Google, Artırılmış Gerçeklik Teknolojisini Chrome'a Getiriyor

Tarayıcı İçinde Artırılmış Gerçeklik
Google, görünüşe göre şirketin platfrom sınırlarını “Article” dediği yeni bir ürünle artırılmış gerçeklik dünyasına girerek genişletmeye çalışıyor. Bunu da tarayıcısı olan Google Chrome ile yapmayı hedefliyor. Bir blog yayınında Google “Mümkün olduğunca çok fazla insana gün geçtikçe artan bu popüler artırılmış gerçeklik teknolojisini ulaştırmak için web platformuna bunun nasıl taşınabileceğini araştırıyorduk, şimdi artık bir tarayıcıya sahip herkes bu yeni teknolojiye erişebilir olacak.” demişti.
Article adlı ürünleri aslında Apple’ın ARKit adlı ürünü ile rekabet haline girmek için yapılmış. Google, internet tarayıcılarında artırılmış gerçeklik yeteneklerini genişletmek ve sadece mobil değil masaüstü bilgisayar kullanıcılarının da bu teknolojiden faydanılmasını sağlıyor.
Google, blog postunda şöyle söylüyor: ” Artırılmış gerçekliğin eşsiz gücü, dijital içeriği gerçek dünyaya taşımaktır. Örnek vermek gerekirse, internette gezdiniz, güzel bir beyaz eşya buldunuz. İşte bunu odanıza yerleştirip gerçek büyüklüğünü görebileceksiniz, nasıl gözükeceği hakkında gerçek bir fikre sahip olacaksınız. Bu yetenekler sadece mobil aygıtlarla sınırlıyken Google olarak bunu masaüstüne de taşıyacağız.”
Şirketler, mevcut artırılmış gerçekleri ürünlerinin sahip olduğu özelliklerinin artması vem daha da gelişmesi için bastırıyor gibi görünüyor. Teknoloji, oyun uygulamaları için şu an bebeklik döneminde. Tıpkı popüleritesi bir anda sönen Pokemon Go gibi.
Madalyonun diğer tarafında ise artırılmış gerçekliğin teknoloji bağımlılığını artıracağı dönünde negatif etkileri olabilir. Dünya Sağlık Örgütü, ilk defa oyun bağımlılığını zihinsel bir sağlık durumu olarak tanımladı. Bu tanımlama, artırılmış gerçeklik teknolojisinin oyun bağımlılığına arz eden tehlikesini görmeye başlamadan önce ortaya çıkıyor.
Tabii ki, burada problem teknolojinin kendisi değildir. Bu yenilikler, teknoloji yazılımcılarının ve geliştiricilerinin cihazlarımızla olan bağlantılarımız üzerinde daha fazla güç sahibi olmasını sağlıyor. Kullanıcıların teknolojiyle yaptıkları şeyler, yazılımcıların ve geliştiricilerin bu teknolojiyi üretirken amaçladıkları şeyler olmayabilir. Ancak bu durumda bazı sorumluluklar teknoloji geliştiricilerinin üzerine düşebiliyor.
çeviri kaynağı: https://futurism.com/google-bringing-augmented-reality-functionality-chrome/

bir yorum bırakın