Geleceğin İşleri için Çalışan Seçimi Nasıl Yapılmalı?

“Pandemi ile Birlikte İşler Nasıl Değişiyor?” başlıklı yazımızdan hatırlayacaksınız: Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayımlanan Mesleklerin Geleceği Raporu 2020, işlerin yakın gelecekte değişeceğine işaret ediyor. Örneğin, orta ve büyük işletmelerde 85 milyon iş kesintiye uğrayacak; insan, makine ve algoritma üçgenindeki iş bölümüne uyarlanmış 97 milyon yeni rol ortaya çıkacak. Bu değişime yol açansa teknolojik değişim ile Covid-19 pandemisi. Peki, geleceğin işleri için çalışan seçimi nasıl yapılmalı? Gelecekte de varlığını sürdürmek için bugünden çalışmaya başlayanlar için hazırladık:

Covid-19 Pandemisi ve Teknolojik İlerlemenin Yol Açtıkları

Covid-19 pandemisi, tüm dünyanın yaşamaktan kaçamayacağı bir kaos hâline gelmiş durumda. Henüz kontrol altına alınamamış bu kaos, pek çok alanda devrim niteliğinde değişikliklere yol açtı. Örneğin, iş değiştirenler oldu ve bunların yarısından fazlası bu değişikliği sektör bazında da yaptı. Daha önce de sürekli gelişim içerisinde olmasına rağmen, teknolojinin ilerleyişi de pandemiyle birlikte hızlandı. Artık, yapay zekâ, robot devrimi, otomasyon, dijitalleşme vb. teknolojiler gündemimizi daha çok meşgul ediyor ve iş değişikliğine gitmemiş olsalar bile çalışanlar yeni teknolojilere adapte olmaya çalışıyor.

Kaos ortamlarının sunduğu fırsatlardan yararlanan şirket sayısı günbegün artıyor; yani, şirketler kendilerini geleceğe hazırlıyor. Bu noktada ise geleceğin işlerine uygun çalışan seçiminin nasıl yapılması gerektiği konusu gündeme geliyor. İş gücü niteliğinin şirketlerin niteliğini ortaya koyuyor oluşu da işbu işe alımlarda ince eleyip sık dokumayı gerekli kılıyor.

İşte, işe alımlarda bugünden itibaren nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair 3 kritik nokta:

  • Zor Değil, Yumuşak Becerilere Odaklanılmalı

Becerileri genel olarak iki sütun altında toplamak mümkün: zor ve yumuşak. Zor beceriler bir işi yapmak için gerekli bilgileri; yumuşak beceriler, yani, soft skills, ölçülemeyen, iletişim yetenekleri ifade eder. Geleceğin işleri için çalışan seçimi yaparken yumuşak becerilere sahip olanlara odaklanılmalıdır.

Yumuşak becerilere sahip olmayanların pandemi nedeniyle dijitalleşen iş yapış biçimine adapte olamadıkları açık bir şekilde görülmektedir. Yüz yüze etkileşimin kaybolduğu bu süreçte, işbu çalışanların çalışma isteğinde ve memnuniyetlerinde azalma, üretimlerinde aksaklıklar yaşanmıştır. Geleceğin işleri ise esneklikten zaman yönetimine pek çok yumuşak beceriye sahip olanlar tarafından kotarılabilecek nitelikte işler olacaktır.

Öte yandan, zor becerilerin aksine yumuşak beceriler kısa bir zamanda öğretilememekte. Dolayısıyla hâlihazırda yumuşak becerilere sahip çalışanların bünyeye katılması, şirketlerin başarısı için oldukça önemli.

  • Uyarlanabilirliğe ve Aktarılabilir Becerilere Odaklanılmalı

Geleceğin işlerinde uyarlanabilirlik ve aktarılabilir (devredilebilir) becerilerin de yumuşak beceriler kadar önemli olacağı bir gerçek. Liderlikten analiz etmeye, araştırmadan dinlemeye kadar farklı şekillerde karşımıza çıkan aktarılabilir beceriler, iş ya da sektör değişikliğinde sorun yaşanmamasını sağlar. Diğer bir deyişle bu beceriler, yapılan iş ne olursa olsun çalışanın verimliliğine doğrudan katkıda bulunur.

