Gece Yemek İnsanı Şişmanlatır mı?

Bazı kaynaklarda geceleri yemek yemenin kilo aldırdığını söylerler, bazı kaynaklar ise geceleri yemek yemenin kiloya hiçbir etkisi olmadığını yazar. Peki kim doğru?

İlk olarak, vücut ağırlığındaki değişimlerin tüketilen kalorilere veya yakılan kalorilere bağlı olarak değiştiğini hatırlamak önemlidir. Bir kalori, bir kaloridir ancak bazı besinlerin kilo alma ya da verme eğilimini etkileyebileceği durumlar vardır. Yani her insanın yediğinde kendini doymuş hissedeceği farklı besinler vardır bu da gün içindeki yiyecek seçimlerimizi ve dolayısıyla kalori alımını etkiler.

Doymuş hissediyorsanız atıştırmalık bir şeyler yemenizin olasılığı azalır. Kahvaltıda protein ağırlık beslenmenin, günün geri kalanında yeme isteğini ve atıştırmalık yiyecekleri kullanma oranını azalttığı gösterilmiştir. Yüksek proteinli bir yemek, dopamin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu hormon mutluluk hissi verir. Akşamdan önce yenilen yemekler, fiziksel olarak aktif olmanızdan ötürü kalori yakma olasılığınızı artırır. Akşamdan sonra yediğiniz yemekler ise günün yorgunluğundan sonra sizi daha da mayıştırır ve hareketli olmak için motivasyonunuzu düşürür bu da kalori yakma şansınızı azaltır.

Akşam geç saatlerde yenilen yemek, kilo alma ve obezite ile bağlantılıyken araştırmalar kahvaltı ve öğle yemeğinin, düşük obezite riskine sahip olduğunu göstermiştir. Bu, ana öğününüzü geç yemek yerine erkenden yemenin daha faydalı olduğu teorisini destekler. Ancak her kahvaltı için aynı faydalı durum geçerli olmayabilir. Yapılan bir araştırmada, kahvaltıda et veya yumurta (ya da her ikisi) yiyen kişilerin, kahvaltıda tahıl ya da ekmek yiyen kişilere göre daha yüksek bir vücut kitle endeksine sahip olduğu görülmüştür. Her kahvaltı aynı değildir, içerdiklerine göre size sağlayacağı yarar da değişir.

Farklı kültürlerde farklı yemek alışkanlıkları görünür. Örneğin İspanya’da öğle yemeği ana öğündür. Ardından siesta başlar ve akşamları küçük tabaklarda yemek yerler. İspanya’daki Murcia şehrinde yer alan bir üniversitede yapılan araştırma, öğle yemeğini ana öğün olarak geçiren kilolu kadınların, akşam yemeğini ana öğün olarak kullanan kadınlara göre daha fazla kilo verdiğini gösteriyor. Bu da bizlere, beslenme zamanındaki değişikliklerin şişmanlama ya da kilo vermeyi nasıl etkilediğini gösteriyor.

Kahvaltılarınızı bir kahveyle geçiştirmek veya hiç yapmamak da sergilemiş olduğunuz davranışlardan olabilir. Genellikle normal bir kahvaltı yapmayanlardansanız, bu direkt kilonuzun düşeceği anlamına gelmez. Obez yetişkinlerde yapılan araştırmalarda bu durumun kendilerine daha çok kilo aldırdığı gözlemlenmiştir. Yüksek lifli veya proteinli kahvaltıların, kilo yönetimini iyileştirip iyileştirmediğini öğrenmemiz için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyacımız var. Ancak kahvaltıyla başlamanın, bu sonuçlar neticesinde kilo yönetimini iyileştirdiğini tahmin edebiliriz.

Şimdilik, kahvaltı etmenin düşük obezite riski, geceleri yemek yemenin ise yüksek obezite riski taşıdığı kesin bir bilimsel gerçeklik taşımıyor çünkü yapılan araştırmalar bize net bilgiler verecek kadar geniş değildir. Bir insanın kilo verme veya alma yeteneği sağlık durumlarına ve metabolizmasına bağlı değişiklikler gösterebilir. Yemek zamanlamasının vücut ağırlığı ve sağlığı için önemli olup olmadığını tam olarak bilebilmek için daha fazla delile ihtiyacımız var.

Kaynak

universal-sci.com/headlines/2018/6/7/-does-eating-at-night-make-you-fat

Yorum yap