Görme Engelliler İçin Biyonik Göz Buluşu

Körlük için biyonik sistem… Harika bir görüş yeteneğinin, süper bir güç olabileceğini düşündünüz mü? Şansınız var: Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar, görme engelini ortadan kaldırabilecek ve zaten görebilen insanlara da insanüstü bir görüş yeteneği kazandırabilecek biyonik göz protopi inşa ettiler.

Işık Dönüşümü

Araştırmacılar, biyonik göz prototiplerini inşa etmek için özel bir 3 boyutlu yazıcı kullandılar. İlk olarak, bir yarımküre cam kubbenin iç kısmına gümüş parçacıklarının ham maddesini bastılar. Daha sonra ışığı gümüş üzerinden elektrik sinyallerine dönüştürebilmek için yarı iletken polimer malzeme kullanarak fotodiyotları bastılar.

Yaklaşık olarak 1 saatlik bir sürecin sonunda ekip, ışığı %25 verimlilikle elektrik sinyallerine çevirebilen bir biyonik göze sahip oldular. (Bizim gözlerimizin tek bir fotonu algıladığındaki verimlilikten biraz daha azdır.)

İlk Adımlar

Bu biyonik göz, yakın zamanda insanlara entegre edilebilecek gibi gözükmüyor. Bir cam kubbeyi, insanın gözüne takmak dokusundan dolayı rahatsızlık hissettirebilir. Bu sebeple ekip, yumuşak bir yarımküre temelinde 3 boyutlu yazıcı ile baskı yapabilmenin yollarını arıyor. Ayrıca, biyonik gözün verimliliğini artırmak için daha fazla ışık reseptörü eklemek istiyorlar. Yine de şu anki prototip, ileride biyonik gözler kullanımına ilişkin atılmış güçlü bir adım ve ön ayaktır.

Herkes İçin Daha İyi Bir Görüş

Ekipteki araştırmacılardan McAlpine, biyonik bir göz yaratma zorluğunun üstesinden gelmeye karar verdi çünkü annesinin gözlerinden biri görmüyor. Fakat, sadece görme problemi olan insanlar, bu cihazdan yararlanacak kişiler değildir. Biyonik gözler, herkesin görüşünü iyileştirebilir. Tabii bunu kullanmak isterseniz sağlıklı gözlerinizin çıkarılmasını da kabul etmeniz gerekecek 🙂

Fakat hala ışık ile ortaya çıkan elektrik sinyallerini, beynin yorumlayabileceği görüntülere dönüştürmenin bir yolunun bulunması gerek. Bu çok uzun zaman alabilir. Gözümüz bunu yapabiliyor ancak gözümüz yerine gelecek biyonik bir gözün, beyinle nasıl bağlantı kurup nesneleri yorumlayabileceği şu an için muamma. Ama araştırmacılar bu problemin de üstesinden geldiklerinde, kör olan insanlar için büyük bir buluş ortaya çıkmış olacak. Sağlıklı gözlere sahip olan insanlar ise daha iyi bir görüş yeteneği (daha uzağı okuma, daha hızlı okuma, nesneleri daha hızlı yorumlama gibi) sahibi olacak.

Kaynak

futurism.com/bionic-eye-prototype/

Yorum yap