Hacker Ne Demek? Hacker Olmak İstiyorum!

Hackerların adı kötüye çıkmış durumda, peki bu işin aslı nedir?
hacker ne demek

HACK KELİMESİNİN ETİMOLOJİSİ

Hacker ne demek anlamak için önce hack kelimesinin etimolojisine bakalım. On-line Dictionary of Etymology’e göre hack, bir şeyleri kesmek, parçalara ayırmak, doğramak anlamına gelir.

Herhangi bir şeyi kesmek için kullanılan baltalar, bıçaklar ve testereler güçlü kaba aletlerdir. Bugün bunları bir ağacı kesmek, bir şeyleri parçalamak veya birinin kafasını kesmek gibi kaba ve kötü bir işle ilişkilendiririz. Ancak çok uzun zaman önce bu aletler marangozların, heykeltıraşların ve diğer zanaatkarların ticaret araçlarıydı.

Günümüzde marangozlar, ahşabı boyutlandırmak için testereler kullanıyor ve bunları çiviler, vidalar ve yapıştırıcılarla birleştiriyorlar.

hacker marangozŞimdi bir marangozun vidalarının olmadığı bir çağda ne yapacağını hayal etmeye çalışın. Çiviler inanılmaz derecede pahalı ve kullanması eforluydu. Çünkü bu çiviler demirciler tarafından dövülerek yapılıyordu. Demircilerin çivi yapmak için veya marangozların el testereleriyle ahşabı kesmek için harcayacakları zamanı ve çabayı düşünün.

Neyse ki zamanla marangozlar ahşap kirişleri birbiri içerine geçirildiğinde doğal sabit tutma yöntemleri için tasarım geliştirmeleri yaptılar. Bu şekilde eklemler sadece yapıştırıcı ve daha az çivi veya vidayla aynı güçlükte çalışmalar yapabiliyorlardı. Bu bir zanaattı. Gerçekten de öyle.

Ahşap birleştirme teknikleriyle ilgili Dorian Bracht isimli hackerın çalışmalarını kendi YouTube sayfasından inceleyebilirsiniz.

HACKER NEDİR?

Hack, hacker, hacking gibi kelimeler zihinlerde hep kötü çağrışımlar yaratıyor. Resmen hackerların adı çıkmış durumda, peki bu işin aslı nedir?

Burrell Smith’e (Apple’da ilk Macintosh anakartını tasarlayan Amerikalı bir mühendis) göre hacker kavramı şu sözlerinde özetlenmiştir.

“Hackers can do almost anything and be a hacker. You can be a hacker carpenter. It’s not necessarily high tech. I think it has to do with craftsmanship and caring about what you’re doing.” -Burrell Smith

“Neredeyse her konuda bir hacker olabilir. Marangoz bir hacker olabilir. Mutlaka yüksek teknoloji gerekmiyor. Asıl olay yaptığın işte usta olmak ve işine değer vermek.”

Günümüzün gazetecilerine göre Hack/Hacking, genellikle bir bilgisayara veya ağa yetkisiz (izinsiz) girme anlamına gelir. Hack faaliyetlerinde bulunan bir kişi bilgisayar korsanı olarak bilinir. Bu bilgisayar korsanı (hacker), sistemin orijinal amacından farklı bir hedefe ulaşmak için sistem veya güvenlik özelliklerini değiştirebilir.

Ancak hacking, genellikle ekipman veya işlemlerde olağandışı veya doğaçlama değişiklikler içeren kötü amaçlı olmayan etkinliklere de işaret edebilir.

beyaz siyah gri şapkalı hacker nedirHacker olan kişiler problemlere yaratıcı ve sıra dışı çözümler bulmaktan zevk alan kişilerdir, problemlerin bilgisayarla ilgili olması zorunluluğu yoktur. Günümüzde şapka renklerine göre beyaz, gri veya siyah şapkalı hacker olarak genellikle bilgisayar teknolojileriyle bağdaştırılsa da çok daha farklı renk tonlarına da sahip olduğu söylenebilir.

Bu tanım özünde yanlış bir tanımlama değil ama eksik bir tanımla. Bilgisayar korsanı olan hackerlar aslında hayatın herhangi bir noktasında bir şeyleri nasıl farklı yapabileceklerini arayan ve bulduklarında bunları eyleme döken (hacktivist) kişilerdir. Burada kullandıkları ekipman veya araçlar gerçek hayatın yapı taşları olduğu gibi somut veya soyut tüm durumlar için geçerlidir.

Bir hacker marangoz veya heykeltıraş olabilir, avukat olabilir veya sizin de bildiğiniz bilgisayar korsanı da olabilir.

CREATIVE HACKING (YARATICI HACKLEME)

Yukarıda hacking kavramının bir zanaat olduğunu belirttik. Bunun özünde bir şeyleri doğrayarak sanat yapma eylemi bulunmaktadır. Bu nedenle hacker kelimesinin doğası içerisinde bir yaratıcılık söz konusudur.

Örneğin masanın üzerindeki iki çatal ile dizüstü bilgisayarın soğuması için hava akışı ortamı yaratan bir insanda bir hacker’dır. Çatalları yemek dışındaki farklı ortamlara uyum sağlatabildiği yaratıcılığını kullanmış ve çatalı ‘hacklemiştir’. Evcil hayvanların boynundaki zil de birer hacking kavramına örnek verilebilir. Sallanma eyleminin kendiliğinden uyarıcı bir sisteme dönüşmesini sağlar.

Creative hacking, yaratıcı bir dokunuşla ile bir sistemin amacından farklı çalışmasını sağlamak veya var olan özelliklerini farklı ortamlara uyarlayabilmektir.

Aşağıda Makers Türkiye Creative Hacking ile Internet of Things eğitiminde yaptıklarımızı izleyebilirsiniz. Bu eğitimde kahve makinesi, oda lambası gibi nesneleri hackledik. Böylece telefondaki bir uygulamayla ışık yakabildiğimiz gibi kahve makinesinin tweet atmasını da sağlayabiliyoruz.

Creative hacking ile Internet of Things gibi iki popüler kavramın birleşimleriyle çok daha güzel yaratıcı çalışmalar ortaya çıkabilir. Sadece tuşa bastığınız zaman çalışan su ısıtıcınızı çok kolay bir şekilde programlanabilir geliştirme kartları yardımıyla internet dünyasına bağlayabilir ve telefonunuzun alarmıyla kablosuz olarak uzaktan tetikleyebilirsiniz.

Hacker ne demek anlaşıldığına göre siz de kendi yaptığınız hackleri yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Eğer yaratıcı fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bir yorum bırakın