Geleceğin İşlerine Hazır Olmak için İhtiyacınız Olan 7 Beceri!

Photos from Jobberman

IPhone’lar olmadan önce nasıl bir hayat olduğunu hatırlıyor musunuz? Peki ya Uber’den önce? İnternet? Sözlükte bir kelime aramak zorunda olduğunu hayal edebiliyor musun? Ya da Harry Potter’ın son sayısını kiralamak için kütüphaneye mi gidiyorsunuz?

Muhtemelen değil.

Hayatınızın çoğunluğu teknolojiyle doluydu, ama gerçek şu ki, en faydalı araçlarınız 15 yıl önce bile mevcut değildi! Evet, doğru duydunuz. IPhone’lar 15 yıl önce mevcut değildi. Hatta daha çılgın bir şey bilmek ister misiniz? 2025 yılına kadar, otomasyona beş milyondan fazla iş kaybedeceğiz. Bu, üniversiteden mezun olduğunuzda gelecekteki işlerin çok farklı görüneceği anlamına gelir. Endişelenmeyin, yine de! Geleceğin işleri aslında geçmişte olduğundan daha ilginç olacak. Fabrika işçileri ve fiziksel üretim günleri geride kaldı… Makinelerin bunu halletmesine izin vereceğiz.

Bunun yerine gelecekteki işler bilgi yaratmayı ve inovasyonu içerecektir. Makineler aslında size bir iyilik yapıyor. Sizi, kirlilik gibi karmaşık sorunların keşfedilmesi, denenmesi ve ilginç çözümler bulması için serbest bırakıyorlar.

İnovatif dünyada yerinizi almak, yeni yetkinler kazanmak için Sertifikalı Eğitmen Eğitimi Programımızı inceleyin!

Northwestern Üniversitesi Güneş Arabası Ekibindeki mühendislik öğrencilerinin ne yaptığını görmelisiniz. Çevreyi korurken araba tasarladılar!

Geleceğin Becerileri
Hiç kimse gelecekte işlerin neye benzeyeceğini doğru bir şekilde tahmin edemese de, gelecekteki başarınız için gerekli olan yedi beceri vardır.

1. Zihinsel Esneklik ve Karmaşık Sorun Çözme:

Gelecek, daha önce hiç yaşamadığınız bir dünyada daha önce hiç görmediğiniz bir problem getirecek. Bu sorunları çözmek için, kutunun dışında düşünmek, büyük resmi görmek ve bir çözüm bulmak için şeyleri yeniden düzenlemek için zihinsel esnekliğe sahip olmanız gerekir. Neyse ki, bu beceri oldukça geliştirilebilir. Çözdüğünüz zor problemler arttıkça, beyniniz o kadar esnekleşir!

2. Eleştirel Düşünme:

Teknoloji şu anda var olan işlerin çoğunu otomatik hale getirebilir, ancak muhtemelen sizin için kritik düşüncelerinizi yapmak için ona güvenmezsiniz; gelecekteki kariyeriniz için mükemmel eleştirel düşünme becerilerine sahip olmanız gerekecektir. Sürekli olarak çeşitli durumları analiz etmeniz, birden fazla çözümü dikkate almanız ve anında mantık ve muhakeme yoluyla karar vermeniz gerekir.

3. Yaratıcılık:

İşinizi çalan robotlar hakkında endişeli misiniz? Ne kadar yaratıcı olursanız, işinizi bir robota kaybetme olasılığınız o kadar düşüktür! Robotlar problemleri hesaplamak ve teşhis etmek konusunda sizden daha iyi olsa da, orijinal içerik oluşturmakta, kutunun dışında düşünmek veya soyut olmakta çok iyi değillerdir.

4. İnsan Becerileri:

Makineler sonunda devralacak ve teknoloji çok daha fazla gelişmiş olacak, bu yüzden biz insanların birbirine yapışması gerekiyor! Gelecekteki iş piyasasında başarılı olmak istiyorsanız, duygularınızla temasa geçmeyi, empati kurmayı ve dinlemeyi içeren insanlarla (ve robotlarla) nasıl yöneteceğinizi ve onlarla çalışacağınızı öğrenmeniz gerekir.

5. STEM:

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik işleri şu anda çok sıcak olsa da, gelecekte onların gitmelerini beklemeyin. Teknoloji ilerledikçe, yetişmek için daha gelişmiş STEM becerilerine sahip olmanız gerekir. Ayrıca kodlama. Kodlamayı öğrenin.

6. SMAC:

STEM’i duydunuz mu, ancak muhtemelen SMAC’yi (sosyal, mobil, analitik ve bulut) duymamışsınızdır. Akılda kalıcı, değil mi? Tüm bu becerilerin / platformların öğrenilmesi gelecekteki iş piyasasında öne çıkmanızı sağlayacaktır!

7. Disiplinlerarası Bilgi:

Gelecekteki kariyeriniz, gelecekteki sorunlara yaratıcı çözümler bulmak için birçok farklı alandan bilgi almanızı gerektirecektir. Bu beceri üzerinde çalışmak da kolaydır. Herhangi bir şey ve sizi ilgilendiren her şey hakkında mümkün olduğunca çok şey okuyarak başlayın. Üniversiteye gittikten sonra, tamamen farklı alanlarda çift ana dal veya küçük okulu düşünün. İnanın, uzun vadede işe yarayacak.

Kaynak: https://www.crimsoneducation.org/za/blog/jobs-of-the-future