Hawaii’deki Kilauea Yanardağı Değerli Taşlar Yağıyor

Hawaii yanardağının bunca zamandır ortaya çıkardığı kaos ve yıkımlar için bir özür borcu olsaydı bu ancak olivin denilen yeşil bir mineral ortaya çıkarmasıyla giderilebilirdi…

Geçen aylarda yanardağdan tahrip edici lav akıntıları ve aşınmış kaya parçaları çıkmıştı. Şimdi ise yağmur yağıyor. Bu yağmur, jeologların hayranlık duyduğu, bizlerin ise kafasını karıştıran bir olay.

Hawaii’ye bu mineralleri toplayıp zenginlik hayalleri kurmak için gitmeden önce bu muhteşem olayın arkasındaki bilimden biraz bahsetmek gerek.

Olivin, oldukça yaygın bir mineral çeşididir. Kimyasal olarak magnezyum demir silikattır. Rengi siyahtan zeytin yeşiline değişir. Camsı parlaklıktadır. Konkoidal kırılma gösterir. Kristalleri genelde küçüktür. Kayaca taneli bir görünüm verir. Mg ve Fe iyonlarını içeririr.

Kuyumcuların peridot denen bir mücevher olarak tanımlayacağı, farklı şişkinlikleri olan bir formda, bu minerali bulmak oldukça nadirdir. Genellikle çok küçük kum taneleri şeklinde havaya karışırlar.

Ancak şu anda Hawaii sakinlerinin böyle bir derdi yok. İyi boyuttaki mineralleri kayaların arasında ve lavların yarattığı küllerin içinde buluyorlar.

Arkadaşlarım, Hawaii’de, lav akıntılarından en çok etkilenen bir alanın tam yanında yaşıyor. Yakın bir zamandaki patlamanın ardından, onlar işte bunlara uyandılar. Küçük olivin parçaları. Evet tam anlamıyla başımıza taş yağıyor. Doğa gerçekten inanılmaz.

Bir lav akışından çıkan bazı olivinler. Kilauea’nın küçük taşları.

Yakın zamanda ortaya çıkan patlamalardan havaya püskürtülen magma, yüksek sıcaklıktaki magnezyum demir silikatın kristalleşmesine ve onların zemine çarpmadan önce hızlıca olivine dönüşmesine izin veriyormuş gibi gözüküyor.

Bu sevimli küçük çakılları toplamak büyük ihtimalle ekonomiyi etkilemeyecektir 😊 çünkü çok değerli bir mücevher değil. Ancak kesinlikle güzeller. Bir yanardağın çevresine hep zarar verdiğini gördüğümüz haberler arasında farklılık yaratan ve elinizde tutmak isteyeceğiniz bir yanardağ ürünü.

kaynak

sciencealert.com/hawaii-kilauea-volcano-olivine-peridot-gems-recent-eruptions