Google’ın Sizler İçin Yaptığı 8 Harika Araç

  • Google Haberler

2002 yılında başlatılan bu uygulama, birçok insan için kullanılan bir haber kaynağıdır. Google, çoğu haber kaynağının aksine, bu haberleri editörler tarafından yazılan içeriklerle kontrol etmez. İçerdiği algoritmasıyla index’indeki haberleri toplar, bu sayede bloggerlara ve haber sitelerine ekstra trafik getirerek site sahiplerinin de sevinmesini sağlar. Çeşitli konulardaki haberlerden ve farklı web sitelerden bilgi almak istiyorsanız Google Haberler’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Google Alerts

Özellikle iş sahipleri, blog yazarları, ünlüler, yayıncılar ve diğer birçok kişi bu uygulamayı son derece yararlı bulur. Yönettiği markalar, müşteriler veya kendileri hakkında çıkan haberlerden direkt uyarı alırlar ve haberdar olmaları sağlanır. Örneğin siz bir startup’sınız ve startup’ınız hakkında çıkan haber bir siteye düştüğü zaman direkt bundan haberdar olabilirsiniz .

  • Blogger

Blogger, dünyanın en büyük bloglama platformlarından biridir tabii ki değerli rakibi WordPress ile. Blogger, diğer bloglama platformlarına göre daha basit ve daha az karmaşıktır ve bu yüzden de milyonlarca kullanıcısı vardır. Ücretsiz bir şekilde bloglarınızı barındırabilir veya kendi kişisel alan adınızı güçlendirebilirsiniz. Google tabanlı olduğu için organik arama sonuçlarında yükselmesi de diğer platformlara nazaran hızlı olabilir.

  • Adsense

Bu araç; çoğu yayıncı, Youtuber, blogger, web sitesi sahipleri için, tüm dünyadaki internet kullanıcıları sayesinde gelir elde edilmesine yarayan altın araçtır. Bir web sitesi sahibi, Youtube yayıncısı veya blog yazarıysanız, Adsense reklamlarını kullanabilir ve reklam barındırarak para kazanabilirsiniz.

  • Google Ads (AdWords)

Bu ürün, Google’a para kazandıran asıl üründür. Dünyanın her yanından büyük markalar, ajanslar, küçük işletmeler, kişisel hesaplar bu ürünü kullanarak reklamlarının Google Arama sonuçlarında, Youtube’da, internet sitelerindeki Adsense reklam alanlarında yayınlanmasını sağlayabilir. Tabii bu reklamları yayınlamak için de bir reklam yatırımı yapılmalıdır. Google Ads sayesinde, gazete, billboard, TV reklamlarına nazaran daha az maliyetlerle reklam yatırımı yapıp daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

  • Search Console

Blogger, web sitesi sahibi, SEO uzmanı veya işletme sahibi iseniz, sitenizi geliştirmeye, anahtar kelimelerinizi analiz etmeye ve sitenizin arama motorunda görünür olmasını sağlamaya yardımcı olacak kullanışlı bir araçtır.

  • Google Kitaplar

Bu ilgi çekici araç, Google’ın dünya üzerindeki herhangi bir kitabı, platformlarında bulmanıza yardımcı olur. Burada Google, edebiyat dünyasını kendi bünyesine çekmek istemektedir. Kullananlar oldukça memnun kaldığını belirtiyorlar.

  • Google Trends

Herkesin ne aradığını veya ne konuştuğunu bilmenize olanak sağlar. Örneğin bir marka sahibiyseniz, markanızın aylık, yıllık, günlük, saatlik trendine göz atabilirsiniz. Rakip markalarınızın sezonsal trendlerini inceleyebilir ve stratejilerini bu doğrultuda geliştirebilirsiniz.

BONUS:

Google Keep 🙂

Kaynak

https://www.lifehack.org/578644/cool-google-tricks

Yorum yap