Her ne kadar otomasyon artışa geçse de bu, insan gücünün üretimden tamamen çekileceği anlamına gelmiyor. Bu nedenle uygulamalı işler için sosyal becerilerin de dijital beceriler kadar önemli sayılacağı bir gerçek. Salt teknik bilgi birikimine sahip çalışanlara sahip olmak, şirketin potansiyelini sınırlayacağı gibi zaman ve para kaybı da yaşatacaktır. Bu nedenle devredilebilir becerilere sahip olanların işe alınması gerekmektedir.

  • Kariyer Değiştirenlere Odaklanılmalı

Sebebi ister bugünkü gibi pandemi kaosu olsun ister iş yerinin iflası, kariyerinde değişikliğe gidenlerin belirsizlikler karşısında psikolojik olarak daha hazırlıklı olduğu bir gerçektir. Bu direnç, kişileri çalışkanlılığa, verimli olmaya, başarıya ve ihtiyaçların farkında olup ona yönelik çözüm bulmaya götürür. Yani, geleceğin işlerinin alışılagelmişlerden farklı oluşu karşısında kariyer değiştirmeye, bir diğer ifadeyle farklılaşmaya açık biri uyum sağlayacaktır. Geleceğin işleri için tüm bu alanların ortaya çıkması oldukça önemli olduğundan şirketlerin işe alımda kariyer değiştirenlere odaklanmaları tavsiye edilir.

Öte yandan kariyer değişikliği yapmadaki temel sebep değerlendirmede ayırt edici bir kriter olmalıdır. Yani, ilgili aday sistematik hatalar yapıyor olması sebebiyle mi sürekli kariyer değişikliğine gitmekte yoksa hedefleri doğrultusunda mı, net bir şekilde belirlenmelidir. Gerçek bir kariyer değiştiricinin hedefleri doğrultusunda hareket ediyor olması beklenir. Aksi durumda beceri kazanması ve geliştirmesi beklenmeyen bu kişileri işe almadan uzak durulmalıdır.

Bonus: İş İlanı Oluşturmak

Geleceğin işleri için çalışan seçimini doğru bir şekilde yapabilmenin yolu, geleceğin işlerine uygun iş ilanları üretmekten geçer.

Doğru bir iş ilanı oluşturmak için klasik unvanlardan uzaklaşmak gerekir. Peki, bu ne anlama gelir? Klasik unvanlar, geçmişten miras kalan klasik işlerin yapıcıları içindir. Hâlbuki geleceğin işlerine bir sınır koymak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Dolayısıyla oluşturulacak iş ilanında unvan değil, çözülmesi istenen problem açık ve detaylı bir şekilde yer almalıdır. Bu noktada belirtmek gerekir ki ne kadar genel gereksinimler belirlenirse o kadar faydalı olacaktır. Rolü taşıyacak kişi hakkında sınırlı düşüncelere de sahip olunmamalı, kuralcı davranılmamalıdır çünkü ancak adayların farklı özellikleri şirketi ileri taşıyabilir.

Gereksinimlerin ifade edildiği iş ilanını o gereksinimleri karşılayabilecek adaylara ulaştırmak için sosyal medya aracılığıyla yaymak gerekir. Bu yolla amaçlanan, yukarıda anılan becerilere sahip adayları yakalamak olmalıdır. İş ilanı post’unun mevcut becerilere sahip ya da kariyer değiştirenlerden oluşan çalışanları belirterek paylaşmanın da faydası olacaktır. Bu açıklamanın, ilana yapılacak başvuruyu artırması beklenir.

 

Geleceğinizi şekillendirirken ihtiyaç duyacağınız desteği Makers Türkiye’den alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve eğitimlerimizden yararlanmak için lütfen bize ulaşın.

 

Kaynak

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın