Gelecekte Popüler Olacak 5 Meslek!

Hızla gelişen teknoloji dünyasında elbette mesleklerde gelişim gösterecek! Çünkü ihtiyaçlarımız her geçen gün değişiyor. Günlük hayatınızı düşünün ne kadar basit şeylerden ne kadar farklı ihtiyaçlarımız doğuyor. Gelecekte hangi becerilerin sizi başarılı edeceğini bildiğinize göre, gelecekteki bazı mesleklere bir göz atalım!

1. Çöp Mühendisi
Bu gelecekteki en garip iş olabilir, ancak tamamen gerekli!                                      İnsanlar yılda 2.6 milyar kilo çöp üretiyorlar ve bununla ne yapacağız?

Çöp kutusuna at! Bu uygulamanın sürdürülebilir olmasının imkânı yok, bu yüzden tüm çöplerimizle ilgili başka bir şey düşünmek zorunda kalacağız. Ne yazık ki, çöplerimizi doldurmak sadece Wall-E tarzını kesmeyecek.Dünyanın atık sorunlarını tek seferde bir ambalajla çözen dünyaca ünlü bir çöp mühendisi.  Çöplerimizi temiz gaza çevirebilmek! Olasılıklar sınırsız ama ödüllü fikirleri bulmak sizin elinizde.

Gereken Beceriler: Güçlü STEM becerileri, eleştirel düşünme ve zihinsel esneklik.

En İyi Lisans Dereceleri: İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Çöp Mühendisliği

2. Alternatif Enerji Danışmanı
İnsanlar sonsuza dek fosil yakıtlarla hayatta kalamazlar, bu nedenle alternatif enerji kaynakları tek umuttur. Güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerjisini duyduğunuza eminim. Asıl soru, hangimiz eviniz, toplumunuz ve şehriniz için uygun?

Yeni hayalinizdeki işe merhaba deyin: Alternatif Enerji Danışmanı.

Her şeyde enerji konusunda uzman olacak ve her yer için en iyi sürdürülebilir enerji kaynağını değerlendirerek şehirden şehre gideceksiniz. İnan, çok yakında talepte olacaksın!

Gereken Beceriler: Güçlü STEM geçmişi, zihinsel esneklik ve insan becerileri

En İyi Lisans Dereceleri: Kimya Mühendisliği, Kimya, Yenilenebilir Enerji Mühendisliği, Çevre Çalışmaları, Fizik, Makine Mühendisliği

3. Tıbbi Mentorluk
Makineler ve robotlar hastaları teşhis ederek ve hatta ameliyatı gerçekleştirerek tıbbi alanı ele geçirdiklerinde, tıbbi alanda yeni bir rol ortaya çıkacaktır: Tıbbi mentorlar!

Tıbbi bir mentor olarak, randevularından, ameliyatlarından ve diğer tıbbi prosedürlerinden sonra hastalardan sorumlu olacaksınız. Onları kontrol edecek, doktorlarının (veya robotlarının) tavsiyelerine uyduklarından emin olacak ve sağlıklı olmalarını (ve kalmalarını) engelleyen olumsuz faktörleri aşmalarına yardımcı olacaksınız. Kendinizi bir beslenme uzmanı, terapist, egzersiz danışmanı ve arkadaş olarak düşünün.

Gereken Beceriler: Güçlü STEM geçmişi, eleştirel düşünme, insanlar ve disiplinlerarası beceriler

En İyi Lisans Dereceleri: Psikoloji, Beslenme, Diyetetik, Sosyoloji, Biyoloji

4. Kişisel Nesnelerin İnterneti (IoT) Güvenlik Onarım Görevlisi
Evde bir şeyler kırılırken tesisatçıları veya tamircileri çağırmaya alışkınız, ama akıllı buzdolabınız kırıldığında kimi çağırırsınız ve akıllı kahve makinenize sürekli olarak kahve ve akıllı ışıklarınızı her beş dakikada bir açıp kapamalarını söyler?

Kişisel bir IoT Güvenlik Onarımı Tabii ki!

Korsanlıktan kaynaklanan işlevsiz ürünler, cihazlarımız daha akıllı hale geldiğinde, dünyanın yüzleşmesi gereken sorunlardan sadece bir tanesidir. IoT Güvenlik Onarım Görevlisi olarak, herhangi bir hasara neden olmadan önce engellediğiniz hatalardan sorumlu olacaksınız ve önleyemediğiniz herhangi bir hasarı onaracaksınız. Diyelim ki masum bir kahve makinesi hataları sorunlarınızın en küçüğü olacak.

Gereken Beceriler: STEM, Eleştirel düşünme, insan becerileri, zihinsel elastikiyet, SMAC becerileri ve karmaşık problem çözme becerileri

En İyi Lisans Dereceleri: Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği

5. Ticari Uzay Pilotu

Elon Musk ve Richard Branson uzaya yarışıyorlar ve yakında sivil uzay araştırmaları gerçek olacak.

Ancak, küçük bir problem var… kim bizi uçuracak?

Ayı (veya Mars’ı) keşfetmeden önce hepimiz astronot olamayız; bu çok uzun sürecek ve hiç pratik olmayacak. Bir astronot deneyimi olan ancak gemide daha fazla insanla daha büyük roketlerle başa çıkacak şekilde eğitilmiş birine ihtiyacımız olacak. Zor bir iş gibi geliyor ama uzayda uzmansanız ve her zaman bir astronot olmayı hayal ettiyseniz, daha büyük düşünmeye başlamanın zamanı geldi! Geleceğin şimdiye kadar gördüğü en iyi Ticari Uzay Pilotu olabilirsiniz!

Gereken Beceriler: STEM, Eleştirel düşünme, insan becerileri, yaratıcılık, zihinsel elastikiyet, disiplinlerarası beceriler ve karmaşık problem çözme becerileri

En İyi Lisans Dereceleri: Hava-Uzay Mühendisliği, Astroloji, Fizik, Bilgisayar Bilimleri

Gereken becerilerin kazanımı ve en iyi uygun lisans eğitimlerini veren ve gelecekte verecek olan uluslararası üniversite ve kuruluşlara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: crimsoneducation.org