Gelecekte de Başarılı Olmak için: İşveren Markasına Odaklanın!

Employer BrandIng: İşveren Markası

Araştırmalara göre 2025 senesi itibariyle iş dünyasının dörtte üçünü 1980-1996 yılları arasında doğan ve Y Jenerasyonu olarak da bilinen Milleniallar oluşturacak. İş dünyasına girdikleri günden bu yana yüksek beklentileri ve normlara uymayan tavırları ile şirketleri yönetim modellerini ve kültürlerini değiştirmeye zorlayan bu nesil okuma-yazma şeklimizden, liderlik anlayışımıza, insan kaynakları yönetiminden, iş-yaşam dengemize kadar her şeyi kökten değiştirmeye geliyor.  işveren markası

Bugün, Türkiye’de ve dünyada bu değişimi göremeyen veya ayak uydurmakta direnen bir çok kurum millenialları anlamakta ve ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıyor. Bunun bir sonucu olarak şirketler iş kalitesi, verimlilik, uzun vadeli istihdam ve karlılık alanlarında kayıplar yaşıyor. 

İşveren Markasına

Dünyada son yıllarda şirketlerin odağından düşmeyen ve geçtiğimiz senelerde türkçeye İşveren Markası ismiyle çevrilen Employer Branding gelecekte de başarılı olmak isteyen şirketlerin yeni düzene geçişini kolaylaştıracak etkili bir bakış açısı sunuyor. 

Bu yazıda millenialların egemen olacağı bir dünyada şirketleri neler bekliyor, işveren markası nedir ve neden önemlidir konularına değiniyoruz. 

Milleniallar Nasıl Çalışmak ve Yaşamak İstiyor?  

Gallup’un raporuna göre şirketler gelecek yıllarda iş yönetiminde 6 büyük fonksiyonel değişime hazırlıklı olmalı: 

*Gallop’un 2016’da yayınladığı “How Millenials Want to Work and Live – Milleniallar Nasıl Çalışmak ve Yaşamak istiyor” raporundan alınmıştır. 

Rapora göre;

Millenialların çalışacakları şirketleri seçerken öncelikleri alacakları maaş değil şirketin var olma amacının kendi yaşam amaçları ile uyumluluğu oluyor. Onları bir kuruma bağlayan, şirketin sunduğu kişisel gelişim fırsatları, koçluk imkanları ve anında geri bildirim ile yöneticileriyle sürekli iletişim kurabilmeleri.

Milleniallar için iş, yaşam demek! Dolayısıyla, kendilerine yakın buldukları ve kişisel gelişimlerinin desteklendiği şirketlerde çalışmayı seçiyorlar. 

İnternetten önceki yaşamı hatırlayamayan, her zaman cep telefonları olmuş ve yaşamını sosyal medyadan paylaşarak büyümüş bu nesil için teknoloji ve iletişim oldukça önemli iki konu. Milleniallar bilgi ve haber kaynağı olarak interneti kullanıyorlar. 10da 8i finansal işlemlerini ve alışverişlerini online yapıyor. %93’ü arkadaşları ve aileleriyle sosyal medyadan iletişim kuruyor. 

Başarılı Şirketlerin En Büyük Sermayesi Genç Yetenekler!

Yeni dünyada, rekabet gücü yüksek uzun vadede başarılı bir şirketin en büyük sermayesinin genç yetenekler olduğu artık kabul edilmiş durumda. Dünyanın en başarılı şirketleri, yetenek kazanımı ve yetenekleri şirket içinde tutmak için yapılacak yatırımın kurum için ne kadar büyük bir değer yarattığının farkındalar. 

Gallup, “Neden en iyi çalışanlarınız işten ayrılıyor” başlıklı makalesinde şirketler için uzun dönemli yüksek performansın sırrını şu formülle açıklıyor

Yetenek X Bağlılık X İşe Devam Süresi = Yüksek Performans

Makaleye göre, şirketler için başarının sırrı, yetenekleri bulup işe almak ve çalışan bağlılığını güçlendirici projeler ile yetenekleri elde tutmak. Böylece en iyi çalışanlar, şirket içinde kaldıkları süre arttıkça uzmanlıklarını parlatıp şirkete katma değeri giderek artan bir etki yaratabiliyorlar. 

