Gezegenimiz Hakkında Okulda Öğrenemediğiniz 9 Bilgi

Konu gezegenimize gelince, her şeyi iyi bilinen bir gerçeklik çerçevesinde görüyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde uzay hakkında bildiklerimiz, yaşadığımız gezegen hakkında bildiklerimizden fazla. Örneğin Dünya’ya mavi gezegen diyoruz fakat bilim insanları gezegenimizin mavi olduğuna inanmaz. Ek olarak dünyanın tek uydusu Ay değildir.

  1. Ay, Dünya’nın Bir Parçası Olabilir.

© depositphotos.com

Bilim insanları, Ay’ın Dünya ile başka bir nesnenin çarpışması sonucunda ortaya çıktığını varsayarlar. Çarpışmadan sonra Dünya’dan kopan bir parça, uydu halini alır.

  1. Dünya’nın Manyetik Alanı Değişiyor.

Dünya’nın manyetik alanını sabit bir şey olarak algılarız. Ancak bu sürekli değişmektedir. Bilimsel araştırmalara göre, manyetik alan 19.yüzyıldan bu yana 600 mil hareket etmiş, Güney Yarımküre’deki merkezi şimdi Güney Okyanusu’nun üzerinde yer almaktadır. Yıldan yıla bu hareketin hızı artıyor. Zirveye ulaştıktan sonra hareket tekrar yavaşlamaya başlayacak.

  1. Tuhaf Yer Çekimi

© depositphotos.com

Dünya’nın şekli tam olarak yuvarlak olmadığı için, kütlesi her noktada eşit değildir. Kitlesindeki bu farklar yüzünden, yer yüzünün farklı yerlerinde yerçekimi dalgalanmalarına neden olur. Bu anormalliklerden biri Kanada’nın Hudson Körfezi’dir. Buradaki yer çekimi diğer yerlerden daha düşüktür.

  1. Dünya Belki de İkinci Aydır.

© depositphotos.com

Bazı bilim insanları gezegenimizin ikinci ay olduğunu düşünür. Araştırmalara göre, yeryüzünde dönen başka kosmik nesneler var. Dünya’nın yer çekimi alanının, uzaydaki bazı astreoitleri çektiği düşünülür. Bu astreoitler, uzayın genişliğinde kaybolmadan önce bir süre gezegenimizi takip etmeye devam eder. (Yaklaşık 3 kere Dünya etrafında dönerler)

  1. Ay’daki Depremler

Ay’daki depremler, bilimsel bir fantezi değildir. Ancak onlar, gezegenimizdeki depremler kadar sık gerçekleşmezler ve biraz daha çekirdekte, derinlerde gerçekleşirler. Bilim insanları bunun Güneş ve Dünya’nın etkileyici gücünden kaynaklandığını düşünüyorlar.

  1. Gizlenmiş Altın

Gold globe – metal earth with realistic topography – asia, 3d render

Yüzeye çıkarılsaydı, gezegenimizdeki altın miktarı Dünya’yı yaklaşık 50 cm’lik bir tabakayla kaplardı.

  1. Dünya Mor Renkti.

Marhyland Üniversitesi’ndeki bir bilim insanı, uzun bir süre önce gezegenimizin mor renkli olduğunu söyler. Mikroplar, kloril yerine güneş ışığını işlemek için diğer molekülleri kullanabilir ve bu moleküller mikroplara mor bir renk verebilir bu sebeple tüm gezegen mor bir renk olabilir varsayımında bulunur.

  1. Gezegenimizde 2019 Yılında Bir Mini Buz Devri Gerçekleşebilir.

© depositphotos.com , © DOGMACERO/wordpress

Güneş’in yüzeyinde patlayan güneş lekeleri vardır. Ancak bilinmeyen sebeplerden dolayı bazen bu Güneş lekeleri ortaya çıkmaz, Güneş yüzeyi pürüzsüz olur. Bu daha önce 15.yüzyılda, Küçük Buz Çağı denilen olayda gerçekleşti. Dünya’da çok büyük bir iklim değişikliğine sebep oldu. O zaman Vikingler, Grönland’ı terk etmek zorunda kaldılar çünkü aşırı düşük sıcaklıklara sahip bir yer olup çıkmıştı. Küçük Buz Çağı, 19.yüzyılın sonlarına kadar dönem dönem devam etti.

Bugün bilim insanları, Güneş’te aynı değişiklikleri fark etmeye başlıyor ve Güneş’in 2019’da Dünya’yı başka bir mini buz çağına sürükleyeceği bir aşamaya girmek üzere olduğuna inanıyor.

  1. Bilim İnsanları Yeni Bir Yaşanabilir Gezegen Keşfettiler.

© depostiphotos © depositphotos © Apple/ iPad wallpapers

HD 904790, belki de gelecekte insanların yaşayacağı gezegenin şu anki adıdır. Gezegen, Dünya gibi Aamanyolu Galaksi’sinde yer alır ve atmosfer, iklim, doğal kaynaklar hatta tatlı su gibi özelliklere sahiptir. Gökbilimcilerin hesaplamalarına göre bu gezegende yaşam için 300.000 yıl daha var.

kaynak

https://brightside.me/wonder-curiosities/9-facts-about-our-planet-that-arent-taught-in-schools-507310/

Yorum yap