Gökdelenleri Odunla İnşa Etmek İçin 3 İyi Sebep

Sumitomo Forestry Co., Ltd.

Japon mimarlar, günümüz şehirlerini kelimenin tam anlamıyla  ahşap ormanlara dönüştürmek istiyor. Japon firması Sumitomo Ormancılık, W350 Projesi olarak anlandırılan 350 metrelik ahşap gökdeleni bitirdiğinde, dünyanın en yüksek ahşap binasını yapmış olacak.

2041 yılında tamamlanması beklenen bina, %90 özel işlenmiş ağaç ve %10 çelikten oluşmuş olacak. Ama bu gökyüzünde yükselen bir kereste yığınına benzemeyecek. Bina büyük olasılıkla, birbirine yapıştırılmış ve sıkıştırılmış birçok odundan yapılmış bir malzeme olan lamine ahşaptan yapılacak. Sonuç olarak çelikten daha sağlam bir tahta ortaya çıkıyor olacak. Eğer küçük domuzcuklar evlerini bu malzemeden yapsaydı, hiçbir kurt onları alt edemezdi…

Sumitomo Forestry

W350 projesi, türünün ilk örneği değil. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde yaşayan diğer mimarlar, gökdelenleri ahşap malzeme ile yapma düşüncesini bir süredir tartıyorlardı. Peki böyle düşünmelerinin sebebi bu malzemenin binayı farklı ve çekici göstermesi mi? Neden gökdelenleri ahşap ile inşa etmeyi düşünüyorlar? Bunun için birkaç sebep ortaya atabiliriz.

Odun Çevre Dostudur

Bir araştırmaya göre, çelik ve metal gibi inşaat malzemelerin üretimi küresel emisyonların %16’sını oluşturuyor. Yale Ormancılık ve Çevre Araştırmaları Okulunu’nun çalışmasına göre oduna geçerek, inşaat endüstrisindeki emisyonu %31’e kadar indirebiliriz.

Odunun, çelikten daha hafif ve daha kolay taşınabiliyor olması bunun sebebidir. Taşımak için daha az fosil gerektirir ve bu da dolaylı olarak emisyonu azaltır.

Odunun Maliyeti Uygundur

Lamine ahşapın maliyeti, beton ve çelikle neredeyse aynıdır ancak daha hafif olduğu için aynı maliyet karşılığında inşaatçılar daha fazlasını taşıyabilirler.

Odun Yenilenebilirdir

Çelik ve betona karşı odun yenilenebilirdir çünkü daha fazla kereste üretebiliriz. Peki ya “ormanlara ne olacak” diye sorabilirsiniz. Endişe etmeyin. Yıllık olarak dünya ormanlarının %1’inden azı hasat edilmektedir.

2013 yılındaki bir araştırmaya nazaran yazarlar “Hasat, ormanın vahşi bir ateşe maruz kalma olasılığını azaltır ve buna karşı koyma gücünü artırır” demişler, bunun dünya çapındaki ekosistemlerin biyolojik çeşitliliğini korumasına yardımcı olacağını söylemişlerdir.

Doğru şekilde yönetilirse ahşap büyük ölçekli inşaat projeleri için kolay erişilebilir ve pratik bir yapı malzemesi olacaktır. W350 projesi ilk olabilir ama asla son olmayacaktır.

Kaynak

futurism.com/three-reasons-skyscraper-wood/

Dipnot: Bize sorarsanız, ne olursa olsun ağaçların kesilmemesinden yanayız 😊