Fiziksel Sağlığınız Açısından Uzaktan Çalışma için 6 İpucu

Evden çalışma modelinin bir istisna olmaktan çıkıp artık işletmelerin temel çalışma biçimlerine doğru evrildiği bir dönemdeyiz. Özellikle pandeminin yarattığı zorunlu bir durum olarak birçok şirketin gündemine dahil olan uzaktan çalışma modeli, günümüzde yepyeni araç ve teknolojilerle benimsenmeye devam ediyor. Bilhassa söz konusu modelin işletmelerdeki gider kalemlerini azaltıp personellerin verimliliğini artırması bu sürecin devam etmesinde etkili oldu.

Durum böyle olunca; yıllar boyunca ofis ortamında ya da benzer fiziksel mekanlarda çalışan ya da birlikte toplantılara giren personeller, kendilerini bir anda ev ortamında çalışırken bulmaya başladılar. Hem online çalışmanın kendine has dinamikleri ya da teknik araçları hem de fiziksel avantajları ve dezavantajları ile tanışma şansı buldular.

Evden çalışmanın pek çok önemli ayrıcalığı olsa da belli noktalara dikkat edilmediğinde fiziksel anlamda belli handikaplar yaratması muhtemel. Tam da bu noktada sağlıklı uzaktan çalışma düzenini sağlamak adına kişilerin evlerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğine ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Uzaktan Çalışırken Bunlara Dİkkat

Uzaktan çalışırken bilinçsizce hareket edip kendinizi kaptırmanız durumunda hem ruhsal hem de fiziksel anlamda birçok olumsuzlukla karşılaşmanız olağan. Artık rutin çalışma alanı bizzat evleri olan personeller, kendilerine mutlak suretle ergonomik bir ortam yaratmak zorundadır. Bir sağlık ağı yönetim şirketinin yaptığı araştırmaya göre 2020’de, bir önceki seneye göre bel ağrılarında %24, el ve parmak ağrılarında %13 ve omurga sorunlarında %16’lık bir artış saptanmıştır.

Ergonomik anlamda görece zayıf bir düzende çalışıyor olmak, duruş bozuklukları ve eklem ağrıları başta olmak kaydıyla sağlığınız üstünde ciddi olumsuzluklar yaratabilmektedir. Bu nedenle uzaktan çalıştığınız dönemde çalışma alanlarınızı konforlu bir forma sokmanız ve belli noktalara özel olarak dikkat etmeniz gerekir. Evden çalıştığınız dönemde konfor düzeyinizi artıracak ipuçlarını sizler için derlemeye çalıştık.

  • Evden çalıştığınızda kendinizi kaptırmanız çok olağandır. Bu nedenle bir an için başınızı kaldırıp saate baktığınızda, toplamda 3-4 saat boyunca hiç hareket etmeden öylece masa başında oturduğunuzu fark edebilirsiniz. Yapılan tüm araştırmalar, hareketsiz bir yaşam tarzının son derece riskli ve tehlikeli olduğunu gösteriyor. Bu durumu kırmak adına çalışırken kendinize mutlaka bir zamanlayıcı ayarlayın. Örneğin her 20 dakikada bir ayağa kalkıp bazı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmelisiniz. Bunun için telefon ya da bilgisayarınızdan basit uyarıcı araçları kullanın. Alarm sesi her çaldığında hiç atlamadan gerekli fiziksel hareketliliği evin içinde de olsanız göstermelisiniz. Ayrıca bu durumun fiziksel sağlığınız kadar ruhsal sağlığınız için de önemli olduğunu unutmayın.

 

  • Normal bir ofis ortamında çalıştığınızda sürekli hareket etmek insanlar tarafından tuhaf karşılanabilir. Fakat evden çalıştığınızda, örneğin konferans görüşmelerde hareket özgürlüğünüzün tadını çıkarın. Sabit bir yerde hareketsiz şekilde görüşmeler yapmaktansa sürekli hareket edin. Bu çabanız, evden çalışırken bile kan akışınızı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 

  • Evden çalıştığınızda gün boyunca aynı sandalye ve masaya mahkum olmadığınızı sık sık hatırlayın. Bu nedenle ofis sandalyenizi, her ne kadar ergonomik ve sağlıklı bile olsa zaman zaman bir egzersiz topuyla değiştirmelisiniz. Bu sayede örneğin işletmenizin aylık harcama raporlarına göz atarken, farkında bile olmadan karın ya da bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

 

  • Firmanızın her ne kadar uzaklarda ve farklı lokasyonlarda online olarak çalışan çok sayıda personeli bulunsa da yakınlarınızda birkaç kişinin olması, hiç de düşük bir olasılık sayılmaz. Bu olasılığı değerlendirin ve firmanızda çalışan diğer çalışanlarla bir araya gelin. Bu görüşmelerde arabayı biraz daha uzaklara park etmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede egzersiz puanlarınızı biraz daha yükseltme şansı bulabilirsiniz. Evinizdeki ofisten biraz olsun uzaklaşmak zihinsel ve fiziksel anlamda size iyi gelecektir. Bu tip değişiklikler aynı zamanda yaratıcılığınıza da olumlu bir katkı sunacaktır.

 

  • Kendiniz için bir adım sayar alın ve günlük yürüme hedefleri belirleyin. Bu sayede doğru düzeyde egzersiz yapmayı garantilemiş olabilirsiniz. Adımlarınızı takip edeceğiniz araçlar, motivasyonunuzu ve odaklanma seviyenizi artıracaktır. Günlük ortalama 10 bin civarında bir adım hedefi belirlemeniz gerekir.

 

  • Ofisinizi diğer yandan minik bir fitness salonuna dönüştürmekten asla çekinmemelisiniz. Bu sayede hem işlerden hem de formda kalma becerinizden geri kalmamış olursunuz. Evden çalışanların sıklıkla kullandığı materyaller arasında; koşu bandında yerleştirilmiş özel masalardan ayakta duran masalara kadar birçok opsiyon söz konusudur. Üreticiler bu alandaki talebe ve ihtiyaca daha doğru şekilde yanıtlar vermek adına ürün geliştirme süreçlerine hız vermiş durumda. Evinizde ideal bir fitness ortamı oluşturduğunuzda hem dayanıklılık hem de üretkenlik anlamında kendinizde bariz farklılıklar görebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.