İşveren Markası Nedir, Neden Önemlidir

İşveren markası, potansiyel yetenekleri şirkete çekmek ve şirket içinde tutarak yüksek performansa ulaşmak amacıyla tasarlanmış yeni nesil bir insan kaynakları anlayışıdır. Şirket çalışanlarının ve şirkete iş başvurusu yapanların kurum hakkında ne düşündüğü, onu nasıl algıladığı üzerine yoğunlaşır. Bu sayede, markanın en çok çalışılmak istenen iş yerleri arasına taşınması hedeflenir

Başarılı bir işveren markası insan odaklıdır. Şirketi özel bir çalışma ortamına dönüştüren değerleri

Yeni Nesil Kurgularla İşe Alım

ortaya çıkartıp bu değerleri etkileyici bir hikaye ile potansiyel adaylara ulaştırabilme kabiliyetine sahiptir. Bunun sonucu finanstan, marka yönetimine, satışa ve iş geliştirmeye kadar şirketin tüm yaşamsal fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler.

Great Place to Work’ün Fortune işbirliği ile hazırladığı Best Workplaces for Millenials 2019 listesinde başı çeken şirketlerin işveren markalarını çalışanları için besleyici ve geliştirici bir ortam sunma misyonuyla oluşturduğunu görüyoruz. Bu şirketler, çalışanlarını kurumlarını temsil eden bir marka elçisi olarak görüyorlar. Sonuç olarak, başarılı bir işe alım ve çalışan bağlılığı ile yüksek performansı garantiliyorlar

İşe alım artık tek taraflı değil. Yeni nesil yetenekler, başvuru yapmadan önce sizin de onlar için uygun olup olmadığınızı araştırıyorlar. Çalışacakları şirketlerin sosyal medyadaki varlıklarını, iletişim dilini, kültürünü, çalışan profilini inceliyor ve şirketin kendi yaşam amaçları ile uyumluluğuna göre seçim yapıyorlar. Bunun farkına varmış kurumlar işveren markasını gelecekte de başarılı olmak için bir yatırım olarak görüyorlar. 

Makers Türkiye İşveren Markanıza Nasıl Değer Katar? 

Makers Türkiye, kurum ve şirketleri yeni dünyaya adapte edecek teknoloji tabanlı inovatif çözümleri; yeni nesil etkinlik, eğitim ve deneyim alanları tasarlayarak sunar.

Kurumlara sunduğumuz 2 saatlik crash course’lar, yarım günlük ve tam günlük workshoplar ve uzun dönem kurumsal inovasyon kurguları ile çalışanlara hızlıca yeni yetkinlikler kazandırır, ekip olma kabiliyetlerini artırarak bugüne ve geleceğe hazır olmalarını sağlar.

Teknoloji ve inovasyon eğitimlerinde ihtiyacınıza uygun olarak istenilen derinlikte ve uzunlıukta eğitim kurguları düzenleyebiliriz. Eğitimlerimizi sizin için özelleştirerek;

İşe alım, üniversite ziyareti ve oryantasyon sırasında kurumunuzun yenilikçi ve teknoloji odaklı yanlarını açığa çıkarmak isteyebilirsiniz. İşveren markası süreçleri için sunduğumuz Ideathon, Hackathon, Datathonlar ile hem işe alım sırasında birimlerinizin karar verme sürecine fayda sağlıyor hem de öğrencilere heyecanlı ve öğretici bir tasarım odaklı düşünme günü yaşatıyor. 

Size özel hazırlayacağımız eğlenceli ve interaktif panolar ile şirketinizin öne çıkan infografik bilgilerini teknolojiyi kullanarak sunabilirsiniz. 

Adaylara ve çalışanlarınıza sunabileceğimiz ilham verici keynote konuşmalar ile onlarda kalıcı etkiler bırakabilirsiniz!

Dilediğiniz yerde düzenleyebileceğimiz “Gelişen Teknolojiler Panayırı” ile;

Teknoloji ve inovasyon odaklı bir firmada, çalışanlar kendini gelişime yakın görüyor. Değişimi kucaklayarak geleceğe kendini hazırlayan şirketlerden biri olmak, başarı, karlılık ve verimlilik alanlarında katma değeri yüksek sonuçlar elde etmek istiyorsanız İşveren Markası çalışmalarına bugün başlamanızı öneriyoruz. Makers Türkiye olarak iyi bir İşveren Markası olma yolculuğunuzda sizlerle birlikte şirketinize uygun çözümler geliştirmemizi isterseniz bize ulaşın. 

bir yorum bırakın