İK Yöneticilerinin 2021’de Göz Ardı Etmemeleri Gereken Noktalar

2020 yılı, dünyanın daha önce deneyimlemediği anlara tanıklık eden pek çok olaya şahitlik etti. COVID-19, yaşama ve çalışma şekli üzerinde önemli değişiklikler yaratırken, 2021 yılında İnsan Kaynakları yöneticilerinin dikkate alması gereken öncelikleri de büyük ölçüde değişti. 

via GIPHY

2021 İk Trendleri Doğrultusunda Yeni Stratejiler

Salgının hâlâ devam ettiği 2021 yılında COVID-19 sonrası yeni düzen için İnsan Kaynakları yöneticilerin dikkate alması gereken bazı detaylar mevcut. 2021 yılının getirdiği zorunlu değişimler ve güçlükler karşısında hazırlıklı olmayı sağlayacak dönüşümleri başlatan İK stratejilerini değerlendirerek işletmenizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.  

 

 

 

Çalışanların Yaşam Deneyimlerini Geliştirmeye Odaklanın

COVID-19 sürecinde çalışanlar, evden çalışma aşamasında ailelerini yönetmekle iş hayatı arasında denge kurmakta zorluklar yaşadılar. İK yöneticilerinin bu dönemde çalışan yaşam deneyimini iyileştirmeye yönelik adımları göz ardı etmemeleri oldukça önemli. Çalışanların kişisel yaşamlarını daha etkili bir şekilde desteklemelerine yardımcı olmanız, performans ve motivasyonları üzerinde önemli derecede olumlu etki yaratacaktır.

 

 

Çalışan İzleme Teknolojilerindeki Yeni Düzenlemeleri Takip Edin

 

2021 yılında uzaktan çalışma zorunlulukları, çalışan izleme teknolojisinde de büyük ölçüde artışa neden oldu. Ancak İK yöneticilerinin bu süreçte kullanılan çalışan izleme teknolojilerinin gizliliğiyle ilgili yeni düzenlemeleri göz ardı etmemesi gerekir. Bu aşamada çalışanların gizlilik haklarını koruyan yeni düzenlemeler hakkında çalışmalar yapılması önemlidir.

 

2021 İnsan Kaynakları Trendleri Perspektifiyle Çalışanlarınızı Yönetin

 

Uzaktan çalışma sistemi, 2020 boyunca konumun esnekliğini zamana taşıdı. Konumdan bağımsız olarak çalışmanın “yeni normal” haline geldiği günümüzde zamanla ilgili esneklik kuralları belirlemeniz gerekir. İK yöneticileri olarak zaman ve mekândan bağımsız şekilde belirli hedeflere ve çıktılara odaklanan bir esneklik modeli yaratmalısınız. 

 

Psikolojik Destek Sağlayan Yeni Normlar Yaratın

 

2020 yılı, fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlığın da çalışan performansı üzerindeki etkisini önemli ölçüde hissettirdi. 2021 yılında İK yöneticilerinin çalışanların ruh sağlığına pozitif etkide bulunacak yeni teşvikler geliştirmeleri önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Pandemi nedeniyle ortaya çıkan ruh sağlığı iyileştirme sürecini, bundan sonraki tüm İK politikaları çerçevesinde baz alan normlar ile yaratmalısınız.

 

 

Yetenek Kiralama Yöntemleri Geliştirin

 

Mekândan bağımsız olarak işgücüne katılımın yoğunlaşması, yeteneği satın almak yerine kiralama çözümlerini de cazip hale getirdi. 2021 insan kaynakları trendleri doğrultusunda insan kaynakları yatırım stratejileri de kiralama düzenine adapte olmalı. İK yöneticilerinin işletmeye katma değer yaratması düşünülen yetkinliklere sahip iş gücünü belli zaman aralıkları dahilinde kiralayan yeni stratejiler geliştirmeleri gerekir.

 

Toplumu Etkileyen Konulara Yöneticilerin Dahil Olmasını Sağlayın

 

Günümüzün toplumsal ve politik olaylarına karşı duyarlı bir tutum sergilemek, 2021 yılında çok daha kıymetli hale geldi. İşverenlerinin günün kültürel gelişmelerine dahil olmasını bekleyen çalışanlarla köprü görevi kurmak da İK yöneticilerine düşmekte. 2021 insan kaynakları trendleri perspektifinde daha fazla yönetici ve işveren, toplumu etkileyen kolektif olaylar hakkında açıklama yapmanın ötesine geçerek sorun çözücü uygulamalar üretmeli. 

 

Cinsiyet ve Ücret Farkı İşe Dönüş Sürecinde İyi Yönetilmeli

 

2021 yılında pandeminin etkisinin azalmasıyla işe dönüş süreçlerinin de artması beklenmekte. Bu süreçte erkeklerin kısmi işe dönüş olasılıkları kadınlardan daha yüksek. 2021 insan kaynakları trendleri doğrultusunda işe dönüşteki yüksek zam ve terfi stratejilerinin doğru yönetilmesi oldukça önemli. İK yöneticileri, fiziksel çalışma şartlarından çok genel performans çıktılarına yoğunlaşarak ücret zammı ve terfi gibi kararları vermeye odaklanmalı. 

 

 

Önceliklerin ve dinamiklerin tam anlamıyla değiştiği 2021 yılında, İK yöneticilerine her zamankinden daha fazla sorumluluk düşüyor. Yasal endişelerden COVID-19 aşısı süreçlerine ve uzaktan çalışma kültürüne kadar pek çok farklı parametre çerçevesinde şekillenen 2021 insan kaynakları trendleri için Makers Türkiye olarak destek verici eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Siz de kurumunuza her zamankinden daha fazla katkı sunmak için ve 2021 yılında göz ardı etmemeniz gereken insan kaynakları stratejileri hakkında servislerimizden faydalanmak için bize ulaşın. 

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın