyonun teşvikine ilişkin mevcut vergilendirme ve aidat uygulamalarının gözden geçirilmesini” talep ediyor. Bu karar Almanya’nın ve onun AB ile UNECE politikaları üzerindeki yetkilerini dikkate değer kılarken henüz bu karar kimseyi harekete geçirmiyor.

SIFIR EMİSYON

İçten yanmalı motorlara yönelik olan bu yasak ile, Almanya’nın otomobil üretim endüstrisinde 4.büyük olması sebebiyle bu endüstri üzerinde olumlu-olumsuz bir etkisinin olması bekleniyor. Ancak Paris Anlaşması’nın gerekliliklerini bir şekilde yerine getirebilmek için bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Green Partisi’nin milletvekili Oliver Krischer bir röportajında “Eğer emisyonları frenlemek için Paris Anlaşması’na dikkat edilecekse, 2030 yılından sonra da yeni yanmalı motorlu araçların hiçbirine izin verilmemelidir.” diyor.

Küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için şiddetli önlemlerin yaklaşacağı yakın dönemde bu hareket iklim değişikliğinin etkilerini bir nebze hafifletmemize yardımcı olabilir. Bu yılki sıcaklıkların sanayi öncesi zamanlardan 1.25 derece üzerine çıkması çok olasıdır ve denizler de yeterince yükselmiştir, fazlası tehlike arz etmektedir. Bilim insanı James Hansen yazdığı bir makalede, yıllık ortalama sıcaklık artışının 2 dereceyi geçmemesi için yaptıklarımızdan daha fazlasını yapmamız gerektiğini söylüyor.

Sonunda, teknoloji ve politik destek bizlerin bu iklim savaşını kazanıp kazanamayacağımız konusunda karar verecek ikili olacak.

Diğer içeriklere de göz atmak için buraya tıklayın.

kaynak.